Zamknij
REKLAMA

Kartuzy. K. Borzestowski tłumaczy zamieszanie z nazwami ulic

11:15, 13.09.2018 | W.D.
REKLAMA
Skomentuj
Andrzej Pryczkowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Kartuach oraz Kazimierz Socha Borzestowski. fot.W.Drewka

Wcale nie chodziło mi o zmianę nazwy ulicy Klasztornej, lecz o nazwanie odcinka pomiędzy ul. Klasztorną a Westerplatte - tłumaczy Kazimierz Socha Borzestowski, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Kartuz. To on zgłaszał szereg propozycji nadania nazw placom i ulicom w Kartuzach.

Nie milkną dyskusje na temat propozycji nadania nazw placom, skwerom i ulicom w Kartuzach. Zaczęło się od wniosku radnych, którzy wystąpili do Urzędu Miejskiego z listą pomysłów na nazwy różnych miejsc w Kartuzach. Argumentowali, że propozycje związane są z obchodami 100-lecia niepodległości Polski.

Wiele pomysłów, dużo kontrowersji

W reakcji Urząd Miejski w Kartuzach sporządził listę wszystkich propozycji związanych zarówno z nazewnictwem jak i budową pomników i ustawianiem tablic pamiątkowych, które wpłynęły zarówno od radnych, jak i przedstawicieli różnych środowisk. Burmistrz Kartuz zapowiedział przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami, ponieważ - jak zaznaczył - wiele propozycji może stanowić zarzewie konfliktów i kontrowersji.

Okazało się bowiem, że wśród pomysłów i propozycji jest nie tylko budowa pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego, czy ustawienie tablicy upamiętniającej wizytę L. Kaczyńskiego, ale również zmiana nazwy ul. Klasztornej. Ta ostatnia wywołała szczególne oburzenie.

fot.W.Drewka

Radni stwierdzili, że nie jest to propozycja wynikająca z ich wniosku. Ale okazało się, że zapis dotyczący ul. Klasztornej znalazł się w jednym z pism złożonych przez Kazimierza Sochę Borzestowskiego, prezesa Towarzystwa Upiększania Miasta Kartuz. W jego piśmie do urzędu jest sformułowanie, które można odczytywać dwojako. Podczas zwołanej w tej sprawie konferencji prasowej wyjaśnił, że nie chodziło mu o zmienianie nazwy ul. Klasztornej.

Co z tą Klasztorną?

- Chodziło mi o nazwanie odcinka między ul. Klasztorną a Westerplatte - mówił Kazimierz Socha Borzestowski. - Zaproponowałem, by ten odcinek nazwać im ks. Popiełuszki lub ks. Majora Stryszyka, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświetszej Marii Panny. Mój zamysł był taki, ale jeśli ktoś to odczytał opacznie to nie jest to już moja wina.

Biorący udział w spotkaniu radny Andrzej Borzestowski oraz przewodniczący kartuskiej Rady Miejskiej podkreślali, że w rozmowach z organizacjami pozarządowymi, a także później z burmistrzem Kartuz nie pojawiła się propozycja zmiany nazwy ulicy Klasztornej.

- To wszystko są propozycje, chodzi o pewną symbolikę. Zwracam uwagę, że wymieniane są zarówno osoby działające lokalnie, jak i postaci znane w całej Polsce - mówił Kazimierz Socha Borzestowski. - Zapominamy dziś o pewnej rzeczy: mamy w tym roku 100-lecie odzyskania niepodległości. Ale czy ktoś to odczuwa w Kartuzach? Ja nie. Związek Piłsudczyków z inicjatywą budowy pomnika Józefa Piłsudskiego, który powstaje całkowicie ze środków społecznych, tego nie rozwiąże. 

O patriotyzmie i Piłsudskim

Andrzej Pryczkowski, przewodniczący kartuskiej Rady Miejskiej zaznaczył, że przedłożone propozycje wynikały z chęci upamiętnienia 100-lecia niepodległości.

- 100-lecie jest w tym roku, więc jeżeli niczego nie zrobi tego ta rada to jaka? Dlaczego nasze propozycje są torpedowane? Dlaczego nie potrafimy, a może nie chcemy upamiętnić naszej tradycji i odwołać się do naszej historii i korzeni, które przecież nas ukształtowały - mówił Andrzej Pryczkowski.

Sporo miejsca w dyskusji poświęcono planowanej budowie pomnika Piłsudskiego. Sprawa wywołuje wiele kontrowersji. Warto przypomnieć, że tablica, którą umieszczono w parku w miejscu, gdzie powstać ma pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, została zniszczona, co przez jednych traktowane jest jako zwykły akt wandalizmu, ale pojawiły się, głosy że może to być jednocześnie akt dezaprobaty wobec działań wobec działań Piłsudskiego i jego popleczników na Kaszubach. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego, który zabrał głos w tej sprawie, podkreślił, że budowanie pomników w Kartuzach wymaga konsultacji oraz dialogu z historykami, regionalistami i mieszkańcami.

Kazimierz Socha Borzestowski podkreśla natomiast, że choć postać Piłsudskiego może być kontrowersyjna, to należy patrzeć na całokształ jego dokonań i zasług. Pytany, dlaczego przy okazji 100-lecia niepodległości Polski nie sięgnięto po symbole lub postaci, które będą łączyć a nie dzielić, zwrócił uwagę, że Związek Piłsudczyków jako jedyny przedstawił jakąkolwiek propozycję uczczenia tej rocznicy w Kartuzach.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (36)

SołtysSołtys

29 19

Czy burmistrz przeprosi za wprowadzanie wyborców w błąd i rozpowszechnianie niesprawdzonych informacji o zmianie nazw ulic? 12:57, 13.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

czytałeś wniosek?czytałeś wniosek?

6 5

jeśli nie - to nie pitol 14:57, 13.09.2018


hahahaha

19 16

winny sie tłumaczy. jo jo 12:57, 13.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dobreeedobreee

24 16

Burmistrz powiedziałtylko prawdę .Jestem za normalnościa w kartuzach 12:57, 13.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ile?ile?

29 9

Ile już mamy w kraju pomników Piłsudskiego? Ile upamiętnieniajach Smoleńsk? Ile ulic nosi nazwiska księży? Może by tak pomyśleć nad lokalnymi osobistościami, a nie tysiąc razy to samo. Ze zmianami nazw ulic już raz daliście ciała, daj se siana dziadu.
Te wasze przepychanki nic nie wnoszą do życia mieszkańców, zajmijcie się w końcu czymś ważnym. 13:12, 13.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wolnościowiecwolnościowiec

19 20

czyli Borzestowski nie doprecyzował, a burmistrz z urzędem wprowadził w błąd, zamiast poprawnie przedstawić sprawę zmanipulował!
Uwaga!
cenzura internetu, uderzają w niepodłegłość i wolność POLSKI
tzw głosowanie w sprawie ACTA i oczywiście nasi ulubieńcy z PO i Nowoczesnej głosowali za dyktaturą, także lemingi obudźcie się bo Merkel z Tuskiem zakneblują wam usta 13:25, 13.09.2018

Odpowiedzi:7
Odpowiedz

Tego jeszcze nie graTego jeszcze nie gra

2 5

pisior mówi o wolności słowa, śmiech. 15:37, 13.09.2018


@tego jeszcze nie gr@tego jeszcze nie gr

4 3

matołku przestań pajacować, tylko dowody.
Rezim PO i UE jest za cenzura i tą cenzure wprowadza i głupa nie udawaj to za rządów kryptokomunisty Komorowskiego ABW naduzywała władzy, w tym scigała internautów, a dzisiaj znowu to samo po raz któryś PO głosuje za cenzurą w internecie, wiec nie pajacuj 16:20, 13.09.2018


do @tego jeszcze ...do @tego jeszcze ...

1 3

Nie ośmieszaj się człowieku. To pisowcy spuścili z łańcucha neofaszystów (nazywanych dzisiaj "patriotami"). To pisowcom zawdzięczamy wdeptanie w glebę polskiej edukacji akademickiej. W naszym rozkradanym przez PiS kraju kulturoznawstwo nie jest dyscyplina naukową, astronomia nie jest dyscyplina naukową. Za to teologia jest u nas pełnoprawną nauką(!).
Powyrzucali dziennikarzy Trójki, teraz audycje muzyczne są zastąpione politycznymi, posłowie PiSu robia na antenie co chcą (Czarnecki rzuca mięsem jak stary kibol). O cenzurze TVP juz nie wspomnę. Zatem - nie brnij w takie oskarżenia PiSowcu bo to wasi faszyści rozmontowują ten kraj. 21:19, 13.09.2018


@do @tego jeszcze @do @tego jeszcze

2 1

skąd tyś się *%#)!& edukacja??? przecież od przystąpienia Polski do UE nie nazwałbym tego co sie dzieje na uczelniach nauką i PiS akurat tutaj ma mało do powiedzenia.
kulturoznawstwo??? to nie wiesz co znaczy koncówka -logia??? Filozofie zna?? czy ta dziedzina ma jakąkolwiek metodologie? jeśli to twór oparty na Marksie, to bym nawet tego nie wprowadzał gdziekolwiek, bo są i tacy co to wymyślając jakieś gender study i jeszcze domagają, żeby to cos nazwac nauką??
rzucają mięsem to w TVN 21:48, 13.09.2018


Pachołek reżimowyPachołek reżimowy

1 1

drze japę za dyktaturą i oszukuje czerwonego kapturka, że jest babcią, a nie wilczym pyskiem.
Na takie *%#)!& nikt się już nie nabiera, popaprańcu ! (oprócz zaczadzonych). 22:33, 13.09.2018


rere

3 1

co tu dużo mówić KODziarze to chorzy z nienawiści ludzie na czerwone mówią że białe, totalny odlot nieuki i POpaprancy 23:19, 13.09.2018


......

1 1

Filozofię znam lepiej niż ci się wydaje. I właśnie końcówki "-logia" się obawiam. Zamiast filozofii (bo budżety naukom społecznym obcięto) mamy teoLOGIĘ, zamiast astronomii zrobią astroLOGIĘ, zamiast kulturoznawstwa - życie i przygody kaczorów, jeszcze niech medycynę zmienią na bioenergoterapię. Nie będziemy mieć lekarzy, będziemy się modlić o zdrowie. Polska PiSu. 23:27, 13.09.2018


jo,jojo,jo

9 6

Liczę i liczę i jakoś mi nie wychodzi żeby Polska była 100 lat niepodległa. 13:27, 13.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Ten momentTen moment

2 0

gdy w obliczeniach uwzględniasz poglądy polityczne :D 15:39, 13.09.2018


Konstytucja po kaszuKonstytucja po kaszu

9 10

Chciałbym zwrócić uwagę Panu Kazimierzowi Borzestowskiemu uwagę, że nie tylko Piłsdudczycy przedstawili jakąkolwiek propozycję uczczenia rocznicy, ale Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby zrobiło projekt tłumaczenia Konstytucji RP na język kaszubski właśnie jako inicjatywę łączącą zamiast dzielenia naszego społeczeństwa. 11 Listopada na 100. rocznicę będzie więc piękny prezent dla mieszkańców. 13:30, 13.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RKTRKT

8 5

no własnie tym wpisem już podzieliłeś, czy uważasz kaszubów za idiotów, przestańcie sprowadzać 100 lecie Niepodległości Polski do wyprodukowania czekoladowego orła, bo to poniżej poziomu jakiegokolwiek, przestańcie sprowadzać patriotyzm czyli uczucia wielu kaszubów i polaków do groteski jakim jest tłumaczenie konstytucji. Konstytucji nie trzeba tłumaczyć na dialekt kaszubski, bo tym aktem tylko dzielicie. Konstytucja nie potrzebuje pajacowania 13:48, 13.09.2018


@wolnosciowo@wolnosciowo

12 8

co za fejk, Nowoczesnej nawet nie było a PiS wprowadził później 10 razy gorszą ustawę inwigilacyjną że każdego można bez zgody sądu śledzić w internecie, PRZESTAŃCIE KŁAMAĆ drogie pisowskie trole 13:44, 13.09.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

wolnosciowiecwolnosciowiec

4 0

bzdury piszesz, ponieważ w UE z ramienia PO są członkowie niezależni sympatyzujacy z Nowoczesną, mówimy o cenzurze w internecie, a inwigilacja to zarówno PO, PiS, Nowoczesna wszyscy są za, poza partiami narodowymi i wolnosciowymi, wiec do kogo pijesz ?? 13:50, 13.09.2018


ZAMORDYSTA- pisiZAMORDYSTA- pisi

0 2

udaje "wolnościowca". Śmierdzi na milę dookoła, a gardłuje o perfumach. 22:17, 13.09.2018


NajlepiejNajlepiej

12 9

Najlepiej będzie, aby obecna rada w ogóle nie brała się za nazywanie ulic. Pokazali na co ich stać przy ul. Wyzwolenia w Mezowie. 13:46, 13.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do Najlepiejdo Najlepiej

14 4

Niech najpierw porządnie zbudują nowe ulice i potem je nazywają "ku czci". Zamiast pomników. Z drogi przynajmniej pożytek będzie. 14:03, 13.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

radni won do robotyradni won do roboty

19 6

tam potrzeba ludzi mądrych 14:59, 13.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec wsi Mieszkaniec wsi

10 5

Jak radni byli by co warci to by więcej środków trafiło do solectw a nie glosowali na zebraniach to co zazyczyl Burmistrz na inwestycje dla miasta dla wsi tylko resztowki 15:27, 13.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

antypomnikantypomnik

17 5

Jestem przeciwko wszelkim pomnikom...lepiej te pieniądze przeznaczyć np. na kartuskie hospicjum to więcej pożytku z tego będzie. 15:38, 13.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do AntypomnikDo Antypomnik

1 0

Hospicjum budować na kradzionej działce ?
Fajny pomysł ! 12:54, 14.09.2018


vbnvbn

20 7

Panom B. oraz P. proponuję przy najbliższych wyborach już podziękować. 16:01, 13.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

starczystarczy

11 5

A niech ci emeryci już sobie wypoczywają , chodzą do kościoła i zajmą się wnukami i dadzą wszystkim święty spokój , niechaj młodzi inteligentni ludzie chcący zmieniać Kartuzy na lepsze , nowocześniejsze i przyjazne środowisku miejsce do życia a nie skansen obejma władzę. Młodzi to jest wasz czas ! JAK NIE TERAZ TO KIEDY dajcie już emerytom odpocząć , ale możecie dla nich stworzyć inne formy rekreacji niż chodzenie do kościoła. 18:28, 13.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

proszę się nie kłóciproszę się nie kłóci

11 7

Pan burmistrz by chciał jakiejś ulicy a pan Borzestowski innej .Ulic jest pełno,burmistrzowi by sie podobała ulica Bohaterów ORMO a panu Borzestowskiemu Piłsudskiego a panu Rekowi np im Gasiuk Piciuchowicz np. I panuje zgoda ,nie kłóćcie się. 19:03, 13.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


ooo, i nicooo, i nic

4 2

Cały czas manipuluje się informacjami a Rada, która siedzi na swoich stołkach od paru kadencji nie potrafi odczytać prostych sygnałów. Nic się przez tyle lat nie nauczyli.Czas na zmiany. 07:54, 14.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Niepodległa Niepodległa

5 4

"mamy w tym roku 100-lecie odzyskania niepodległości. Ale czy ktoś to odczuwa w Kartuzach?"
Powyższe stwierdzenie wydaje mi się, że jest szkodliwe dla wielu, cennych inicjatyw, które się odbyły, są w trakcie lub będą miały miejsce. Nie wspomnę o koncercie pieśni patriotycznych w Kartuskim Centrum Kultury, prelekcjach, odczytach, Narodowym Czytaniu, Tańczących Fontannach do pieśni patriotycznych, Mobilnym Muzeum, patriotycznych mszach, inscenizacjach w szkołach, a jest to dopiero początek. Poza tym wolność na Kaszuby przyszła w 1920 r., więc spodziewałbym się kulminacji imprez w 2020 r. Niepodległość jest w nas i samo tylko o niej opowiadanie czy też manifestowanie pod pomnikiem to za mało dla współczesnego odbiorcy. Sami radni tylko nosem kręcą, i jakoś w tej materii słabo działają. Chciałbym radnego aktywizującego środowisko, głową z pełną pomysłów, a nie tylko roszczeniowego, nie tego od Was oczekujemy. 13:05, 14.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

........

3 3

Nawet jeśli Belgrau wygra to przy takiej radzie ciężko będzie zrobić cokolwiek dla wsi. Te same twarze nie gwarantują dobrego rządzenia wystarczy przyjrzeć się poprzednim kadencjom. 09:43, 15.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObywatelObywatel

0 0

Bo nazwy ulic powinny być kojarzone z ludźmi miasta lub regionu, którzy
dla Kartuz byli ważni i zasłużeni. Taki Piłsudski jest tu mniej znany niż Kazi - Pründ, czy Guciów Mack. Albo taki śp. Alfunks Pryczkowski, który
lwią część członków (wtedy)słusznej organizacji w matury i papiery ZBOWiD wyposażył. Jak i wielu innych zasłużonych działaczy. 16:15, 16.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Obywatel@Obywatel

3 0

Do "obywatel" a właściwie po co się ukrywać za pseudonimem, pewnie naleciałość ze starych dobrych czasów. Witoldzie S. twój ojciec był w SB. Masz na ten temat sporą wiedzę i doświadczenie w działaniu tej organizacji. Może opiszesz nam historię swojej rodziny.? 17:18, 16.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do @Obywateldo @Obywatel

0 4

Mój śp Tatuś nie otrzyma swojej ulicy, bo był zwykłym księdzem.
A ja jestem Zenek K. i też nie zasłużyłem na ulicę, jak i mój płodziciel. 18:37, 16.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone