Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

 Reklama Bat

Zaplanuj weekend: koncerty polskich gwiazd, festiwal nalewki i największa porcja koktajlu z truskawek

Opublikowany: 2017-07-06 15:51 Autor: Magda Dzienisz

Sporo atrakcji czeka na mieszkańców i turystów w najbliższy weekend. W Kartuzach podczas Dni Powiatu Kartuskiego wystąpią: Sarsa, Patrycja Markowska, Anna Wyszkoni. W Muzeum Kaszubskim odbędzie się Festiwal Nalewki, a w Chmielnie będą bić rekord Polski w sporządzaniu największego koktajlu z truskawek.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Mieszkańcy i turyści nie powinni w najbliższy weekend narzekać na brak atrakcji w powiecie kartuskim. Do Kartuz przyjadą gwiazdy polskiej sceny muzycznej – Anna Wyszkoni, Sarsa, Patrycja Markowska. Organizacje pozarządowe będą promować swoją działalność, a w Muzeum Kaszubskim będzie można spróbować pysznych domowych nalewek. W Chmielnie odbędzie się Festiwal Truskawek Kaszubskich, a w Ostrzycach ścigać się będą na rowerkach wodnych. Podpowiadamy, gdzie się wybrać.

fot. red.

SOBOTA, 8 LIPCA

W Kartuzach w najbliższą sobotę będziemy świadkami trzeciej odsłony Kartuskiego Pleneru Artystycznego na Rynku. Swoje dzieła zaprezentuje Grażyna Kunicka, artystka z Gdańska. Pokaże mieszkańcom Kartuz oraz turystom, którzy odwiedzą miasto, w jaki sposób maluje się na wodzie. Każdy będzie mógł stworzyć dzieło przy pomocy artystki wykonane w tej nietypowej technice. Wraz z nią ceramikę pokaże kartuzianom Iwona Jurkiewicz.

W Chmielnie o godz. 12.00 rozpocznie się Festiwal Truskawek Kaszubskich. To druga edycja imprezy poświęconej właśnie kaszubskim truskawkom. Tym razem podjęta zostanie próba przygotowania rekordowej porcji koktajlu truskawkowego, będą koncerty i sporo innych atrakcji.

W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach o godz. 14.00 rusza Festiwal Nalewek. Udział w nim mogą wziąć wszyscy, którzy zajmują się wytwarzaniem nalewek. Każdy chętny będzie mógł zaprezentować swoje wyroby i wziąć udział w festiwalowym konkursie. W jego jury zasiądzie grono znawców przedmiotu. Celem Festiwalu jest promowanie zdrowej i naturalnej żywności i napojów sporządzonych według tradycyjnych receptur.

W Kartuzach o godz. 16.00 rozpocznie się Festiwal Ludzie dla Ludzi. Stowarzyszenia i fundacje z terenu powiatu kartuskiego przygotowały dla mieszkańców sporo atrakcji. Warsztaty malarstwa, zabawa z językiem kaszubskim, możliwość poznania kaszubskich haftów, skorzystanie z bezpłatnych badań profilaktycznych, giełda książek używanych… wszystko to i jeszcze więcej czeka na tych, którzy w sobotnie popołudnie udadzą się do Parku Solidarności.

W Połęczynie odbędzie się Piknik. Zabawa na łące u sołtysa potrwa od 17.00 do północy. Będzie ognisko, muzyka, konkursy i zabawy dla dzieci i dorosłych.

W Kartuzach w Parku Solidarności odbywać się będą Dni Powiatu Kartuskiego. W sobotę wystąpią: Klenczon Projekt, Agata Sobocińska, Sarsa, Patrycja Markowska.

NIEDZIELA, 9 lipca

W Ostrzycach o godz. 12.00 w Ostrzycach odbędą się Mistrzostwa Kaszub w Wyścigach na Rowerkach Wodnych. Zawody odbywają się na wodach Jeziora Ostrzyckiego w różnych kategoriach wiekowych. Zwycięzcy otrzymują dyplomy, nagrody rzeczowe i pamiątkowe puchary. Impreza w formie pikniku z muzyką i kuchnią kaszubską. Celem imprezy jest popularyzacja aktywnego wypoczynku.

W Goręczynie w miejscowym kościele odbędzie się Koncert towarzyszący XIX Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie. O godz. 15.00 wystąpią tu Bartłomiej Chrycyk (organy) i Maciej Naczk (baryton).

W Żukowie na dziedzińcu kościoła WNMP zagości Żukowskie Lato Muzyczne. W niedzielę o godz. 16.00 zabrzmią piosenki Anny German.

W Kartuzach drugi dzień imprezy organizowanej przez powiat kartuski. W Parku Solidarności wystąpią: Majestic, Jan Konop Big Band, który zaprezentuje utwory Elli Fitzgerald, na koniec zaśpiewa Ania Wyszkoni.

W Kartuzach o godz. 19.00 w kolegiacie rusza 35. jubileuszowy Kartuski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Miłośnicy muzycy klasycznej będą mogli posłuchać wspaniałych instrumentalistów i wokalistów. W niedzielę wystąpią Les Femmes oraz Kwartet Smyczkowy Piotra Jamioła.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [6]

 • 0 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a może...

  ...by tak organizatorzy z Kartuz godziny podali - mam sterczeć cały dzień na Rynku i czekać na malowanie na wodzie; o której wystąpi Sarsa i Patrycja Markowska????

 • 2 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ a może

  Ja tam lubię jak mi sterczy a jak ktoś jest miękka faja niech siedzi w domu

 • 0 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @ a może

  Mi to mogą co najwyżej włosy na głowie sterczeć , ale dbam o fryzurę więc to nie wchodzi w grę.

 • 2 4 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pytam

  Gdzie jest Martyniuk, Piękni i Młodzi i Czadoman? Tego się tera słucha!

 • 0 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Pytam

  Jedź do Kobylnicy("tera"), tam ich spotkasz.

 • 3 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Festiwal Nalewek

  W zeszłym roku brałem udział w festiwalu nalewek w Kartuzach.
  Niestety ku mojemu zdziwieniu jury zamiast smakować nalewki wypijało je,
  nie trudno się domyśleć, że po kilku głębszych tak zwani "jury" byli po prostu...
  Każdy z "jury" dokładnie wiedział jaka nalewkę kto przygotował, np. nie raz było słychać rozmowy między uczestnikami a jury "jak Panom smakowała moja nalewka?",
  "ta z kokardką jest moja" a miało być według regulaminu anonimowość.
  W normalnych konkursach nalewek (np w Parparach) członkowie komisji,
  smakując nalewkę wypluwają ją a następnie płuczą kubki smakowe wodą aby smaki nalewek nie mieszały się z sobą. Wszystkie nalewki były przelewane do oddzielnych kieliszków i opisywane numerkami, tak że jury nie miała możliwości skojarzenia kto jaką nalewkę przyniósł.
  Dodatkowo komisja była w oddzielnym pomieszczeniu aby uczestnicy nie mieli możliwości przeszkadzania i wpływania na opinie komisji.
  Niestety w Kartuzach "komisja nalewkowa" podeszła do tematu nie profesjonalnie i krzywdząco dla uczestników.
  Sama inicjatywa festiwalu bardzo mnie się podoba i uważam, że Pani dyrektor muzeum wykonuje kawał dobrej roboty, tylko trzeba dobrać odpowiednich arbitrów:)
  Dodam, że rozmawiałem z pracownikiem muzeum i przedstawiłem wszystkie moje uwagi dotyczące konkursu. Zostałem zapewniony, przez tą osobę, że porozmawia z panią Barbarą i dostanę telefon zwrotny. Niestety bez odzewu:( Uważam, że naprawdę można w Kartuzach zorganizować profesjonalny festiwal, nie tylko nalewek ale i miodów pitnych (miody są dłużej w naszej historii niż nalewki), który przyciągnie mnóstwo turystów.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.