Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kartuzy. Martyna Bunda opowie o Nieczułości - książce o wyjątkowych kobietach z Kaszub

Opublikowany: 2018-05-04 10:52 Autor: Magda Dzienisz

Martyna Bunda, pochodząca z Kartuz pisarka, reporterka, szefowa działu krajowego "Polityki", odwiedzi swoje rodzinne miasto, by opowiedzieć o "Nieczułości" - swojej debiutanckiej powieści. Spotkanie odbędzie się 11 maja o godz. 18.00 w Państwowej Szkole Muzycznej w Kartuzach.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Martyna Bunda (z domu Mistarz) odwiedzi wkrótce swoje rodzinne miasto, by promować swój literacki debiut – powieść „Nieczułość”. To wyjątkowa powieść o kobietach, ich sile, miłości, tragediach i radościach.

-W rozpisanej na wiele lat i głosów opowieści poznajemy losy kobiet – najpierw tragiczne wydarzenia wojenne, a potem czasy, gdy nastała nowa władza. Bohaterki, aby przetrwać, muszą nauczyć się nie okazywać uczuć. Nieczułość staje się ich tarczą przed przeciwnościami losu i złymi językami. Tam, gdzie inni by się załamali, Rozela i jej córki prą do przodu. Mimo pozornej nieczułości wszystkie są ze sobą bardzo związane, a rodzinny dom w Dziewczej Górze przyciąga je jak magnes. Nieważne, jak daleko wypuszczają się w świat, zawsze tu wracają po „nieczule czułe” wsparcie, miłość i bliskość – brzmi zapowiedź książki. – Nieczułość to powieść o Polkach, a także o skomplikowanych ostatnich kilkudziesięciu latach polskiej historii. Bunda porusza ważne tematy i dotyka wciąż niezabliźnionych ran, robi to jednak nie po to, aby prowokować, ale by oddać hołd kobiecej solidarności, naszym matkom, babkom i ich wielkiej sile.

Martyna Bunda. fot. Leszek Zych/ www.wydawnictwoliterackie.pl

Pochodząca z Kaszub pisarka właśnie tutaj postanowiła umieścić akcję swojej powieści. Poznajemy okolice Kartuz z czasów wojny i w okresie powojennym, czytamy również o Łapalicach czy Chmielnie. Jednak znaczna część akcji dzieje się w Dziewczej Górze. Okazuje się, że choć miejsca tego nie ma na mapie, to istnieje.

- Mieszkający w pobliżu ludzie wiedzą, gdzie to. Dom babci, na którym wzorowany jest ten powieściowy, stał niedaleko i także miał ogród schodzący do jeziora. Dziewcza Góra zawsze wydawała mi się miejscem magicznym, bardzo moim. Poza tym słowo „dzéwcza” po kaszubsku brzmi jakoś inaczej, jest w nim siła młodej kobiecości, rodzaj emocji, który czasem występuje tylko w konkretnym języku. To chyba nieprzekładalne – mówiła Martyna Bunda w wywiadzie dla Wysokich Obcasów.

Spotkanie z pisarką odbędzie się w piątek 11 maja o godz. 18.00 w Państwowej Szkole Muzycznej w Kartuzach, ul. Majkowskiego 5. Na spotkanie zapraszają członkowie Towarzystwa Miłośników Kartuz – będzie to pierwsze z wielu przedsięwzięć organizowanych w ramach obchodów 30-lecia działalności Towarzystwa.

www.wydawnictwoliterackie.pl

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [20]

 • 4 4 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Smutny

  Szkoda, że w swoim życiorysie podanym w książce nie nawiązała do tego, iż pochodzi z Kartuz i tu się wychowywała, chodziła do szkoły...itp, itd...
  Wstydzi się Kartuz?

 • 3 3 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bolek

  Cudownie,jak zrobic promocje ksiazki to przypominaja sie korzenie...No coz,dobrze,ze w ogole przyjechala..

 • 7 2 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  no - komentarze powyżej to tak typowo po kartusku !Czy ktoś z tych mędrców chociaż raczył przeczytać tę książkę?
  Pewnie za długa, a i tak nie ma wersji bezpłatnej i skróconej, no i jeszcze literackiej analizy, bo sami do głębszych wniosków nie skorzy.

  Ale, że nie chwali się wszem i wobec, że pochodzi z Kartuz - to ujma na honorze miasta . . . .

 • 2 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Super

  Lubię książki osadzone w historii kaszubskiej okolicy, zwłaszcza opowieści kobiecuje są pełne "życia". Chętnie przeczytam. Wydawnictwo Literackie byle czego nie drukuje. Książka jest w Empiku.

 • 4 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubski hacjendero

  Jeśli uważasz, że Literackie nie drukuje byle czego, to polecam zapoznać się z grafomanią niejakiej Michalak. Szczęka opadnie.
  Ja niestety mam przesyt książek o kobietach, dziewczynach itd. Z reguły kłębi się tam od emocji, kto z kim, dlaczego, a może nie, jakam ja doświadczona i skrzywdzona. Historia jest jedynie pretekstem, nieznaczącym tłem.
  Z kolei powieść Martyny zbiera sporo pozytywnych recenzji, a to że podobno pracowała nad nią kilka lat, tylko utwierdza w przekonaniu, że powinna być dobra.

 • 2 4 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @czytelnik

  Myślę, że takich jak ty nie niańczy tylko idzie naprzód i robi swoje.

 • 1 2 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @czytelnik

  Bo to wyższy poziom wtajemniczenia, do którego ty nie dorosłeś?

 • 4 4 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ sorry ...

  Prawiczek przestraszył się "lewaczki", więc nie przeczyta. Zresztą pewnie czyta wyłącznie swoją książeczkę oszczędnościową PKO.
  Dłuższe teksty go męczą już po pierwszej stronie.

 • 5 5 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czytelnik

  mnie naprawde lewackość i inne zboczenia nie interesują ...skoro wy wolicie czytać idiotyzmy to czytajcie a idiotów z lewicy codziennie oglądam np na tvn24

 • 4 2 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @czytelnik

  Twoja rodzina musi mieć z tobą ciężko. Współczuję. Rzecz jasna im a nie tobie.

 • 4 3 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @czytelnik

  Powinieneś udać się do lekarza terapia w zakładzie poprawi ci umysł jesteś za życiem nienardzonym a z drugiej stromy pozabijał byś wszystkich co mają inne zdanie

 • 2 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jozin z bazin

  dla tych ,dla ktorych nie jest wazna wartosc tekstu ale poglady prywatne pisarza to i Potop bedzie zerem ;(

 • 1 1 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lewactwo zawsze przekupuje ciemny ludek

  różnym SOCJALEM wypracowanym przedtem przez pawicowców. KTO u nas jest prawicą, a KTO lewicą ?? Pytanie za pięć groszy +

 • 3 1 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Renata Mistrz

  Widzę, że mój komentarz został pozbawiony materiałów zdjęciowych. Zapraszam wobec tego na swojego FB.

 • 5 2 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pani Martyno

  Zapraszamy do Kartuz oszołomy są wszędzie damy radę

 • 4 2 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys

  Bardzo możliwe, że książka Martyny Bundy "Nieczułość" okaże się hitem.
  Kaszubskie, kobiece klimaty, związane z Dzewczą Górą mogą być interesujące.
  Wszystko jakby dobrze się zaczynało, ale ktoś dodał łyżkę dziegciu, kiedy usłyszałem o politycznym zaangażowaniu Autorki w "wolne sądy".
  Trudno u mnie o aprobatę takiego stanowiska. Przecież te dotychczasowe sądy wcale nie były wolne, więc o co chodziło - w interesie nadzwyczajnej KASTY chodziło o utrzymanie tego, co już było czyli PATOLOGII w polskim wymiarze sprawiedliwości.
  Promować książkę zawsze warto, ale nie poprzez wątpliwy kierunek działalności politycznej autorki. Dobrze napisana książka obroni się sama, szczególnie wtedy, kiedy przeczytają ją Kaszubi, podobni do mnie.

 • 5 2 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Martyno

  Kto Ci wcisnął te wredne okulary?

 • 2 3 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Staj. B.

  Twoja sekta robi to, co cię nieustannie cieszy, jak np. przysięganie na Konstytucję, która natychmiast potem jest traktowana jak wycieraczka przed drzwiami, albo skłócenie naszego kraju ze wszystkimi, z którymi mięliśmy dobre stosunki. Cieszy cię to, że z każdym miesiącem stajemy się w świecie coraz większym popychlem. Niewątpliwie jesteś nie tylko patriotą lokalnym, ale też narodowym. To widać !

 • 4 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lady

  Książka nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia

 • 3 3 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czytelnik

  lewakom dziękuję ;)

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.