Zamknij
REKLAMA

ZUS ostrzega przed internetowymi oszustami

15:05, 13.09.2018 | nadesłane: K.C, oprac. M.Dz.
REKLAMA
Skomentuj
Zdj. ilustracyjne. fot. archiwum

Uwaga na maile z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej jakoby przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. - Pod żadnym pozorem nie należy otwierać załącznika. Plik ten zawiera zawirusowane oprogramowanie, które natychmiast instaluje się na komputerze - informuje rzecznik prasowy ZUS na Pomorzu Krzysztof Cieszyński.

Ostatnio do części klientów ZUS trafiły maile, rzekomo od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z informacją o konieczności opłacenia wystawionej faktury. Do wiadomości załączony jest plik z fakturą.

-Jego otwarcie grozi zainfekowaniem komputera, blokadą dostępu do plików lub przechwyceniem wrażliwych danych, np. loginów i haseł bankowości elektronicznej, czy mediów społecznościowych. Jeśli otrzymamy taki mail, najlepiej od razu go usunąć, a przede wszystkim – pod żadnym pozorem – nie otwierać załącznika - przestrzega regionalny rzecznik prasowy ZUS Krzysztof Cieszyński.

Jak podkreśla, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie wystawia i nie wysyła faktur, tak jak nie wystawia i nie wysyła innej dokumentacji drogą mailową. Wszelkie dokumenty i formularze ZUS można pobrać samodzielnie ze strony internetowej Zakładu. Ewentualne informacje drogą elektroniczną ZUS przesyła tylko tym klientom, którzy posiadają konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i robi to się to właśnie za pośrednictwem profilu na PUE ZUS.

- W razie jakichkolwiek wątpliwości co do otrzymanej korespondencji, prosimy klientów o kontakt z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS, pod numer 22 560 16 00 - informuje Krzysztof Cieszyński. 

(nadesłane: K.C, oprac. M.Dz.)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

Anonimowy InformatykAnonimowy Informatyk

4 0

Oszuści ostrzegają sami przed sobą? Ciekawe ;) 15:50, 13.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KrusKrus

0 0

Nie sami przed sobą, tylko przed innymi, którzy zabierają im to co oni chcieliby dostać. To takie eliminowanie konkurencji pod przykrywką prawa i ... uczciwości. 12:47, 21.09.2018


© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone