Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Tysiące wiernych podążać będą do Sianowa. W sobotę rozpoczynają się uroczystości odpustowe

Opublikowany: 2017-07-10 12:23 Autor: Magda Dzienisz

Co roku tysiące wiernych przemierzą kilometry, aby modlić się do Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub. Uroczystości odpustowe rozpoczną się w sobotę, 15 lipca, tradycyjnie będą trwać całą oktawę, a zakończą się 24 lipca.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

W niewielkim Sianowie znajduje się sanktuarium z cudowną figurką Maryi i Dzieciątka Jezus. Wedle legendy figurę tą otoczoną niebiańskim blaskiem znaleziono w paprociowym krzaku. Zaniesiono ją do krzyżackiej kaplicy w Mirachowie, jednak ta trzykrotnie wracała do Sianowa, gdzie odczytano to jako znak Boży i wybudowano jej świątynię. Sama figurka dwukrotnie cudem ocalała z pożarów sianowskiej świątyni.

To właśnie tutaj w lipcu gromadzą się tysiące katolików, by modlić się w sianowskim sanktuarium. Odpust rozpocznie się w sobotę 15 lipca. W niedzielę, 16 lipca o 11.30 odbędzie suma odpustowa pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny. Przez osiem dni w Sianowie modlić się będą różne grupy (zakochani, małżeństwa czy rodzice z dziećmi) i pielgrzymi przeróżnych zawodów – m.in. strażacy, samorządowcy, kierowcy, rolnicy.

fot. archiwum/W.Drewka

fot. sanktuarium-sianowo.pl

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [21]

 • 2 4 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Krzyżakow

  w białych płaszczach z krzyżami też zaproszono. Zgroza w Sianowie.

 • 5 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Krzyżacy

  To nie są Krzyżacy, to bardzo elitarny "zakon".

 • 0 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wielki

  "Wielki odpust", w odróżnieniu od małego odpustu....

 • 0 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@ Krzyżacy

  Rozwiń swoją wypowiedź "To nie są Krzyżacy, to bardzo elitarny "zakon"." jaki zakon, w jakim sensie elitarny?

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hbar

  Niewiele osób wie, że w niedalekim Strzepczu jest nie mniej cudowna niż sianowska, a może bardziej, tzw. Matka Boska Strzepska. Figurka jest odsłaniana na każdej mszy w niedzielę. Jest na prawym bocznym ołtarzu przy ambonie. Jej historia sięga XV wieku i związana jest z Zakonem Krzyżackim, który rozwinął kult Maryi na Pomorzu. Rzeźba pochodzi z północnych Niemiec lub Niderlandów. Prawdopodobnie kult Matki Boskiej Sianowskiej został przejęty od Matki Boskiej Strzepskiej, ponieważ do 1864 roku kościół w Sianowie był kościołem filialnym kościoła w Strzepczu. Może warto bardziej zainteresować się też Matką Boską Strzepską.

 • 1 5 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jelenie

  Wielki Biznes będzie trwał od 15 do 24 lipca.

 • 3 5 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Jelenie

  Wielki biznes = liczy się tylko kasa. A w tej dziedzinie kościół katolicki nie ma żadnych skrupułów.

 • 0 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zxc

  A Krzyżaków nie będzie? Dlaczego?

 • 1 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @@Krzyżacy

  Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie

  Za wikipedią: (tam też znajdziesz więcej informacji)

  Bożogrobcy współcześnie

  Obecnie zakon jest stowarzyszeniem duchownych i świeckich, niezwiązanych ślubami zakonnymi, działa w 40 krajach, a jego wielkim mistrzem jest od 2011 abp Edwin O’Brien. Bożogrobcy aktywnie wspierają katolików w Ziemi Świętej, np. dotują w około 50% zwyczajny budżet patriarchy łacińskiego Jerozolimy. Utrzymują i prowadzą w Ziemi Świętej blisko 100 szkół podstawowych i zawodowych, do których mogą uczęszczać dzieci niezależnie od pochodzenia i wyznawanej wiary.

  Bożogrobcy formalnie powrócili do Polski w latach 90. XX wieku. W wyniku wieloletnich starań polskiej emigracji 8 grudnia 1995 mianowano kardynała Józefa Glempa Wielkim Przeorem i utworzono zwierzchnictwo bożogrobców w Polsce. Zwierzchnikiem Zakonu w Polsce do października 2008 roku był prof. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski, a obecnie jest Kawaler Krzyża Wielkiego Karol Bolesław Szlenkier[2]. Ostatnia polska Inwestytura Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie nastąpiła w Pelplinie 11 czerwca 2016[3].

  Siedziba Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu znajduje się w Miechowie, przy Bazylice Mniejszej Grobu Bożego.

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bożogrobcy

  Mapa przedstawiająca miejsca związane z bożogrobcami w Małopolsce
  Bazylika Mniejsza Grobu Bożego w Miechowie przy dawnym klasztorze bożogrobców
  Bazylika Mniejsza Ducha Świętego i Kaplica Grobu Bożego w Przeworsku przy dawnym klasztorze bożogrobców
  Godło bożogrobców
  Współcześni Damy i Rycerze Grobu Świętego w procesji świątecznej

  Do Polski bożogrobców sprowadził w 1163 r. możnowładca Jaksa z rodu Gryfitów, który ufundował im klasztor miechowski (Miechów, stąd używana w Polsce nazwa miechowici). Zakon szybko się rozwijał, otrzymując liczne nadania od książąt, możnowładców i biskupów. W okresie walk Władysława Łokietka ze zwolennikami rządów czeskiego króla Wacława miechowici poparli tych drugich, czym narazili się na kilka najazdów. Społeczność zakonną tworzyli wówczas głównie Czesi i Niemcy, a Wacław II był wielkim protektorem zakonu w Czechach. Po jego śmierci klasztor popierał przeciwników rządów Łokietka, w tym niemieckich mieszczan krakowskich pod wodzą wójta Alberta. W 1311 r. wojska książęce wypędziły bożogrobców z Miechowa i obsadziły klasztor zbrojną załogą. W 1314 r. zakonnicy powrócili do Miechowa. Zmiana władz klasztoru (wybór Polaka na to stanowisko, co stało się później regułą) doprowadziła do złagodzenia stosunku Łokietka do bożogrobców i do zwrotu majątków zakonnych. W 1374 r. prepozyt miechowski został wikariuszem generalnym na całą Polskę i kraje sąsiednie. W czasach wielkiej schizmy zachodniej (1378-1418) uwolnił się od zwierzchnictwa patriarchy, opowiedział się po stronie papieża i uzyskał papieską konfirmację. Odtąd klasztor miechowski był podporządkowany Stolicy Apostolskiej. W tych czasach bp Maciej Janina do Leżajska i Przeworska wprowadził kanoników regularnych św. Grobu.

  Do XVI wieku powstało łącznie 32 ośrodki zakonu w Polsce. Aż do drugiej połowy XVI w. wszystkie one podlegały bezpośrednio prepozytowi z siedzibą w Miechowie. Prepozyt miechowski podlegał bezpośrednio patriarsze jerozolimskiemu, który zatwierdzał jego wybór. Później jednak, dla lepszej kontroli działalności zakonu i sprawniejszego zarządzania, konieczny stał się podział na cztery prowincje: małopolską, wielkopolską, mazowiecką i ruską. W 1774 r. kongregacja miała w Polsce 88 kapłanów i 19 kleryków.

  Polscy bożogrobcy prowadzili działalność charytatywną i duszpasterską, przy ich konwentach organizowano parafie i szpitale. Spopularyzowali pochodzący z tradycji jerozolimskich zwyczaj budowania w kościołach na okres Wielkiego Tygodnia tzw. grobu Pańskiego, organizowali nabożeństwa pasyjne. Poza swoimi pierwszoplanowymi zadaniami Bożogrobcy w XVIII w. przejęli pod swoją opiekę część szkół pojezuickich. Strój zakonny polskich bożogrobców w tym okresie to czarny habit z czerwonym krzyżem patriarchalnym.

  Początek wieku XIX przyniósł stopniową likwidację zgromadzenia, najpierw w zaborze pruskim, a następnie austriackim. W 1819 r. w ramach działań Komisji Rządowej Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Królestwa Polskiego kierowanej przez Stanisława Kostkę Potockiego doszło do kasaty domu generalnego w Miechowie. Ostatnim członkiem tego zakonu był Piotr Franciszek Pękalski, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zmarł w 1873 roku[1].

 • 1 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Te zakony

  ciągle walczyły o majątki, czyli o pieniądze. Budowali... co oni budowali i za co? skąd mieli srodki. Tak na okrałgo do dziś. Najlepszym wspólczesnym przykladem jest oligarcha z Torunia, niektorym ojciec .

 • 0 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @hbar i krzyzacy

  cudownie to twoim krzyzakom Jagiello manto spuscil ,widac nawet Matce Boskiej podpadli swoimi czynami

 • 2 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ................

  Co wy za pierdolety gadacie kurde do Sianowa pomodlić się!!

 • 2 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@@hbar i krzyzacy

  Podane informacje są wzięte z publikacji o parafii Strzepcz i nie mają nic wspólnego z twoimi dyrdymałami. Nie rozumiesz to nie zabieraj głosu.

 • 2 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # módl się i pracuj

  a garb sam ci wyrośnie. Powodzenia.

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Te Zakony

  Chyba jesteś "nieprzemakalny". Aktualny omawiany Zakon Bożogrobców jest raczej organizacją złożoną z ludzi o nieposzlakowanej opinii, zasłużonych w świecie nauki itp. A le przede wszystkim z ludzi gotowych ponosić z własnej kieszeni wysokie nakłady finansowe na statutowe cele. Jeżeli wybierzesz się do Ziemi Świętej, zobaczysz na własne oczy co i ile ta organizacja przez wieki zrobiĺa i ile robi nadal.

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do Te Zakony

  https://www.youtube.com/watch?v=gn0wh_U2XhY

 • 2 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nieposzlakowani

  to oni są do czasu. Aktualnym przykładem jest kardynał, którego wezwano do sądu w Australii. A był nr. 2 w Watykanie. Brawo , ciemny lud wszystko kupi. Ten polski biskup z Haiti był taki sam.

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @nieposzakowani

  dodam tylko jeden+ módl się, płać na nierobów, pracuj w pocie czoła,
  a garb sam ci wyrośnie. Powodzenia.

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @nieposzlakowani

  A może biskup Paetz znany z molestowania kleryków odprawi mszę w Sianowie ?

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @nieposzakowani

  Kartuzy-Ksiadz- pedofil molestowal-ministrantow-kuria-zareagowała po 25 latach.
  Nie poniósł żadnej kary za swoje czyny ! Może by tego typka zaprosić do Sianowa ?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.