Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

 Reklama Bat

W Kartuzach odczytana zostanie preambuła Konstytucji RP w jęz. kaszubskim

Opublikowany: 2018-05-01 22:38 Autor: Wojciech Drewka

W Święto Konstytucji 3 Maja w Kartuzach w parku, przy figurze Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, uroczyście odczytana zostanie preambuła Konstytucji RP przetłumaczona na język kaszubski. To inicjatywa Stowarzyszenia "Otwarte Kaszuby".

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Preambuła Konstytucji RP w języku kaszubskim została po raz pierwszy zaprezentowana w Borzestowie. W ramach trzeciomajowych uroczystości uroczysty odczyt preambuły Konstytucji odbędzie się ok. godz. 10:40 w parku naprzeciwko Urzędu Miejskiego w Kartuzach (przy figurze Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej).

Odczyt jest częścią projektu Stowarzyszenia „Otwarte Kaszuby”, w efekcie którego Konstytucja RP zostanie w całości przetłumaczona na język kaszubski. Projekt jest współfinansowany przez Powiat Kartuski.

fot.W.Drewka

Jak podkreślają pomysłodawcy, w roku obchodów 100-lecia niepodległości, w dniu Święta Konstytucji 3 Maja, odczyt preambuły obecnej Konstytucji nawiązywać będzie do dewizy Kaszubów „Nie ma Kaszub bez Polonii – a bez Kaszub Polski” i jest wyrazem zarówno troski o rozwój kultury kaszubskiej, jak i patriotyzmu narodowego.

3 maja odczyty Preambuły Konstytucji RP odbywać się będą również m.in. w Stężycy, Borzestowie, a w kolejnych tygodniach w wielu innych miejscowościach na całych Kaszubach.

Oto co jeszcze odbędzie się w ramach obchodów Święta Trzeciego Maja:

 • Kartuzy – początek powiatowo-gminnych obchodów o godz. 9.15. Będzie uroczysty przemarsz z orkiestrą OSP i sztandarami, msza święta, składanie kwiatów pod figurą Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, koncert orkiestry na Rynku, patriotyczny happening. Wieczorem w kościele pw. św. Kazimierza wystąpi Cappella Gedanensis.
 • Żukowo – Gminne obchody Święta Konstytucji 3 maja rozpoczną się o godz. 10.30 na dziedzińcu kościoła pw. WNMP w Żukowie. O 11.00 zaplanowano mszę, po niej przy kościele pw. Św. Jana Chrzciciela odbędzie się złożenie kwiatów przez delegacje i mini-koncert Gminnej Orkiestry Dętej.
 • Stężyca – obchody rozpoczną się o godz. 10.45 zbiórką pocztów sztandarowych przy kościele. W programie uroczysty przemarsz, msza święta za Ojczyznę i składanie kwiatów przed figurą Matki Boskiej.
 • Sierakowice – Przy pomniku Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej złożone zostaną kwiaty, a na Ołtarzu Papieskim odprawiona zostanie msza św. Podczas nabożeństwa przedstawiona zostanie też historia uratowania dzwonów z kościoła pw. św. Marcina, a w Kaplicy Łaszewskich odsłonięta zostanie specjalna tablica pamiątkowa. Początek: godz. 11.50 przy pomniku Matki Boskiej.

(mat.pras.,oprac.W.D.)

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [4]

 • 2 3 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gregory

  Dla mnie jako katolika, preambuła jest nie do zaakceptowania.
  Źródłem dobra, piękna, prawdy i sprawiedliwości jest Bóg i tylko Bóg.
  Nie ma "innych źródeł".
  Ta preambuła to jakiś zgniły kompromis, na który nie powinien się godzić żaden chrześcijanin.
  Odczytywanie jej uroczyście i z namaszczeniem jest żenujące.

 • 1 1 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @gregory

  Lekarz czeka ale tanio nie będzie.

 • 2 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  ile to kosztowało i kto zapłacił

 • 1 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do diabła z nimi

  Do diabła z nimi i z kaszubskim,ci bogaci zbijają dużą kasę i zawsze przy korycie są dlaczego biednemu nic nie dadzą zarobić...,te pieniądze powinne dostać chore dzieci ,a nie bambrowie zawsze ci sami

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.