Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Jak spędzić ferie w powiecie kartuskim? Wycieczki, zajęcia, spektakle, kino...

Opublikowany: 2018-01-22 13:10 Autor: Magda Dzienisz

Ośrodki kultury, szkoły i instytucje przygotowały dla najmłodszych mnóstwo atrakcji podczas zimowego wypoczynku - będą warsztaty, spotkania z ciekawymi osobami, spektakle, wyjazdy do kina i nie tylko. Ferie na Pomorzu potrwają od 29 stycznia do 11 lutego.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Już wkrótce uczniowie z Pomorza wybiorą się na zimowy wypoczynek. Dla tych, którzy zostaną w domach, sporo atrakcyjnych zajęć przygotowały gminne ośrodki kultury, instytucje oraz szkoły. W niektórych placówkach zapisy wciąż trwają, w innych listy już zostały zamknięte. Aura za oknem na razie sprzyja aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu, a atrakcji w powiecie kartuskim nie brakuje. Jak ciekawie spędzić te dwa tygodnie?

KARTUZY

W Muzeum Kaszubskim we wtorki, czwartki i piątki przez dwa tygodnie ferii odbywać się będą ciekawe zajęcia. Zaplanowano m.in. wykonywanie lampionów, pokaz przędzenia na kołowrotku czy malowanie na drewnie. Zajęcia potrwają od 10.00 do 14.00.

fot. archiwum/Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

Dzieci w wieku od 7 do 10 lat mogą wziąć udział w zajęciach organizowanych przez Wypożyczalnię dla dzieci w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kartuzach. Odbędą się one w drugim tygodniu ferii od godz. 12.00 do 14.00. W planie spotkania z bohaterami bajek, zajęcia plastyczne, gry i zabawy.

Ciekawą ofertę przygotowało także Kartuskie Centrum Kultury – będą wyjazdy, zabawy ruchowe, warsztaty plastyczne. Niestety na te zajęcia już nie ma wolnych miejsc, zapełniły się błyskawicznie.

Miłośnicy narciarstwa biegowego mogą korzystać już z tras wytyczonych na Bilowie. Istnieje tam 6 tras biegowych do techniki klasycznej i łyżwowej o różnym stopniu trudności i długościach od ok 300 do 1500 m. Są ogólnodostępne – korzystać z nich można dowolnie, pod warunkiem przestrzegania regulaminu i posiadania własnego sprzętu. Więcej szczegółów na stronie Cartusia SkiArena na Facebooku.

ŻUKOWO

Dzieci z gminy Żukowo mogą podczas ferii uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez OKiS, a także przygotowanych przez szkoły. Jak informuje Beata Bujnowska-Kowalska z Urzędu Gminy w Żukowie, zajęcia organizowane w czasie ferii zimowych w szkołach są finansowane przez gminę. Na ten cel przekazanych zostało łącznie ponad 11,5 tys. złotych. Szczegółów należy szukać w szkołach i na ich stronach internetowych. Wykaz planowanych zajęć w palcówkach gminy Żukowo znajduje się na TEJ STRONIE.

fot. OKiS Żukowo

Zajęcia dla najmłodszych organizuje także OKiS Żukowo – ośrodek zaprasza w podróż po krajach Europy. Dzieci poznają ciekawostki o Belgii, Holandii, Niemczech, Węgrzech, Czechach i Polsce. Planowany jest także wyjazd do Teatru Miniatura i do Loopys World w Gdańsku (koszt 50 zł).

SIERAKOWICE

Spektakl dla dzieci, warsztaty muzyczne, sportowe zajęcia, nauka tańca – m.in. takie rozrywki czekają na dzieci podczas ferii w Sierakowicach. Bezpłatne zajęcia organizuje tutejszy GOK. Szczegóły tutaj.

W Sierakowicach przy ul. Kubusia Puchatka czynne jest także lodowisko dla dzieci. W ferie otwarte będzie od 10.00 do 20.00.

SULĘCZYNO

W Sulęczynie najmłodsi będą mogli spędzić ferie w bibliotece i w GOK-u. Będą zajęcia artystyczne, muzyczne, wyjazdy do kina i do Wieżycy. Planowane są także spektakle teatralne i zajęcia sportowe. Biblioteka w Sulęczynie zaprasza w pierwszym tygodniu ferii w godzinach od 11:00 do 13:00 na zajęcia artystyczno – plastyczne dla dzieci. Gminny Ośrodek Kultury zaprasza od 5 do 9 lutego.

Podczas ferii zimowych będzie można także zagrać w piłkarzyki i gry planszowe w sali na parterze Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie od poniedziałku do piątku w godzinach pracy biura. 8 lutego w szkołach na terenie gminy odbędą się spektakle teatralne, a 9 odbędzie się wyjazd do Kina Remus w Kościerzynie.

Szczegóły tutaj.

SOMONINO

GOK w Somoninie i Gminna Biblioteka Publiczna zapraszają na ferie. Zajęcia odbywać się będą każdego dnia od 13.00 do 16.00. W planie m.in. warsztaty decoupage, spotkanie z policjantem, spektakl teatralny, interaktywne warsztaty, konkurs rysunkowy, wyjazd do kina, pokaz iluzjonisty Romana Roszyka znanego z programu Mam Talent. Szczegóły tutaj.

fot. GOK Somonino

CHMIELNO

Turniej FIFA dla dzieci, warsztaty kulinarne, maraton gier planszowych, turniej ping-ponga, spotkania z chemią – to i wiele innych atrakcji czeka na najmłodszych, którzy ferie będą spędzać w GOKSiR w Chmielnie. Każdego dnia przygotowano ciekawe zajęcia. Obowiązują zapisy.

Specjalną ofertę na ferie przygotowało także Kino za Rogiem. Wyświetlane będą m.in. Baśnie i bajki polskie, Paddington, Królowa Śniegu. Wstęp – 5 zł.

PRZODKOWO

Przodkowska biblioteka w pierwszym tygodniu ferii (29.01 – 2.02) organizuje zajęcia dla dzieci młodszych. W programie: gry i zabawy, konkursy, spotkanie z ważnym gościem, zajęcia manualne, teatrzyk.

Gmina Przodkowo jak co roku przygotowała ciekawą ofertę. W szkołach przygotowano szereg zajęć dydaktycznych i ruchowych. Będą bale karnawałowe i wyjazdy do kina. Przez cały okres ferii do dyspozycji dzieci i młodzieży będzie boisko Orlik oraz tamtejsi animatorzy. W pierwszym tygodniu zimowej przerwy, zajęcia zorganizowane będą pod hasłem „Ferie na sportowo. Bezpiecznie i zdrowo”. Dodatkowo wszystkie dzieci ze szkół z terenu gminy przez dwa tygodnie ferii zimowych korzystać będę mogły nieodpłatnie ze stoku narciarskiego „PACZOSKOWO” w Kosowie. Szczegóły tutaj.

Dodajmy, że dodatkowe zajęcia na ferie zaplanowały także poszczególne szkoły w powiecie. Warto odwiedzić ich strony internetowe lub zadzwonić, by dowiedzieć się o ofercie zajęć.

A może na narty?

Kaszuby znane są z górzystych terenów, co sprzyja miłośnikom białego szaleństwa. W powiecie kartuskim działa kilka wyciągów narciarskich: we Wieżycy-Koszałkowie, Wieżycy-Kotlince, Amalce niedaleko Sulęczyna oraz Paczoskowo w Kosowie (gm. Przodkowo).

http://wiezyca-2.webcamera.pl

Warunki narciarskie aktualnie są bardzo dobre. Pokrywa śnieżna w Koszałkowie wynosi ok. 110 cm, w Paczoskowie – do 60cm, w Kotlince – 40-60 cm, w Amalce 20-30 cm.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [8]

 • 5 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Narty, lepienie bałwana no i kiełbaski

  ... no i cały dzień bardzo zajęty. O to chodzi !

 • 3 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a gdzie ta cała śmieszna STĘŻYCA

  Gdzie dzieci mają wypocząć w STĘŻYCY, bleeeee

 • 1 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Młody

  A co dla młodzieży w Żukowie? Nudzę się. Znowu muszę jechać do Gdańska.

 • 1 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Noe

  A co z dzieciakami z gimnazjów i klas 7.

 • 3 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  Nam nikt czasu nie organizował, nie było udogodnień i atrakcji, problemu "nudy" również.

 • 1 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @info

  Współczuję. Nikt się nie interesował chyba Tobą. Bardzo yo przykre. Na szczęście czasy się trochę dla dzieci i młodzieży zmieniły.

 • 2 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Noe

  Przydałoby się lodowisko i kino.

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # redes

  Wójt Gminy Stężyca się nie popisał. Owszem ścieżki, drogi, imprezy ale w ferie i wakacje dla dzieciaków nuuuuda. Nic! Brzydko!

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.