Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

 Reklama Bat

Chmielno gospodarzem tegorocznego Dnia Jedności Kaszubów. Czy padnie akordeonowy rekord?

Opublikowany: 2017-02-10 15:14 Autor: Magda Dzienisz

Setki osób zjadą w marcu do Chmielna, aby wziąć udział w Dniu Jedności Kaszubów. Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszyć będzie bicie rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie, nie zabraknie stoisk twórców ludowych i kaszubskich specjałów.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Dzień Jedności Kaszubów to święto upamiętniające pisemną wzmiankę o Kaszubach w bulli Grzegorza IX z 19 marca 1238 roku. Od kilkunastu lat Kaszubi z różnych stron Pomorza, kraju i świata spotykają się, by uczcić ten dzień – co roku w innej kaszubskiej miejscowości. W tym roku Dzień Jedności Kaszubów odbędzie się w Chmielnie.

Dzień Jedności Kaszubów w Sulęczynie w 2015 r. fot. arch./W.D.

Uroczystość odbędzie się 19 marca, rozpocznie się mszą z kaszubską liturgią słowa, która odprawiona zostanie o godz. 11.00 w kościele pw. Św. Piotra i Pawła. Następnie uczestnicy przemaszerują ulicami Chmielna do hali sportowej przy ul. Grzędzickiego. Tam o godz. 13.00 odbędzie się oficjalne otwarcie Dnia Jedności Kaszubów, a w międzyczasie akordeoniści pod batutą Pawła Nowaka będą przygotowywać się do bicia rekordu w jednoczesnej grze na tym instrumencie. Do wyzwania podejdą o godz. 15.00.

W tym roku akordeoniści zagrają utwory: „Tata i kòza”, „Pòlka Zbyszek” oraz Kaszëbsczi Himn. Z nutami utworów można zapoznać się TUTAJ. W ubiegłym roku w Bojanie udało się pobić rekord – na akordeonach grało jednocześnie 371 osób.

Tak wyglądało ubiegłoroczne bicie rekordu:

Oprócz muzycznych przyjemności nie zabraknie stoisk z rękodziełem ludowym i kaszubskimi specjałami. Chętni będą mogli też podziwiać wystawę akordeonów z kolekcji Pawła Nowaka. Wydarzeniu towarzyszyć będzie jak co roku również Turniej Gry w Baśkę, który rozpocznie się o godz. 13.00.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [4]

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kotoski

  Ten Nowak to porażka

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Chmielanin

  A Kotoski..to dopiero jest porażka

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # parada

  dzien jedności rozpoczynają od mszy św. po co to przecież wiadomo jak sa skłóceni widać to było na wyborach ZKP kiedy po ogłoszeniu wyników kto wygrał delegaci ZKP Banino opuścili sale obrad.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do parada

  Delegaci ZKP z Banina to specyficzna grupa Kaszubów , bezkompromisowa , dzieląca Kaszubów , a nie łącząca , wyznająca zasadę ..... kto nie z nami to wróg.Nie mogąc pogodzić się z porażką wyborczą......... będą mącić , mącić , mącić.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.