Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

W sobotę Dzień Niepodległości. Gdzie odbędą się uroczystości?

Opublikowany: 2017-11-08 13:55 Autor: Magda Dzienisz

W sobotę 11 listopada przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w całym kraju odbędą się uroczystości, także w miejscowościach powiatu kartuskiego. Odprawione zostaną msze, delegacje złożą kwiaty pod pomnikami, zaplanowano także koncerty, a w Kartuzach tradycyjny happening.

Miasta, miasteczka i wsie w całym kraju przygotowują się do sobotnich obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W powiecie kartuskim także zaplanowano sporo wydarzeń z tej okazji.

fot. archiwum/M.Dzienisz

KARTUZY

W Kartuzach odbędą się powiatowo-gminne uroczystości. Świętowanie Narodowego Święta Niepodległości trwać będzie tutaj trzy dni. Będą koncerty, nabożeństwo, składanie kwiatów, happening i tradycyjna grochówka.

Obchody Narodowego Dnia Niepodległości rozpoczną się już 9 listopada koncertem w Szkole Muzycznej. 10 listopada młodzież weźmie udział w Grze Miejskiej ulicami Kartuz, tego dnia Muzeum Kaszubskie zaprasza także na Dzień Otwarty. 11 listopada odbędą się główne uroczystości – o godz. 9.30 odprawiona zostanie msza święta w kolegiacie, a potem – ok godz. 10.45, pod pomnikiem w centrum Kartuz, delegacje złożą kwiaty.

fot. archiwum/M.Dzienisz

W Parku Solidarności będzie happening patriotyczny, poczęstunek gorącą grochówką, a o 17.00 w Kartuskim Centrum Kultury odbędzie się koncert z okazji dnia 11 listopada.

ŻUKOWO

Patriotyczną uroczystość w Żukowie rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny o godzinie 11:00 w kościele pw. WNMP w Żukowie. Po jej zakończeniu, nastąpi uroczysty przemarsz do kościoła św. Jana Chrzciciela. Po przemówieniu burmistrza i słowie ks. Krzysztofa Sagana swoje kwiaty złożą obecne delegacje.

fot. archiwum/UG Żukowo

O godz. 19:00 organizatorzy zapraszają do kościoła pw. WNMP w Żukowie na koncert wokalno-instrumentalny zespołu ARTIS, który zabierze wszystkich w podróż po muzyce i historii polskiej.

CHWASZCZYNO

W Chwaszczynie 11 listopada także odbędą się uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Niepodległości. Rozpoczną się o godz. 9.00 mszą świętą w miejscowym kościele, po niej zaplanowano modlitwę przy obelisku i złożenie kwiatów oraz widowisko słowno-muzyczne w tutejszej szkole. Będzie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, wystawa zdjęć i prac uczniów oraz słodki poczęstunek.

PRZODKOWO

W Przodkowie 11 listopada odprawiona zostanie msza o godz. 10.00. Po niej zaplanowano koncert orkiestry dętej i chóru parafialnego. Po koncercie nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem i poczęstunek gorącą grochówką dla wszystkich uczestników.

fot. archiwum/przodkowo.pl

SIERAKOWICE

W Sierakowicach świętowanie Narodowego Święta Niepodległości odbędzie się 10 listopada. O godz. 18.00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Sierakowicach odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny, a po niej – wystąpi Zespół Pieśni Myśliwskiej Nemrod.

SZYMBARK

Gmina Stężyca obchodzić będzie Dzień Niepodległości w Szymbarku. O godz. 9.30 w miejscowym kościele odprawiona zostanie msza św. za Ojczyznę i dusze pomordowanych Zakładników Szymbarskich. Po niej nastąpi przemarsz pod pomnik i złożenie pod nim kwiatów, a następnie poczęstunek w restauracji „Pod Wieżą”.

HOPOWO

11 listopada o godz. 12.00 w Lesie Hopowskim, odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Wierni zgromadzą się przy pomniku upamiętniającym kilkudziesięciu Kaszubów pomordowanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej.

fot. UG Somonino

GORĘCZYNO

W niedzielę 12 listopada o godz. 17.00 w kościele parafialnym w Goręczynie z patriotycznymi piosenkami wystąpi Zespół Pieśni Myśliwskiej Nemrod.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [15]

 • 6 8 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Główny happening odbędzie się dzień wcześniej na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Bez
  grochówki, ale za to z drogimi barykadami i licznymi oddziałami milicji kaczyńskiej czuwającej nad
  dyscypliną i "poprawnym" zachowaniem Suwerena.
  Nigdy do zguby nie przyjdą Kaszuby, ale Jarkowi za jego głupotę i butność tego gwarantować nie
  możemy. Czas nagli kurdu.lu.

 • 8 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kartuzjanin

  Ty obywatel wes tak porządnie Walnij sie w łeb . Co bredzisz o jakimś Kaczyńskim???? To święto jest dla wszystkich Polaków bez znacZenia po jakiej stronie politycznej są. Nie próbuj Durni... nas w tak ważne święto jakim jest 11 listopad dzielić. Jak chcesz uprawiać politykę to tam pod sejm do Warszawy wypierniczaj bara....

 • 9 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dawid

  Wielki ,,Obywatel ,, za dyche i dropsa się znalazł.

 • 6 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # qaz

  W Kartuzach jak zwykle... obowiązkowo msza, potem przemarsz "umpa umpa" z orkiestrą strażacką, potem pomnik, martyrologia, płacze, wspominki, kwiaty, znicze, przemówienia (zapewne jeszcze mądrego Bonkowskiego - to przecież nasz oświecony senator), obowiązkowy spęd młodzieży, wieńce, sztandary i zaduma. Ogólna smuta.

  A ja się pytam gdzie zabawa, fajerwerki, muzyka i radość ... w końcu świętujemy odzyskanie niepodległości a nie jej utratę.

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @qaz

  Bo u Nas hucznie to się świętuje klęski narodowe.

 • 4 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # "NASZ senator" wygłosi mowę pt:

  "Jak każdy pislamista może ubogacić własną żonę". Obdażmy go lawiną braw !

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obdarzmy lawiną braw słowa "senatora"

  On wie , jaka zmiana jest zawsze "dobrą zmianą".

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @qaz

  ... "utratę" wolności na pewno. Niepodległość jeszcze nie zginęła.

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Kartuzjanin

  WOLNOŚĆ i NIEPODLEGŁOŚĆ to są dwie nogi zdrowego człowieka i zdrowego kraju.
  Trudno się cieszyć z jednej nogi, gdy jednocześnie odrąbują ci część drugiej. Nie widzisz co się dzieje ? Najtragiczniejsze jest to, że sami dobrowolnie żeśmy tę nogę pod piłę podstawili ...

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kasia

  ale ekspresowa msza ;-)

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # też mieszkaniec

  Edek będzie ?

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jadę do Gdańska

  tam jest wesoła zabawa, a nie smutek przy pomnikach w Kartuzach.

 • 3 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obywatelka

  Należąc do sortu drugiego, w pełni solidaryzuję się z wpisem obywatela !!!!!!

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Dobrze że pada. Przynajmniej te kartuskie smuty szybciej się zakończą. Zastanawiam się kiedy w końcu ktoś z organizatorów zrozumie, że to jest radosne święto?

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Klaudia

  Serdeczne podziekowania Zespolowi ARTIS za nieposzanowanie naszej zmarlej babci i rodziny pogrążonej w żalu. Wczoraj 11 listopada o godzinie 17.00 w Kościele pw. WNMP w Żukowie odbywała sie modlitwa różańcowa. Zespół ARTIS widząc modląca sie rodzinę odywal próbę do koncertu - NASTRAJANIE, ktory miał się odbyć o godzinie 19.00 . Pomimo próśb o chwilę ciszy (15 minut) - tyle by zajęło odmowienie różańca, nasza rodzina zostala zlekcewazona. Dziękujemy za brak empatii i zrozumienia.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.