Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Wkrótce na ulicach procesje drogi krzyżowej, a w Żukowie Misterium Męki Pańskiej

Opublikowany: 2018-03-22 10:55 Autor: Magda Dzienisz

Wierni kościoła katolickiego przygotowują się do przeżywania Świąt Wielkiej Nocy. W piątek na ulice miast i wsi w całym powiecie wyruszą procesje drogi krzyżowej. Tego dnia z Leźna rusza także 42-kilometrowa Ekstremalna Droga Krzyżowa. W niedzielę w Żukowie parafianie kościoła pw. WNMP po raz piąty odegrają Misterium Męki Pańskiej.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Co roku w wielu miejscowościach wierni wychodzą na ulice, by wziąć udział w nabożeństwie drogi krzyżowej. Ze świecami, modlitewnikami, podążają za krzyżem, rozważając poszczególne stacje. Niektórzy, by jeszcze intensywniej przygotować się do Świąt Wielkanocnych, wezmą udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, gdzie w milczeniu przejdą ponad 40 kilometrów. Od kilku lat nieodłącznym elementem wielkanocnych przygotowań jest Misterium Męki Pańskiej w Żukowie, gdzie na placu przed kościołem wierni odgrywają poruszający spektakl ostatniej drogi Chrystusa.

Misterium Męki Pańskiej w Żukowie odbędzie się w Niedzielę Palmową. fot. archiwum/M. Dzienisz

Drogi krzyżowe na ulicach

W Kartuzach wierni z kolegiaty po mszy św. po godz. 17.00 podążą w tym roku ulicami: Klasztorną, Wzgórze Wolności, Mickiewicza, Słowackiego, Konopnickiej, Prusa, Sienkiewicza, Reja, Chmieleńską, Mickiewicza, Wzgórze Wolności i Klasztorną – zakończenie nabożeństwa przy Krzyżu Misyjnym. Parafia pw. Św. Wojciecha również organizuje drogę krzyżową po nabożeństwie, które odbędzie się o godz. 17.00. Procesja przejdzie ulicami: Piłsudskiego, Sędzickiego, Zamkową i drogami osiedlowymi wróci do kościoła.

fot. archiwum/W.Drewka

Droga krzyżowa z kaszubskimi elementami odbędzie się w piątek o godz. 19.00 Sulęczynie. Organizuje ją parafia pw. Św. Trójcy i tutejszy oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W Chmielnie droga krzyżowa około godz. 18.00 przejdzie ulicą przy Urzędzie Gminy w dół w stronę jeziora ul. Świętopełka, następnie ul. Grzędzickiego przy Zespole Szkół, przy Posterunku Policji wierni wrócą do kościoła. Takie nabożeństwa odbędą się też w innych miejscowościach powiatu kartuskiego.

Przejdą ponad 40 kilometrów

W piątek w Leźnie w gm. Żukowo rusza Ekstremalna Droga Krzyżowa. W tym roku po raz pierwszy jej uczestnicy wyruszą właśnie z tej miejscowości. Pokonają w nocy trasę ponad 40 kilometrów, przy zmiennej pogodzie, w chłodzie i błocie. W skupieniu, bez rozmów, zdani na własne siły. Trasa, która wyruszy z Leźna, nazywana jest „norbertańską”. Jej patronem jest Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki.

fot. źródło: Facebook/EDK – Ekstremalna Droga Krzyżowa

Po mszy świętej, która zostanie odprawiona w kościele w Leźnie w piątek 23 marca o godz. 18.00, uczestnicy EDK z Leźna podążą do Kokoszek, Sulmina, Kolbud, Czapielska, Przyjaźni, Otomina. Swoją wędrówkę zakończą w kościele ponorbertańskim w Żukowie. Księża z parafii w Leźnie podkreślają, że to wydarzenie jest szczególną formą przygotowań do Świąt Wielkanocnych.

Poruszające Misterium w Żukowie

W niedzielę w Żukowie po raz piąty odbędzie się Misterium Męki Pańskiej – uliczny spektakl przedstawiający mękę Jezusa Chrystusa. Co roku aktorami są sami parafianie. Reżyserem jest Janusz Stoppa, w rolę Jezusa wcieli się ponownie Dawid Szymichowski.

fot. archiwum/M. Dzienisz

Misterium rozpocznie się o godz. 19.00 na placu przy parafii WNMP w Żukowie od inscenizacji ostatniej wieczerzy. Nie zabraknie nowości – spotkania z Matką Jezusa i św. Weroniką odegrane zostaną na specjalnych podestach. Na wzgórzu, gdzie do tej pory odgrywano ukrzyżowanie Chrystusa, staną dodatkowo dwa krzyże, na których „zawisną” łotrzy. Spektaklowi towarzyszyć będzie jak co roku nastrojowa muzyka, a niektórzy aktorzy będą śpiewać swoje kwestie.

fot. nadesłane

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [11]

 • 9 3 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bolek

  Fajnie by bylo,gdyby czesc wiernych uczestniczacych w tych procesjach zastanowila sie nad soba,czy zyja faktycznie zgodnie z nauka Jezusa.Dotyczy to tez ksiezy(skromnosc)...Polecam na ten czas wsluchac sie w swietej pamieci ksiedza Kaczkowskiego z hospicjum w Pucku,moze cos z tego wyniesie..

 • 15 5 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Co roku to samo

  Krzyżują Jezusa ,niby się modlą,a pożytku z tych ludzi nima żadnego-lepiej by pochodzili i śmieci pozbierali.

 • 6 7 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # NIE ROZUMIEM

  Po co na tym lewackim portaliku teksty o KrK,to służy tylko opluwaniu Kościoła i wiernych.Gdzie Wasza drodzy lewacy tolerancja,nie chodźcie,nie uczestniczcie,żyjcie po swojemu ale dajcie żyć innym wedle zasad ,w które wierzą. Wy macie wiele do powiedzenia a pokażcie mi jedną osobę z tzw lewej strony ,która żyła wedle idei ?Może Lenin,Urban,Jaruzelski czy w kogo Wy tam wierzycie?

 • 4 9 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  te zwyczaje nie mają nic wspólnego z tym czego chce od nas prawdziwy Bóg Jahwe.... w tych obrzędach jest tylko pogaństwo a nie prawda o Jahwe, nawet nie jest pewne to, ze Jezusa przybito do krzyża czy do pojedynczej belki

 • 5 2 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Asia

  Przestańcie hejtować.... docenić warto chęć zaangażowanie i pracę społeczną ludzi. Idę

 • 8 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # murarz

  Jak kościół przestanie się mieszać sie do polityki wówczas spadnie fala hejtu.

 • 5 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bolek

  No prosze murarz,a jaki intelygentny,a ta osoba,ktora powyzej czegos nie rozumie,ksiundz to nie Bog,radze przetrzec oczy,obudzic sie i zyc zgodnie z wlasnym sumieniem..Bo religia,to nie taca i rewia pacierzy,to wiara kazdego blizniego i nadzieja,ze on tez tak wierzy...

 • 5 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ateista

  Każda wiara ma swoje obrzędy. Ten jest bardzo dziwny.

  Mi bliższe jest Carpe Diem niż Memento Mori, ale jak ludzie chcą to niech sobie chodzą z krzyżem czy bez. Jak chcą to nawet na kolanach. Szanuję - nie oceniam.

 • 2 2 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cxz

  Szopka wielkanocna. Podziwiam też hasło "Nie warto żyć normalnie, warto żyć ekstremalnie". Nie słuchajcie tych bredni.

 • 1 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Nie rozumiem

  Najlepszym wzorem zasad katolickich jest Pani Marta Kaczyńska.

 • 0 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lady

  Kościół w Polsce, to już nic dobrego. Niektórzy biskupi nawet modlą się tu o szybką śmierć dla Papieża.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.