Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

 Reklama Bat

Niebawem zobaczymy co archeolodzy odkryli w Chmielnie, badając tajemnice tamtejszego grodu

Opublikowany: 2018-05-04 11:19 Autor: nadesłane

"Wydobyte z ziemi – tajemnice chmieleńskiego grodu" to tytuł katalogu i wystawy, która zostanie otwarta już 18 maja w Chmielnie. Mieszkańcy i turyści będą mogli zobaczyć efekty badań archeologicznych przeprowadzonych przez badaczy z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Odkrycia dotyczą średniowiecznej warowni, która wznosiła się na wyspie między jeziorami Białym i Kłodno około XI wieku.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Odkrycia dokonane przez archeologów ucieszą z pewnością miłośników historii, ale i mieszkańców Chmielna, regionalistów i przewodników po Kaszubach. Wyniki badań można bowiem z powodzeniem wykorzystywać do celów społecznych, edukacyjnych i kulturalnych.
Na pewno zyska na tym promocja Chmielna i regionu. Jak podkreślają badacze, zaangażowanie Muzeum Archeologicznego w Gdańsku stało się możliwe dzięki współpracy z wójtem gminy Chmielno Jerzym Grzegorzewskim.

Wykopaliska. fot.Z.Ratajczyk

Podczas badań w Chmielnie archeolodzy odkryli między innymi część grodu i podgrodzia, suchą fosę, masywny wał z drewna, kamieni i ziemi, kanał odwadniający, ruiny wieży mieszkalno-obronnej wzniesionej na kamiennym fundamencie, fragmenty siedmiu domostw, paleniska, piece i jamy gospodarcze.

fot.Z.Ratajczyk

Idealne miejsce na gród

Pod względem strategicznym warownia w Chmielnie była położona doskonale: na wyspie, między dwoma jeziorami, od strony stałego lądu osłonięta mokradłami. Obrońcy grodu mieli widok na całą dolinę i kontrolowali szlak komunikacyjny. Mieszkańcy korzystali z dostępu do życiodajnej wody oraz obfitości pożywienia. Średniowieczny gród w Chmielnie strzegł obszaru dzisiejszej ziemi kartuskiej Pojezierza Kaszubskiego. Był ośrodkiem administracyjnym i ważnym ogniwem systemu obronnego, jaki powstał wokół siedziby księcia w Gdańsku.

rys. K.Odya

Podstawowym zajęciem mieszkańców średniowiecznego grodu było zdobywanie pożywienia. Uprawiali rolę, hodowali zwierzęta, łowili ryby. W pobliskich lasach zbierali orzechy laskowe, maliny, jeżyny i czarny bez. Na dzikie zwierzęta polowali zarówno dla mięsa, jak i dla sadła, z którego przyrządzali lekarstwa. Ze skór szyli ubrania, a z rogów wytwarzali narzędzia i przedmioty codziennego użytku. Co ciekawe, archeolodzy znaleźli szczątki ryb wskazujące na to, że mieszkańcy grodu łowili dużo leszczy i szczupaków, zaś nieco mniej jesiotrów, okoni i sandaczy.

Świat żywych i świat umarłych

Z wcześniejszych badań wiadomo, że około 300 metrów na wschód od grodu funkcjonował średniowieczny cmentarz. Od warowni oddzielony był przepływem łączącym dwa jeziora. Takie umiejscowienie cmentarza jest charakterystyczne dla epoki średniowiecza – woda stanowiła symboliczną granicę między światem żywych i umarłych. W niektórych grobach znajdowały się tak zwane dary grobowe, czyli różne przedmioty chowane razem ze zmarłymi, na przykład: paciorki, nożyki, osełki, krzesiwa, a czasem – gdy grzebano woja – miecz lub ostrogi.

fot.J. Szmit

Grzebień odkryty w Chmielnie. – fot.J. Szmit

Obecnie przez środek dawnego grodu przebiega asfaltowa droga do Kartuz. W latach 70-tych XX wieku była tam węższa droga lokalna o nieutwardzonej nawierzchni. Dzięki badaniom archeologicznym wiadomo, że wąską drogę, na szerokość jednego pojazdu, wydeptano jeszcze w czasach średniowiecznych.

Znaleziska, które warto zobaczyć

Artefakty i średniowieczne przedmioty będzie można zobaczyć na wystawie w Chmielnie – uroczyste jej otwarcie nastąpi 18 maja o godzinie 10:00. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca września. Towarzyszyć jej będzie katalog – wydany w twardej oprawie, bogato ilustrowany, liczący prawie 70 stron, dwujęzyczny (z tekstem po polsku i angielsku), zawierający mnóstwo bezcennej wiedzy o historii Chmielna. Tytuł wystawy i katalogu brzmi: „Wydobyte z ziemi – tajemnice chmieleńskiego grodu”.

Organizatorem wystawy jest: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – instytucja kultury Samorządu Województwa Pomorskiego, przy współpracy z Urzędem Gminy Chmielno i Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie.

(mat. pras., oprac.W.D.)

REKLAMA

Komentarze do artykułu Komentarze [11]

 • 1 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ona

  Brawo pinkNe Chmielno mnóstwo legend dobrze że są tacy ludzie jak wy, którzy potwierdzają ich istnienie. Ciekawi mnie jeszcze legenda o damRocenę i zatopiony dzwonach, liczę ze kiedyś ktoś bedziś chciał odkryć tą tajemnice. Jestem z was dumna chłopaki. ☆☆☆

 • 3 1 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Somsiad

  Wystawa będzie, ale już gdzie to nie napisali :/

 • 1 4 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wyżej

  Właśnie że napisali tylko trzeba czytać ze zrozumieniem

 • 4 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gdzie

  Ta wystawa? ??

 • 3 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Somsiad

  Chyba w twojej ciemnej napisali gdzie to będzie, tyle, że w chmielnie. Sam poczytaj ze zrozumieniem.

 • 0 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Spoza Chmielna

  Czy na wjeździe do miejscowości będzie to napisane?

 • 1 2 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wszystkich

  Bo Chmielno jest taaakie duże!

 • 0 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wystawa

  Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających w Centrum Informacji Turystycznej w Chmielnie od 18 maja br.

 • 1 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Sulęczyno

  U nas też są w ziemi groby jeszcze przed narodzeniem Chrystusa i nikt się tym nie interesuje , gliniane urny .

 • 0 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do Sulęczyno

  Archeologom trzeba zlecić badania i zapłacić za robotę. Macie przecież wójta i kasę.

 • 0 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaśka

  Brawo Chmielno

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.