Zamknij

Kartuzy. Warsztaty SOS dla Sów: odkryj tajemnice ptasiego świata

15:52, 12.03.2019 nadesłane:E.K, oprac. M.Dz. Aktualizacja: 10:11, 18.03.2019
Skomentuj Puszczyk. fot. Kasia Iwan-Malawska Puszczyk. fot. Kasia Iwan-Malawska

Już w najbliższą sobotę w Kartuzach w CIE odbędą się warsztaty SOS dla Sów. Podczas spotkania będzie można poznać tajemnice sowiego życia, a także wybrać się w teren, by usłyszeć pohukiwania puszczyków. Zapisy są bezpłatne, warto zgłosić swój udział jak najwcześniej, gdyż liczba miejsc jest ograniczona. 

Po raz kolejny w Kartuzach Stowarzyszenie Ochrony Sów w partnerstwie z Centrum Inicjatyw Edukacyjnych przeprowadzi na bezpłatne warsztaty terenowe „SOS dla sów”. Będzie to przedostatnie spotkanie w ramach projektu pn. „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności’. Projekt dotowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Sowy - ważny element przyrody

Podczas warsztatów będzie można dowiedzieć się o gatunkach sów bytujących pośród ludzi, w miastach i wsiach. Uczestnicy usłyszą ciekawostki z ich życia oraz dowiedzą się o przyczynach zanikania gatunków oraz sposobach ochrony sów. 

- Spotkanie terenowe są częścią naszego rocznego projektu edukacyjnego i cieszą się ogromną popularnością. Do tej pory w trzech edycjach projektu uczestniczyło w blisko tysiąc mieszkańców Pomorza i gości z innych regionów kraju - informuje Ewelina Kurach ze Stowarzyszenia Ochrony Sów. - Warsztaty „SOS dla sów” są wyśmienitą okazją do poznania tajemnic sowiego życia. Jest to wąsko wyspecjalizowana grupa ptaków, która wzbudza zarówno euforię, zachwyt, ale i niekiedy strach. Ten strach wynika z niewiedzy, zabobonów, przekazywanych z pokolenia na pokolenie historii, które mogą wywołać ciarki na plecach. Naszym spotkaniem chcemy przybliżyć ekologię tych ptaków oraz wyjaśnić, dlaczego są ważnym, pożytecznym elementem przyrody.

Puszczyk, Strix aluco. fot. Kasia Iwan-Malawska

Prowadzący spotkanie opowiedzą, w jaki sposób prowadzić obserwacje sów i nasłuchy, by nie płoszyć i nie stwarzać zagrożenia tym ptakom. Przybliżą też specyfikę prac badawczych nad sowami oraz opowiedzą o tzw. Atlasie Sów Polski – bazie obserwacji żywych czy martwych osobników oraz śladów ich bytowania.

- Zależy nam na promocji atlasu wśród ludzi, by zebrać jak najwięcej danych, które posłużą do lepszego rozpoznania liczebności i rozmieszczenia tych ptaków w kraju oraz ich ochrony czynnej. Każdy z nas może mieć wkład w ten ważny popularnonaukowy cel - podkreśla E. Kurach.

Warsztaty będą również okazją do prowadzenia nasłuchów sów w pobliskim lesie. Organizatorzy proszą o zabranie latarek i odpowiedniego, ciepłego ubioru oraz obuwia terenowego.

Gdzie i kiedy?

Spotkanie odbędzie się w sobotę 16.03.2019 r. w Centrum Inicjatyw Edukacyjnych przy ul. Słonecznej 3 w Kartuzach. Rozpocznie się o godz. 17:30 krótką prelekcją z pogadanką w sali CIE, po której uczestnicy wyruszą w teren na nasłuch puszczyków, które w tej okolicy mają swoje rewiry. Warsztaty prowadzi Ewelina Kurach ze Stowarzyszenia, doświadczony edukator przyrodniczy.

Z uwagi na specyfikę warsztatów, obowiązują zapisy. Prowadzi je koordynator projektu, Ewelina Kurach. Kontakt: [email protected]

Przewidywana jest grupa licząca 20 osób. W warsztatach mogą wziąć udział osoby indywidualne, rodziny z dziećmi powyżej 10 roku życia, mieszkańcy Pomorza, ale również i ci, którzy w tym czasie będą gościli na Kaszubach.

Więcej informacji także na stronie wydarzenia na Facebooku.

(aktualiz. godz. 15.52)

(nadesłane:E.K, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

JsjsjjsJsjsjjs

2 2

Kiedyś dużego puszczyka wypatrzyłem w lesie w okolicy Stężycy. Widok takiej sowy jest niesamowity, lot to poezja. 14:16, 13.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

przyrodaprzyroda

2 3

mogli by się zająć ochroną pszczół i owadów, a nie jakimś tam straszydłem 14:23, 13.03.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

no, jono, jo

3 3

ale także gniazd wszy, które masz pod ochroną we własnym kołtunie - "przyrodniku" mądry ! 17:22, 13.03.2019


0%