Zamknij
REKLAMA

Wkrótce zacznie działać Twój e-PIT. Fiskus za ciebie wypełni zeznanie podatkowe

15:51, 06.02.2019 | nadesłane: Urząd Skarbowy w Kartuzach, oprac. M.Dz.
REKLAMA
Skomentuj
Zdjęcie ilustracyjne. fot. M.Dz.

Ministerstwo Finansów przygotowało nowe ułatwienia dla podatników - Usługę Twój e-PIT. System automatycznie wypełni zeznanie roczne PIT-37 i 38 bez żadnego wniosku podatnika. Usługa zacznie działać od 15 lutego.

Podatnicy już nie będą musieli sami wypełniać i składać deklaracji podatkowej. Od tego roku zacznie działać specjalna usługa e-PIT - system automatycznie wypełni zeznanie roczne bez żadnego wniosku podatnika.

W pierwszym etapie wprowadzania tej usługi, czyli w 2019 r., usługa będzie dostępna dla formularzy: PIT-37 (umowy o pracę, o dzieło i zlecenie) i PIT-38 (dochody z papierów wartościowych, udziałów w spółkach itp.). Zeznanie będzie zawierało rozliczenie podatnika, ulgę na dzieci i odpis 1% podatku, wpisane na podstawie ubiegłorocznego zeznania, jeśli podatnik z nich korzystał.

Zmiany można wprowadzić samemu

System wypełni zeznanie bazując m. in. na: informacjach od płatników, przekazywanych w PIT-11, PIT-11A, PIT-8C, PIT-40A; informacjach od podatników, zawartych w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły, np. ulga na dzieci, nr KRS organizacji pożytku publicznego, której w ubiegłym roku przekazany został 1% podatku należnego.

Każdy będzie mógł sprawdzić takie przygotowanie zeznanie e-PIT oraz sam wprowadzić zmiany lub całkowicie odrzucić zeznanie i rozliczyć się samodzielnie.

Opcje, z których podatnik może skorzystać:

  • Jeśli nie zrobi nic, wówczas z upływem terminu składania zeznań (30 kwietnia), rozliczenie zostanie automatycznie zaakceptowane, co będzie równoznaczne z jego złożeniem,
  •  Może sprawdzić i zaakceptować zeznanie bez zmian oraz wygenerować UPO (urzędowe potwierdzenie odbioru),
  • Może poprawić zeznanie w zakresie: wyboru formy opodatkowania (wspólnie z małżonkiem/osoba samotnie wychowująca dzieci); wskazania numeru KRS OPP, której chce przekazać 1%, a także uzupełnienia o dane, których nie posiada urząd (odliczenia: darowizny na cele kultu religijnego lub na cele krwiodawstwa, wydatki na cele rehabilitacyjne, wydatki z tytułu użytkowania Internetu, wpłaty dokonane na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego), następnie może zaakceptować zmienione przez siebie zeznanie oraz wygenerować UPO,
  •  Odrzucić przygotowane zeznanie,
  • Rozliczyć się samodzielnie w wybranej przez siebie formie innej niż usługa Twój e-PIT. Wówczas rozliczone w usłudze zeznanie nie będzie brane pod uwagę.

Jak skorzystać z usługi?

Aby skorzystać z usługi należy wejść na portal podatkowy pod adresem www.podatki.gov.pl a następnie podać dane uwierzytelniające w jednej z dwóch dostępnych możliwości:

a) PESEL + dane: kwota przychodu z zeznania za rok poprzedni; kwota przychodu z jednej informacji od płatników za rok, za który sporządzane jest zeznanie
lub
b) NIP i datę urodzenia + dane: kwota przychodu z deklaracji za rok poprzedni; kwota przychodu z jednej informacji od płatników za rok, za który sporządzane jest zeznanie

Lub też skorzystać z profilu zaufanego.

Jak informuje kartuski Urząd Skarbowy, korzystając z usługi e-PIT podatnicy otrzymają m.in. szybszy zwrot nadpłaty podatku - w nowych przepisach termin ten dla zeznań złożonych za pomocą środków komunikacji elektronicznej został skrócony z 3 miesięcy do 45 dni.

(nadesłane: Urząd Skarbowy w Kartuzach, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone