Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kartuzy. Zobacz pamiątki, dokumenty, zdjęcia Kaszubów walczących w PSZ na zachodzie

Opublikowany: 2017-08-29 12:46 Autor: nadesłane

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach oraz Muzeum Polskiego Czynu Zbrojnego w Armiach Sprzymierzonych serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy pt. Kaszubi w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, które odbędzie się 7 września (czwartek) o godz.17.00 w Muzeum w Kartuzach.

Na wystawie zostaną zaprezentowane między innymi odznaczenia, odznaki i oznaki, dokumenty, fotografie, umundurowanie i wyposażenie, a także pamiątki osobiste związane z Kaszubami walczącymi w PSZnZ, pochodzące w znacznej mierze ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów.

Gośćmi spotkania będą między innymi mjr Edmund Popieliński, Prezes ZarząduWojewódzkiego Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, kpt. Wacław Butowski, radiooperator w czołgu 24 Pułku Ułanów 10 Brygady Kawalerii Pancernej, por. Henryk Bajduszewski, mechanik czołówki naprawczej w Centrum Wyszkolenia Wojsk Pancernych iobecnie Prezes Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz por. Czesław Chmara, żołnierz 25 Pomorskiego Batalionu Piechoty 8 Brygady Piechoty.

fot. nadesłane

(nadesłane: Muzeum Kaszubskie w Kartuzach)

Komentarze do artykułu Komentarze [4]

 • 2 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Jak to było z Kaszubami w NIEMIECKICH SIŁACH ZBROJNYCH? To też ciekawa część historii
  Naszej Rodnej Ziemi.

 • 1 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Obywalel

  Jeżeli miałaby być to spokojna dyskusja myślę ze byłaby to ciekawa część historii naszego regionu. Ale dla polityki lepiej nie zaczynać tej rozmowy bo prostaki bedą wyciągać dziadków z Wehrmachtu ...
  Nie rozumiem DUŻYCH LITER ponieważ dla świadomych swojej historii mieszkańców - bycie w Wehrmachcie dla pokolenia 1918-1921 lub z drugiej strony w Stutthofie było wyborem którego raczej nie można oceniać. A drogi takie jak Wehrmach - Front wschodni - koniec i Wehrmach - Front Zachodni - Siły Zbrojne na Zachodzie - pozostanie w Anglii lub powrót do Gdyni nie były rzadkością ...

 • 1 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel @ "do Obywatel"

  Wszystko to ładnie brzmi i dyskusja jest ważna. Po prostu, ad. tytuł artykułu: "Zobacz pamiątki, dokumenty, zdjącia ......" to tylko wycinek z tego tortu nazwanego historią Kaszub i Kartuz.
  Proponuję "całościowe" eksponowanie i dyskusję nt Kaszubów walczących po różnych stronach
  i w różnych siłach zbrojnych w czasie II-giej wojny światowej.
  Jest jeszcze wiele tematów dot. tego tragicznego okresu w dziejach Polski. Np. Martyrologia Kaszubów, germanizacja itd.
  Pozdrawiam.

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # odpowiadam

  .. ale czy jesteśmy gotowi na całościową dyskusje ? Słyszałem o Kaszubach pływających na "Schleswig-Holstein" a kogo by to obchodziło że przed 1918r gdy jeszcze wolnej Polski nie było ? Kto pokaże zdjęcie w "hełmie ze szpikulcem" albo w mundurze Wehrmachtu ?
  Stygmatyzacja ukrytej opcji niemieckiej gotowa ... Pytanie czy po prostu jesteśmy gotowi na spokojną rzeczową dyskusję o trudnej i poplątanej Historii i Losach Naszych Ludzi jeżeli uprawiamy "Politykę Historyczną", zastanawiamy się nad reparacjami od pokolenia z którego urodzony po wojnie najmłodszy ma 72 lata ... nie jesteśmy gotowi na to niestety .. a szkoda bo jest o czym rozmawiać a ci którzy pamiętają odchodzą ... a na koniec .. pamiętajmy ze pomimo tych mundurów Pruskich czy dziadków z Wehrmachtu, pomimo Stutthofu, Piaśnicy czy innych miejsc - Kaszubi ciągle i ciągle mówili i mówią ze są Polakami ...

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.