Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Chmielno. Wystawa fotografii Alfonsa Klejny. Zobacz m.in. zdjęcia z prac archeologicznych w Chmielonku

Opublikowany: 2017-08-09 11:15 Autor: nadesłane

W Centrum Informacji Turystycznej w Chmielnie zaprezentowana zostanie wystawa "Alfons Klejna - fotograf Pomorza. Archeologia". Fotograf związany był z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, w związku z tym Muzeum chciałoby nawiązać kontakt z osobami, które znajdują się na fotografiach lub z ich rodzinami.

Alfons Klejna (1935-2010) był wszechstronnym fotografem związanym z Pomorzem. Można powiedzieć, że był artystą znanym, a zarazem nieznanym. Jako fotograf współpracował z wieloma instytucjami, uczelniami, wydawnictwami i muzeami tworząc tysiące zdjęć publikowanych w wielu książkach, czasopismach i albumach. Nie doczekał się jednak nigdy wystawy swych prac oraz osobnego albumu, choćby w części pokazującego jego zróżnicowany dorobek artystyczny. Był natomiast współautorem, wraz z Józefem Borzyszkowskim, albumu pt. „Boże Męki – krzyże i kapliczki przydrożne Kaszub”, który zajął I miejsce na V Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej.

Alfons Klejna przez całe swoje zawodowe życie związany był z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, w którym od 1960 roku przepracował 40 lat. W tym okresie był równocześnie nauczycielem fotografii w Liceum Sztuk Plastycznych w Orłowie. Wykształcił wiele pokoleń fotografów, którym przekazał swoją wiedzę i wrażliwość na piękno Pomorza.

Jako fotograf muzealny uczestniczył w licznych badaniach archeologicznych dokumentując nie tylko odkryte obiekty i zabytki, ale także ludzi – odkrywców, archeologów, czy przygodnych obserwatorów. Ta ostatnia kategoria zdjęć ma charakter unikatowy ze względu na ujęcie z artystycznym wyczuciem codzienności pracy archeologa. Fotografie te w większości nie były publikowane ani pokazywane szerszej publiczności, a z uwagi na swój niepowtarzalny urok niewątpliwie powinny. Właśnie one będą stanowić główny element ekspozycji.

Na zdjęciach zobaczyć można m.in. zdjęcia wykonane podczas prac archeologicznych w Chmielonku, w związku z tym Muzeum Archeologiczne w Gdańsku chciałoby nawiązać kontakt z osobami, które znajdują się na fotografiach lub z ich rodzinami. Tym samym w szczególności zapraszamy osoby, które brały czynny udział w pracach archeologicznych.

Wystawa czynna będzie od 9 do 29 sierpnia. Finisaż wystawy odbędzie się 29 sierpnia 2017 r. o godz. 17:00

fot. nadesłane

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze

  • Brak komentarzy.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.