Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Na boisku, w parku, szkole, bibliotece - mieszkańcy będą czytać Wesele Wyspiańskiego

Opublikowany: 2017-08-29 10:08 Autor: Magda Dzienisz

W Kartuzach, Żukowie, Kiełpinie, Somoninie odbędzie się akcja Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą, którą chętni będą czytać na głos, jest Wesele Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, a odbędzie się 2 września.

To już kolejna odsłona akcji Narodowe Czytanie, która została zapoczątkowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 r. Co roku Polacy w miastach, wsiach i miasteczkach w kraju i za granicą organizują spotkania, podczas których na głos odczytują daną lekturę. W tym roku będzie to „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

„Wesele” w powiecie

Także miejscowości powiatu kartuskiego dołączą do tej akcji. Narodowe Czytanie odbędzie się 2 września w Kartuzach, Kiełpinie, Żukowie, Somoninie.

W Kartuzach wszyscy chętni – nauczyciele, uczniowie, sympatycy czytelnictwa, spotkają się o godz. 10.00 w szkolnej auli I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. H. Derdowskiego. Tam na głos odczytane zostaną fragmenty „Wesela”. Wszystkich chętnych zaprasza także Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach. Finał tej akcji odbędzie się o godz. 12.00 w sali widowiskowej biblioteki przy ul. Gdańskiej.

W Kiełpinie Narodowe Czytanie odbędzie się w restauracji „Dziki Sad” w godz. 10.00-14.00. Odczytane tu zostanie „Wesele” na kaszubską nutę. W programie: pokaz tradycyjnego stroju ślubnego, występ kapeli, konkurs z wiedzy o tradycjach weselnych tego regionu. W ramach akcji mieszkańcy oraz zaproszeni goście odczytają akt I lektury.

W Somoninie uczniowie klas gimnazjalnych czytać będą „Wesele” na boisku przy tutejszym Zespole Szkół w godz. 10.00 do godz. 12.00.

W Żukowie chętni będą czytać „Wesele” w Parku Jubileuszowym przy ul. Gdańskiej. Akcja odbędzie się tu o godz. 16.00. Udział jak w poprzednich edycjach wezmą przedstawiciele władz, kościoła, uczniowie, nauczyciele. Nad przygotowaniem wydarzenia pieczę sprawuje szkoła oraz Urząd Gminy.

Para Prezydencka zachęca

Tegoroczną lekturę wybrano w internetowym głosowaniu. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Słowackiego. Do włączenia się w akcję czytania Wesela zachęca zwłaszcza Para Prezydencka, pod której patronatem odbywa się wydarzenie.

- Zachęcam Państwa, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój Wesela, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej – pisze w liście prezydent RP Andrzej Duda.

Sami także włączają się w akcję – na oficjalnej stronie kancelarii prezydenta opublikowano filmik, w którym Para Prezydencka czyta fragmenty Wesela.

Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

(oprac. na podst. mat. pras.)

Komentarze do artykułu Komentarze [6]

 • 2 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Scenariusz "40-to latka" polecam

  Karwowski i Maliniak mieli ciekawe rozmowy ...

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Chochoł

  "Co się w duszy komu gra, co kto w swoich widzi snach"

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stańczyk

  "Wszystko, co było przepadło, bezpowrotnie w mroku zbladło"

 • 4 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Stańczyk

  Jakże aktualne twe słowa, jakby DZISIAJ wypowiedziane ...

 • 2 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wspóczesne formy chocholego tańca

  Polityczne nasze demony: religia smoleńska, marsze ONR, kult "żołnierzy wyklętych ", parafialny ciasny nacjonalizm. cyt. Jakub Majmurek

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo!

  Świetna analiza społeczeństwa polskiego. Niestety od wieku ponad wciąż niezmienna. Dobry wybór Pana Prezydenta. A może by tak wyjść z zaklętego kręgu kolejnych polskich chochołów?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.