Zamknij
REKLAMA

Powiat. Limit darmowych szczepień wyczerpany. Skorzystało 106 osób

14:24, 04.12.2018 | mat.pras./oprac. M.Dz.
REKLAMA
Skomentuj
Zdj. ilustracyjne. fot. pixabay

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Kartuzach, wyczerpano limit bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla mieszkańców powyżej 65 roku życia. Projekt finansowany był z budżetu Samorządu Województwa Pomorskiego i Powiatu Kartuskiego.

W powiecie kartuskim 106 osób skorzystało z  bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom - tym samym wyczerpano już ich limit dla mieszkańców naszego powiatu. Skierowane były do osób powyżej 65 roku życia, które nie były szczepione przeciwko pneumokokom, a znajdują się w tzw. grupie ryzyka. To osoby z przewlekłymi chorobami dolnych dróg oddechowych.

Jak informowała Aneta Bardoń-Błaszkowska, kierownik Oddziału Epidemiologii i Statystyki Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, województwo pomorskie jest na pierwszym miejscu w Polsce jeśli chodzi o zakażenia na inwazyjną chorobę pneumokokową na 100 tys. mieszkańców. W 2017 r. w naszym regionie było dwa razy więcej przypadków niż w całym kraju. Największa zapadalność była w powiecie kościerskim, natomiast żadnego przypadku nie odnotowano w człuchowskim. Od lat utrzymuje się też wysoki wskaźnik umieralności, który szczególnie dotyczy seniorów.

Szczepienia były wykonywane w ramach pilotażowego „Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej – szczepienia przeciw pneumokokom dla osób 65 + z grupy ryzyka” i zostały sfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Pomorskiego i Powiatu Kartuskiego. Do programu przystąpiło 11 powiatów. Kosztował on prawie 860 tys. zł, a w jego ramach zostanie zaszczepionych prawie 2,6 tys. seniorów. To ok. 30 proc. osób będących w grupie ryzyka w wieku 65 +.

(mat.pras./oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (3)

SłaboSłabo

5 3

Tak mało w powiecie jest osób powyżej 65 roku życia? W powiecie jest ponad 120 tyś mieszkańców i tylko sto szczepionek? Nawet gdyby tylko 10% mieszkańców miało ponad 65 lat, to tych szczepionek było darmowych ledwie 1%. Trochę tak słabo. Ciekawe czemu w powiecie Kartuskim jest taka wysoka umieralność? czyżby służba zdrowia szwankowała? Szpital nie daje rady? 16:27, 04.12.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

brak logikibrak logiki

2 2

co ma szpital do szczepionek ??? To obowiązek POZ-tów i sanepidu. Przydała by się zasada znajomości tematu przed durnym komentowaniem ! 00:22, 05.12.2018


@brak logiki@brak logiki

0 0

No właśnie co z tą logiką? to od szczepionek uzależniona jest umieralność w powiecie?
Wg Ciebie może i komentarz durny, ale czy oby na pewno?
Szpital nie ma nic do szczepionek, bo to nie jego "akcja".
Natomiast dlaczego jest taka wysoka umieralność w powiecie, skoro mamy szpital i to "pod ręką", w który są pompowane miliony złotych, a umieralność nadal wysoka. Na moje oko, ktoś przygotowuje za nasze pieniądze ten "ośrodek leczniczy" do sprzedaży prywatnemu podmiotowi, ale zanim to nastąpi chcą w niego wpakować jak najwięcej kasy, aby przyszły nabywca wszedł na gotowe i zaczął czerpać zyski, bo to jest pewne , jak tylko bylans będzie wychodził na zero, trzeba szybko sprzedać, bo tego wymagała sytuacja, bo tak jest wszędzie, i to jest fakt, wszędzie gdzie jedziesz do przychodni, szpitali, masz prywatnych operatorów tychże jednostek. Państwowe to już są nieliczne ośrodki i to specjalistyczne, z państwowej służby zdrowia już niewiele zostało, państwowy to już niedługo będzie tylko NFZ.
Dlatego ja twierdzę, że ten kartuski szpital jest przygotowywany dla nabywcy, który wg mnie już jest znany nielicznym osobom w powiecie, a który zostanie wyłoniony w trakcie "przetargu". Oczywiście to nie jest kwestia tygodni czy miesięcy, ale kilku najbliższych lat, najpierw zacznie się od przejmowania poszczególnych oddziałów. Tylko najpierw go wyposażą w sprzęt za nasze pieniądze, by potem ogłosić sukces, że w końcu powiat pozbył się problemu.
15:45, 06.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone