Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Chmielno. Dzień Jedności Kaszubów (program)

Opublikowany: 2017-03-10 15:54 Autor: nadesłane

Już za tydzień, 19 marca w Chmielnie świętować będziemy Dzień Jedności Kaszubów. W programie m.in. tradycyjnie bicie rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. Poniżej program imprezy z mapką Chmielna.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [5]

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tak!

  Bardzo popieram Dzień Jedności Kaszubów. Przy tej okazji chcę się podzielić z wami taką refleksją: jakie będą Kaszuby za rok - 10 lat - 30 lat? Żyję tutaj już dość długo i widzę pewne próby pozytywnych przemian, które najczęściej nie są promowane, ale są zmilczane.

  Kiedyś trafił w moje ręce taki artykuł o "Kaszubach w dżinsach". Nazwano tam tak Kaszubów budujących przyszłość i nowoczesną kaszubszczyznę, w przeciwieństwie do "modrych kubraków", czyli tych którzy tkwią w XIX wieku.

  Niedawno na facebooku wiele osób linkowało sobie taką grę planszową "Kaszubski Geszeft" i bardzo się nią podniecało. Zgadzam się, że fajnie że taka gra powstała, ale... era jarania się planszówkami to tak gdzieś lata 30 ubiegłego wieku. Dzisiaj to nic odkrywczego.

  Co dzisiaj jest odkrywcze dla kultury kaszubskiej? Co można wchłonąć i wykorzystać z pożytkiem dla kaszubszczyzny? Na jednym z forów kaszubskich (nazwy nie podam, bo to konkurencja expressu) ostatnio pojawił się wpis na temat Kaszubskiego Detka, czyli naszej regionalnej kryptowaluty, kaszubskiego bitcoina. Nie wiem kto ją stworzył, ale równie gorąco popieram i mam już na swoim komputerze zainstalowany portfel. Jeśli Kaszuby mają być nowoczesne, to powinny wykorzystywać wszystkie takie okazje, żeby dobrze pokazać się światu i żeby region na tym skorzystał. Post na forum przeczytało parę tysięcy ludzi (przynajmniej taka jest tam informacja). Czy nie czas, aby kaszubszczyzna zmierzyła się z XXI wiekiem?

  Wszelkie obchody są ważne bo ugruntowują naszą tożsamość. Nie dajmy się jednak złapać w pułapkę samouwielbienia. Bądźmy otwarci na przyszłość, bo tylko dzięki temu kaszubszczyzna poradzi sobie w nowoczesnym świecie. Bez tego pozostanie nam już tylko jej "dozeranie" w znormalizowanych modrych kubrakach.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obo

  trafne stwierdzenie panie "tak" a ZKP z obecnymi władzami to taki modry kubrak do dozyrania

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @tak

  Z tym Kaszubskim Detkiem świetna sprawa. Obawiam się jednak, że większość ludzi i tak sobie nie poradzi żeby chociaż ściągnąć program na swój komputer. Za głupi są po prostu. Wygrają na tym tylko nieliczni - inteligentni. Prosty lud nie rozumie co i jak, nawet w złotówkach.

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyższych

  Głupi beda głupi. Elity powinny wskazywac droge, a nie pielęgnować głupote. Czemu tego nie robią?

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KASA

  Bo liczy się tylko kasa i żeby na tym jeszcze nieźle zarobić...na promocji, na reklamie, na sponsoringu... na wszystkim. Będę "za" jeżeli będę coś z tego miał.
  Takie niestety są czasy. Rządzi pieniądz.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.