Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Podróżnik Jacek Jarosik opowie w Kartuzach o swoich wyprawach i nowej książce

Opublikowany: 2017-10-04 12:38 Autor: nadesłane

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im J. Żurakowskiego w Kartuzach zaprasza na promocję książki Jacka Bradziagi Jarosika „Bradziaga znaczy obieżyświat” połączoną z wystawą fotografii autora. Spotkanie odbędzie się w środę 11 października o godz. 17.00 w sali widowiskowej Biblioteki Publicznej w Kartuzach przy ul. Gdańskiej 15.

Jacek „Bradziaga” Jarosik – pieszo, samochodem, motocyklem, kajakiem i rowerem przebył tysiące kilometrów w poszukiwaniu miejsc odległych i bliskich, zwykłych i niecodziennych, odchodzących w przeszłość. Z założenia unika zorganizowanych form turystyki, preferując model niezależnego obserwatora, któremu łatwiej wniknąć w otaczający świat. Jego życiowe motto to: „Bo ciekawiej jest sznurek pchać, niż ciągnąć”.

W kilku wyprawach po drogach i bezdrożach kraju, Europy i Azji towarzyszyli mu synowie Jakub i Jędrzej oraz córka Joanna. Byli też Jacek i Henryk, goście zaproszeni do projektu „Granice bez barier”. Podróżował jedynym takim samochodem na świecie, własnoręcznie skonstruowanym. TVN Turbo w cyklu Jazda Polska zrealizowała reportaż o tym pojeździe. Zdjęcia zawarte w książce, nie aspirują do kategorii fotografii artystycznej. To utrwalone w obrazie emocje, i sytuacje. To miejsca, do których nie uda się już powrócić, bo świat nieubłaganie się zmienia. Fotografie te, a także wiele innych przedstawianych było na kilkudziesięciu wystawach i prezentacjach w kraju, nawet w tak niezwykłych miejscach jak ośrodek leczenia uzależnień czy więzienie.

Jacek Jarosik (z prawej). fot nadesłane

O miejscach, które zobaczył, przyrodzie, którą obserwował i spotkanych ludziach może opowiadać bardzo długo… Teraz część opowieści została zapisana. To reportaże z kilku tylko wypraw, są uzupełnione informacjami, czasem uwagami i przemyśleniami autora. Nieraz pisane ciętym językiem, lecz pozbawione złych intencji. Pragnienie poczucia wolności, przygody i poznania świata to powody Jego wędrówek Całość w zamyśle polecana jest osobom, które marzą o podróżach, a z różnych powodów nie popełniły ich jeszcze. Zacząć można w każdym niemalże wieku.. Potrzebna jest wiara w swoje możliwości, trzeźwa ocena sytuacji przepleciona wizją nieznanego. Pieniądze są ważne, jednakże nie decydują o powodzeniu przedsięwzięcia. Przygodą nie musi być odległy kraj, wysokie góry czy dalekie wyspy. Trzeba znaleźć swoje NIEZNANE i odkryć je. Na to zawsze jest czas, w każdym wieku. – Marzenia są niebezpieczne, bo się spełniają… Warto o tym pamiętać czytając tę książkę, a potem – marzyć. By stać się podróżnikiem, a nie świątecznym turystą w sandałach i skarpetach kupującym plastikowe pamiątki made in China.

Michał Horodeński, redaktor naczelny magazynu WYPRAWY 4×4, napisał kiedyś: „Napierać! Ponad 10 lat temu usłyszałem takie hasło. I staram się je stosować do dziś. Nie wszystkim to się podoba, nie wszyscy je rozumieją. Ale cóż. Prawie, jak w reklamie. Nie każdy może poczuć MOC NAPIERANIA. Na szczęście nasze środowisko podróżników w większości składa się z takich Napieraczy. Napieraczy, którzy wbrew przeciwnościom losu potrafią realizować swoje pomysły i iść pod prąd nawet wtedy, gdy rozsądek podpowiada, by iść z prądem. Bez wątpienia napieraczem jest Jacek Jarosik, który wraz ze swoją ekipą „Granic bez barier” odbył fantastyczną podróż… Dzięki uporowi i konsekwencji pokonał wiele barier, po raz kolejny… (…) Przeczytajcie jego opowieść, bo warto.

Bradziaga-(ros. бродяга) obieżyświat, dla którego sensem życia jest ciągła wędrówka, będąca celem samym w sobie

(nadesłane: MBiP)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [2]

  • 2 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Co było do zjedzenia w miseczkach

    w tej mongolskiej jurcie ??

  • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jaja

    jaka w zalewie

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.