Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Sierakowice. Festiwal Passio. Muzyczne przeżywanie Wielkiego Tygodnia

Opublikowany: 2018-03-14 10:57 Autor: nadesłane

Już po raz drugi w Sierakowicach w kościele pw. św. Jana odbędzie się festiwal Passio. To doskonała okazja, aby w okresie Wielkiego Tygodnia wsłuchać się w muzykę niosącą treści ukierunkowane na tematykę śmierci w kulturze chrześcijańskiej. Zabrzmią pieśni pasyjne, muzyka dawna, będą lamentacje, a także pieśni z kaszubskiego obrzędu Pustej Nocy.

Festiwal Passio odbywa się w okresie Wielkiego Tygodnia, czasie szczególnej zadumy nad męką i śmiercią Chrystusa na krzyżu. Podczas drugiej edycji festiwalu sierakowicka publiczność będzie mieć okazję wsłuchać się w muzykę niosącą treści ukierunkowane na tematykę „śmierci” w kulturze chrześcijańskiej.

W Wielki Poniedziałek 26 marca w wykonaniu Kwartetu Wokalnego Floridus, ze skrzypcowym towarzyszeniem Tomasza Chyły, zabrzmią pieśni pasyjne wywodzące się z wydanego w 1838 roku zbioru pn. „Śpiewnik kościelny czyli pieśni nabożne z melodyjami” księdza Michała Marcina Mioduszewskiego (1787-1868). W Wielki Wtorek gdański męski zespół wokalny Vox Intensa specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej, wykona Lamentacje proroka Jeremiasz Thomasa Tallisa (1505-85), angielskiego kompozytora okresu renesansu. Motywem przewodnim lamentacji jest refleksja starotestamentalnego proroka nad klęską królestwa Judzkiego w okresie najazdu babilońskiego (587/586 r. p.n.e.). Teksty te wykorzystywane są w liturgii Wielkiego Tygodnia w czasie tzw. Czarnych Jutrzni – łac. Lectiones tenebrarum.

fot. archiwum/W.D.

W ostatnim dniu muzycznych rozważań w ramach Passio, zaprosić pragniemy słuchaczy do kontemplacji treści zawartych w pieśniach kaszubskiego obrzędu Pustej nocy. Śpiewy tegoż obrzędu wykonają chórzyści – panowie, reprezentanci Chóru Kameralnego Discantus z Gowidlina.

- W zależności od kaszubskiej grupy śpiewaczej, pieśni pustonocne posiadać mogą liczne warianty melodyczne, te który usłyszeć będzie można w ramach Passio pochodzą z badań terenowych przeprowadzonych trzy lata temu przez ks. prof. Jana Perszona i dra Sławomira Bronka. W sierakowickim kościele św. Jana Chrzciciela zabrzmią pieśni żałobne wywodzące się z takich miejscowości jak: Gowidlino, Załakowo, Luzino i inne – informuje Sławomir Bronk, dyrektor artystyczny festiwalu.

fot. nadesłane

(nadesłane: Discantus, oprac. M.Dz.)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [1]

  • 1 0 2 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # M.S.

    Wspaniała inicjatywa!
    Wyrazy szacunku dla Organizatorów i Wykonawców, że podejmują tak ambitny temat.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.