Zamknij
REKLAMA

Już ponad tysiąc wniosków o szacowanie strat spowodowanych suszą

12:50, 09.07.2018 | W.D.
REKLAMA
Skomentuj

Rolnicy ponoszą olbrzymie straty z powodu suszy, a woj. pomorskie jest jednym z regionów najbardziej dotkniętych tą klęską - dotyczy ona 120 na 123 gminy. W powiecie kartuskim już ponad tysiąc rolników złożyło wnioski o szacowanie szkód.

Suszą zagrożonych jest w tej chwili większość upraw: zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, roślin strączkowych, truskawek, tytoniu, chmielu oraz rzepaku i rzepiku. Problem jest bardzo poważny także na terenie powiatu kartuskiego. Jak informuje Regina Klejna, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego, już w tej chwili jest ponad tysiąc wniosków o szacowanie szkód. A rolnicy wciąż zgłaszają się do gmin, w których pracują specjalne komisje. Ile potrwa szacowanie szkód - nie na razie nie wiadomo.

Zdaniem marszałka woj. pomorskiego Mieczysława Struka, potrzebna jest jak najszybsza pomoc rządowa dla gospodarstw rolnych, które utrzymują się wyłącznie z produkcji roślinnej i dla których jest ona główną bazą paszowa dla hodowanych zwierząt.

- Skutki suszy mogą być odczuwalne jeszcze kilka miesięcy po jej wystąpieniu, np. w gospodarstwach utrzymujących bydło mleczne. Susza może przełożyć się tez na wzrost cen żywności - podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. 

Rolnicy potrzebujący pomocy powinni jak niezwłocznie zgłaszać się do urzędów gmin, które mają za zadnie powoływać komisje do szacowania szkód w gospodarstwach.

(mat.pras.)

(W.D.)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

rolnik 30rolnik 30

2 0

I tak nie pomaga 13:18, 09.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ChłopinaChłopina

5 0

Żywność i tak droga czy jest susza, czy jej nie ma, czy deszcz pada czy nie pada...więc nie straszcie, nie straszcie to za ryje pośredników wejście... 16:17, 09.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone