Zamknij
REKLAMA

Dobra jakość wody w oficjalnych kąpieliskach w powiecie

12:54, 03.08.2018 | M.D
REKLAMA
Skomentuj
Zdj. ilustracyjne. fot. archiwum/M.Dzienisz

Sinice jak na razie "omijają" kąpieliska i miejsca wykorzystywane do kąpieli w powiecie kartuskim. Sanepid zbadał tam jakość wody - na szczęście można tam bezpiecznie pływać i zażywać ochłody.

Pisaliśmy już, że w powiecie kartuskim "legalnie" można kąpać się na razie w sześciu miejscach nad jeziorami. Działają tu dwa kąpieliska i cztery miejsca wyznaczone do kąpieli. Tak niewiele wyznaczonych punktów to efekt nowego prawa wodnego, które wprowadziło spore zmiany. Nie wszystkie gminy zdążyły się do nich dostosować. 

W tych "oficjalnych" miejscach Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kartuzach cyklicznie przeprowadza badania jakości wody. Inspektorzy sprawdzają m.in., czy nie pojawiły się tam sinice. Z komunikatu opublikowanego we wtorek wynika, że wszędzie woda nadaje się do kąpieli. Bezpiecznie zażywać ochłody można więc w: kąpielisku w Gołubiu nad jeziorem Dąbrowskim oraz w Stężycy nad jeziorem Raduńskim Górnym, a także na plaży przy Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym PGE w Krzesznej (gm. Stężyca) nad Jeziorem Ostrzyckim, Harcerskim  Miejscu Kąpielowym w Stężycy nad Jeziorem Lubowisko, OW Krefta w Chmielnie nad Jeziorem Kłodno oraz nad Jeziorem Mausz. 

Do innych jezior - tam, gdzie nie zgłoszono oficjalnych kąpielisk, wchodzimy na własną odpowiedzialność. Pamiętajmy, by nie korzystać z kąpieli w wodach, które są mętne i mają zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach.

- Mętna woda o zmienionej barwie może świadczyć o zakwicie sinic. Wytwarzające przez sinice toksyny są groźne dla zdrowia człowieka. Istnieje możliwość wystąpienia podrażnień skóry oraz dolegliwości ze strony układu oddechowego i pokarmowego - informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku. Więcej o sinicach TUTAJ.

Według informacji Stowarzyszenia dla Borowa sinice pojawiły się niedawno m.in. w  Jeziorze Karlikowskim. 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

????????

0 0

A są nieoficjalne ? i gdzie ? 14:31, 05.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EmmaEmma

0 0

ćhciałabym dowiedzieć się czy kąpielisko w Sianowie jest również bez zastrzeżeń!? 19:11, 05.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Odkryty basenOdkryty basen

0 0

Przy krytym to by była rewelacja i luksus. Z masażami dla seniorów i zjeżdżalnią dla dzieci. 22:55, 07.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone