Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Internetowa premiera filmu "Na psa urok" tylko w Expressie Kaszubskim. Oglądaj już w niedzielę

Opublikowany: 2017-04-13 14:17 Autor: Magda Dzienisz

Na naszych łamach odbędzie się internetowa premiera wyjątkowego filmu o kaszubskich obrzędach i zwyczajach: "Na psa urok". W tym fabularyzowanym dokumencie nie zabraknie też tradycji związanych z Wielkanocą. Jakich? Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu w Niedzielę Wielkanocną o godz. 15.00.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Po raz pierwszy w internecie będzie można zobaczyć cały film „Na psa urok” – fabularyzowany dokument, który premierę miał w 2015 r. Film jest dziełem Fundacji Aby Chciało się Chcieć z Sulęczyna. Jego twórcy rozmawiają z osobami, które wciąż pamiętają żywe niegdyś na Kaszubach zwyczaje i obrzędy. Rozmowy z mieszkańcami Kaszub przeplatane są kadrami czterech pór roku, które wytyczały rytm życia na wsi i inscenizacjami polowych prac oraz omawianych obyczajów.

Zwiastun filmu:

Widzowie dowiedzą się, jak to kiedyś na kaszubskich łąkach podczas Zielonych Świątek pasły się krowy i gęsi ustrojone wieńcami z polnych kwiatów i liści, a podczas żniw ścinało się „bęksa”. Rozmówcy wspominają też historie o kaszubskich czarownicach tańcujących nocą w okolicach Staniszewa, przypominają, co trzeba było zrobić, aby ustrzec siebie i gospodarskie zwierzęta od uroków, a także, jak taki urok odczynić. Nie zabraknie też wspomnień zwyczajów związanych z nadejściem wiosny i Wielkanocą.

fot. źródło: Facebook/Na psa urok

fot. źródło: Facebook/Na psa urok

Autorką scenariusza i reżyserem jest Ewelina Karczewska. Autorami zdjęć są: Piotr Zatoń/PIKphotography (także pomysłodawca filmu) i Michał Konkol. Muzykę stworzył Olo Walicki oraz Laboratorium Pieśni.

Internetowa premiera filmu już w Niedzielę Wielkanocną (16 kwietnia) o godz. 15.00. Zapraszamy!

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [2]

  • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # super

    miałam przyjemność obejrzeć ten film na jednym z pokazów, ale z chęcią obejrzę raz jeszcze z całą rodziną. jest swietny!

  • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # OKI

    No tak! To były czasy kiedy jeszcze Ludzie ze sobą rozmawiali,pomagali sobie wzajemnie nie to co dzisiaj. Film co prawda tylko cząstkowo to oddaje ale żyło się trudniej bo bieda była ale chyba weselej życzliwości między ludźmi było więcej.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.