Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Żukowo. Bezpłatna mammografia dla kobiet w wieku 50-69 lat

Opublikowany: 2017-03-13 11:46 Autor: nadesłane

30 marca w Żukowie przy Urzędzie Gminy odbędą się bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Bezpłatne badania mammograficzne dla pań w wieku 50-69 lat odbędą się 30 marca w Żukowie, przy dawnej remizie OSP przy Urzędzie, ul. Gdańska 50. Stanie tam specjalny mammobus.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

fot. nadesłane

Pamiętajmy, że tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w naszym organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Niestety zadowalający wynik poprzedniego badania nie zawsze gwarantuje, że obecnie naszemu zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo – nowotwór piersi. Czasami Kobiety rezygnują z kolejnych badań, ułatwiając tym samym rozwój choroby. Rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na nasze samopoczucie, przez co często zostaje zdiagnozowany zbyt późno.

„Mimo,iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.”

Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

Na badania prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

(nadesłane: A.Jabłonowska, LUX MED)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [2]

  • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Krzysztof W.

    Może przy okazji jakaś pogadanka na temat GMO? Albo coś tam?

  • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

    Czy wiecie, że rak piersi (w mnijszym stopniu - co prawda) dotyczy także mężczyzn?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.