Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Przewodnicy zapraszają na spacery w okolice Wieżycy, Gołubia i zaborskich jezior

Opublikowany: 2017-02-15 14:29 Autor: redakcja

Już wkrótce Dzień Przewodnika - z tej okazji w najbliższy weekend odbędą się trzy wędrówki. Będzie można spacerować po tzw. Ziemi Pirsna (okolice Gołubia), udać się na spacer tropem zaborskiej przyrody (okolice miejscowości Laska w gm. Brusy) czy podążać trasą w pobliżu Wzgórz Szymbarskich. Nie zabraknie ciekawych historii opowiadanych przez przewodników.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

W sobotę 18 lutego i w niedzielę 19 lutego na Kaszubach organizowany będzie Dzień Przewodnika. Chętni mogą skorzystać z trzech propozycji wędrówek.

fot. źródło: Wanoga – turystyka dziedzictwa

SOBOTA, 18 lutego

godz. 9:00-14:00

Miejsce spotkania: Krzeszna PKP (gm. Stężyca)
Temat: Ziemia Pirsna – wędrówka wgłąb epok
Prowadzący: Artur Zagozdon

Trasa: Krzeszna – Pierszczewko – grodzisko Zamkowisko – kurhanowisko w Uniradzach – Gołubie
Trasa ok. 12 km, ok. 5 godzin

Udamy się do wnętrza pętli jezior raduńsko-ostrzyckich, nazywanej Kółkiem Raduńskim, która pełniła funkcję swoistej fosy od czasów prahistorycznych. Przez ponad dwa tysiąclecia chowano tu na olbrzymim obszarze zmarłych, których szczątki obsypywano kopcami – kurhanami. W średniowieczu zaś przez pewien czas było to centrum terytorium, zwanego Terra Pirsna, którego ośrodek lokuje się w miejscu, gdzie dziś stoi grodzisko Zamkowisko. Pod koniec wędrówki ognisko w leśniczówce Uniradze – warto mieć coś do upieczenia na ognisku.

godz. 10:00-15:30

Miejsce spotkania: Laska (gm. Brusy), sklep
Temat: Tropem zaborskiej przyrody
Prowadzący: Grażyna Jaszewska

Trasa: Laska – Jez. Zmarłe – Jez. Śluza – Jez. Parszczenica Modziel – Jez. Księże – Laska (ognisko).
Trasa ok. 14 km, ok. 5 godzin

Przyrodniczy spacer zaczniemy od 400-letniego Dębu Łokietka, a stamtąd udamy się na wędrówkę jezior lobeliowych, po czym udamy się wzdłuż rzeki Zbrzycy a następnie przemierzymy kolejne jeziora znajdujące się na jej szlaku: Śluza, Parszczenica, Długie, Księże i Laska. Prawdziwą atrakcją wycieczki będzie unikalny świat ptaków zimujących na tych akwenach. W tym czasie jest to miejsce jednej z największych koncentracji łabędzia krzykliwego w regionie. Gatunek ten na zimowiska w naszym kraju, przylatuje głównie z Rosji i Skandynawii. Uczestników rajdu zachęca się do zabrania lornetek. Istnieje również możliwość wypożyczenie lornetki od przewodnika, co należy zgłosić przed rozpoczęciem wspólnej wędrówki w miejscu startu (ilość ograniczona). Na zakończenie rajdu w miejscowości Laska planowane jest ognisko, na którym będzie możliwość upieczenia własnych kiełbasek.

NIEDZIELA, 19 lutego

godz. 12:00-15:00

Miejsce spotkania: przystanek PKP Wieżyca (gm. Stężyca)
Prowadzący: Piotr Kowalewski
Temat: O leśniczym, co 45 jeńców uratował

Trasa: Wieżyca PKP – Bukowa Góra – Koszowatka (punkt widokowy) – Ostrzyce – Kolano (dawny obóz YMCA)- Koszałkowo (Piekło)
Trasa ok. 8 km, ok. 3 godzin

Spacer ma przede wszystkim przybliżyć postać Józefa Króla, który w czasie wojny ukrywał jeńców wojennych z pobliskiego obozu w lasach Wzgórz Ostrzyckich. Udamy się do położonej wśród lasów Kolańskiej Huty, a następnie na widokową górę nad Koszowatką, skąd zobaczymy północnę ramię Jeziora Ostrzyckiego. W drodze powrotnej ponownie wdrapiemy się na Bukową Górę, by zobaczyć, co zostało z dawnego obozu jenieckiego w Kolanie.

Przebieg tras może ulec zmianie ze względów pogodowych i innych. Warto zabrać ciepłe ubranie, lornetkę, termos i prowiant. W przypadku ogniska kiełbaski do pieczenia we własnym zakresie.

Szczegóły na stronie akcji na Facebooku

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [1]

  • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Karol

    zapisy konieczne?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.