Zamknij
REKLAMA

Kartuzy. O obowiązkach zarządów organizacji pozarządowych

14:53, 05.11.2018 | EDS/oprac.M.B.
REKLAMA
Skomentuj
M.Baryżewska

Na zarządach fundacji i stowarzyszeń, niezależnie od tego, czy prowadzą działalność gospodarczą, ciążą pewne obowiązki. To właśnie im poświęcone było szkolenie zorganizowane przez Fundację Edukacji i Działań Społecznych.

Uczestnicy spotkania zapoznali się z zagadnieniami, na które powinni zwrócić szczególną uwagę, a które mogą umknąć ich uwadze. Chodzi między innymi o obowiązek sporządzania corocznego sprawozdania finansowego, sprawozdania z działalności merytorycznej przekazywane do ministerstwa - w przypadku fundacji, deklaracje podatkowe, sprawozdania do GUS-u, księgowe i finansowe zamykanie roku, czy obowiązujące od niedawna RODO.

Szczególny nacisk położono na kwestię inwentaryzacji, którą powinna przeprowadzić każda organizacja prowadząca księgi rachunkowe czy prowadzenia książki protokołów zarządu. Warto pamiętać, że przechowywane powinny być także protokoły ze spotkań decyzyjnych organów, np. z zarządu NGO (wraz z podpisaną listą obecności i podpisami).

Jeśli zaś w statucie organizacji jest wzmianka o tym, że np. zarząd lub komisja rewizyjna pracują według regulaminu, to należy sporządzić także taki regulamin. O tych sprawach na spotkaniu mówiła Maria Grzesiuk, doświadczona księgowa trzeciego sektora orazTadeusz Podymiak z Centrum Organizacji Pozarządowych w Kartuzach.

(EDS/oprac.M.B.)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone