Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Jak spędzić Noc Świętojańską? Sobótkowe imprezy w powiecie kartuskim

Opublikowany: 2017-06-21 11:23 Autor: Magda Dzienisz

Już wkrótce zapłoną tradycyjne ogniska, nieodłącznie związane ze świętowaniem letniego przesilenia. W miejscowościach powiatu kartuskiego obchodom Sobótek towarzyszyć będą koncerty i inne atrakcje. Podpowiadamy, gdzie się wybrać.

Noc Świętojańska to święto obchodzone w Polsce w nocy z 23 na 24 czerwca w wigilię świętego Jana Chrzciciela. To próba zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca. Niektóre zwyczaje i obrzędy przodków przetrwały do tej pory – to m.in. palenie ognisk, puszczanie wianków na wodę, a na Kaszubach – obrzęd ścinania kani, na szczęście nie tak krwawy jak przed laty. Sobótkom w dzisiejszych czasach towarzyszą koncerty i festyny, tak będzie też podczas najbliższego weekendu.

fot. M.Dz.

PIĄTEK, 23 CZERWCA

W Kartuzach odbędzie się obrzędowe widowisko – ścinanie kani. Rozpocznie się o godz. 18.00 na Rynku, a po przedstawieniu uczestnicy przemaszerują przy dźwiękach kaszubskiej kapeli do Muzeum Kaszubskiego. Tam czekać będzie m.in. grochówka. Ścinanie kani wykonają członkowie Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego oraz uczniowie z Zespołu Szkół w Kiełpinie. Aktorzy-amatorzy zetną głowę kukły tego drapieżnego ptaka – kiedyś, według kaszubskich wierzeń, kanię obwiniano za wszelkie zło.

Mieszkańcy gm. Somonino spotkają się o godz. 17.00 przy leśniczówce w Sarnim Dworze, aby wspólnie obchodzić Noc Świętojańską i bawić się wzorem ich rodziców i dziadków. Podczas sobótkowej nocy zorganizowanych zostanie wiele wspólnych zabaw i konkursów. Będzie także ognisko oraz muzyka biesiadna i taneczna do późnych godzin nocnych przy dźwiękach zespołu Dance Band.

W Kiełpinie odbędą się po raz trzeci sołeckie Sobótki między jeziorami. Rozpoczną się o godz. 18.00, przewidziano puszczanie wianków na wodę, tradycyjne ognisko, a także gry i zabawy dla mieszkańców – przeciąganie liny czy bieg w kaloszach.

W Sierakowicach Sobótki odbędą się w tutejszym amfiteatrze w godz. 18.00-23.00. W programie m.in. obrzęd ścinania kani. Podczas imprezy odbędzie się I Przegląd Orkiestr Dętych z terenu powiatu. Zagra także zespół Long Play. Ponadto: konkursy, gry i zabawy rodzinne, szukanie kwiatu paproci, stragany jadła i napitku oraz ognisko.

SOBOTA, 24 CZERWCA

W Żukowie w Parku nad Jeziorkiem odbędą się Sobótki z dużą dawką muzyki. Na początek, o godz. 17.00 wystąpią soliści ze szkół z Banina i Żukowa, po nich na scenie zaprezentują się Dominika Klewicz i Magda Gackowska. Przewidziano także puszczanie wianków na wodę oraz rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wianek. Zaprezentuje się pierwszoligowa drużyna piłki ręcznej GKS Żukowo, a o godz. 20.40. burmistrz miasta rozpali ognisko razem ze szczypiornistami. O godz. 21.00 wystąpi Halina Mlynkowa, o 22.30 – Mateusz Ziółko, Liber i Aleksandra Nizio. Imprezę zwieńczy pokaz sztucznych ogni.

W Sulęczynie o godz. 19.00 odbędą się sobótki, podczas których wystąpią Słodki Całus od Buby, zespół Caryna, a imprezę zwieńczy zabawa z zespołem Szubi Dubi.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [15]

 • 3 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ojejku

  A co z Chmielnem, gdzie na Sobótki były zawsze super imprezy? To chyba jakieś przeoczenie...

 • 3 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # synoptycy

  I tak będzie padać a w Sierakowicach ja co roku niedostępny że deszcz to jeszcze niewypal

 • 4 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Chmielno

  W zeszłym roku także zapomnieli o sobótkach, odkąd dyrektorem jest p. Klasa jest coraz mniej imprez.

 • 2 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Chmielno

  Truskawki...i wszystko jasne.

 • 2 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # lokalles

  Chmielno bez imprez i gites malines, cisza i spokój, dość że na Wichrowych Wzgórzach sodoma i gomora...

 • 1 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # O tempora o mores!

  Pogańskie obrzędy w noc św. Jana Chrzciciela?

 • 3 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do "tempora..."

  Ale w Chmielnie PIS nie rządzi, wręcz przeciwnie :)

 • 2 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Truskawka

  W Chmielnie jest impreza pod znakiem Nocy Emeryta i Rencisty ale za to z p. Klasą :)

 • 3 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # taaa

  To przecież Noc Kupały , święto przesilenia ,warto się zapoznać ze słowiańską obrzędowością bo to część naszej kultury wydarta i zawłaszczona przez kościół ze świadomości narodu, a szkoda. Jan Chrzciciela ? wolne żarty http://www.obliczakultury.pl/publicystyka/obyczaje-swiata/2441-noc-kupaly-noc-swietojanska

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nago go lasu

  Jak przed Chrztem Polski. Wyjść nago do lasu i pokochać się na miękkim i wilgotnym zielonym mchu.

 • 3 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wianek i błękitna suknia to nie pasuje

  Do wianka tylko nago. Tak najpiękniej. A nie jakieś maryjne szaty. Pomieszanie z poplątaniem.

 • 5 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Nago go lasu

  "Jak przed Chrztem Polski. Wyjść nago do lasu i pokochać się na miękkim i wilgotnym zielonym mchu."
  Nie da rady. Za dużo śmieci, biegaczy z psami bez smyczy, kleszczy, małolatów z browarami i idiotów z wiatrówkami.

 • 6 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ @ nago go lasu

  Malkontentów nie brakuje ale duch w narodzie nie ginie . Słowiańska tradycję trzeba uszanować ....
  "Niegdyś kojarzenie małżeństw należało do głowy rodu oraz starszyzny rodu i wynajmowanych przezeń zawodowych swatów. Ale dla dziewcząt, które nie były jeszcze nikomu narzeczone i pragnęły uniknąć zwyczajowej formy dobierania partnerów, noc Kupały była wielką szansą na zdobycie ukochanego. Młode niewiasty plotły wianki z kwiatów i magicznych ziół, wpinały w nie płonące łuczywo i w zbiorowej ceremonii ze śpiewem i tańcem powierzały wianki falom rzek i strumieni. Trochę poniżej czekali już chłopcy, którzy – czy to w tajemnym porozumieniu z dziewczętami, czy też liczący po prostu na łut szczęścia – próbowali wyłapywać wianki. Każdy, któremu się to udało, wracał do świętującej gromady, by zidentyfikować właścicielkę wyłowionej zdobyczy. W ten sposób dobrani młodzi mogli kojarzyć się w pary bez obrazy obyczaju, nie narażając się na złośliwe komentarze czy drwiny. Owej nocy przyzwalano im nawet na wspólne oddalenie się od zbiorowiska i samotny spacer po lesie. Nie jest też tajemnicą, że był to często czas... wolnego seksu".

  "Kupalnockę wszędzie, nie tylko wśród ludów słowiańskich, obchodzono podobnie. W Czechach, tak jak w Polsce, skakano przez ogniska, co miało oczyszczać oraz chronić przed wszelakim złem i nieszczęściem. Zasuszone wianki z bylicy zakładano na rogi bydłu, by ustrzec je przed chorobami i urokami czarownic. Serbowie od dogasających o świcie ognisk zapalali pochodnie i obchodzili z nimi zagrody i domostwa, co chronić miało przed złymi duchami. W Skandynawii palono ogniska na rozstajnych drogach albo nad brzegami jezior, bo wierzono, że woda, w której koniecznie należało się zanurzyć, miała podówczas właściwości lecznicze. Święto to pod nazwą Līgo (23 czerwca) i Jāņi (24 czerwca) jest np. nieprzerwanie obchodzone i nadal bardzo popularne na Łotwie, gdzie ma charakter święta państwowego. Na Litwie miejscowe Rasos cieszy się nieco mniejszą popularnością".
  źródło: http://www.obliczakultury.pl/publicystyka/obyczaje-swiata/2441-noc-kupaly-noc-swietojanska

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # LOGO

  Na przekór Rószkowi wójt dziadek Grzegorzewści nic nie robi, róbta sami.

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tylko Tomek Dorniak

  Tylko On jest wstanie sprawić,że impreza będzie niesamowita.
  Ludzie odpowiedzialni za kulturę w Żukowie powinni się podać do dymisji w trybie natychmiastowym za to ,że nie zaprosili Tomka Dorniaka i jego zespołu Masiasunia.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.