Zamknij
REKLAMA

Żukowo. Władze gminy apelują do PKP PLK o nowy przystanek kolejowy w Otominie

12:33, 27.05.2020 | Magda Dzienisz
Skomentuj Zdj. ilustracyjne. fot. archiwum/W.D.
REKLAMA

W ogłoszonym niedawno przez PKP PLK przetargu na budowę bajpasa kartuskiego nie uwzględniono budowy przystanka kolejowego w Otominie, jedynie zalecono, aby projektant zarezerwował teren pod perony i dojścia do nich. Gmina Żukowo wystosowała apel do PKP PLK o zawarcie w projekcie tej inwestycji: "będzie ona miała pozytywny wpływ na życie codzienne mieszkańców, jak i rozwój naszej gminy" - argumentuje samorząd.

W dokumentacji przetargowej dotyczącej zaprojektowania i wykonania tzw. bajpasa kartuskiego przewidziano budowę peronów wraz z dojściami w Gdańsku Kokoszkach, Starej Pile, Leźnie, Żukowie Zachodnim. Wskazano także jedynie "zasadność budowy dodatkowych przystanków osobowych w lokalizacjach: Gdańsk Park Maszynowa; Otomino." 

- W projekcie należy przewidzieć teren zarezerwowany pod te perony i dojścia do nich. Z uwagi jednak na charakter rewitalizacyjny projektu, obiekty te mogą zostać zrealizowane wyłącznie w ramach innego zadania, np. dedykowanego rozbudowie infrastruktury pasażerskiej na terenie aglomeracji trójmiejskiej - czytamy w dokumentacji przetargowej. 

Gmina Żukowo postanowiła zabiegać o budowę peronu w Otominie. Władze gminy wystosowały apel, który poparła wczoraj Rada Miejska. 

W związku z trwającymi pracami przygotowawczymi inwestycji kolejowych na terenie naszej gminy (...), zwracamy się z prośbą do władz firmy PKP PLK SA o ujęcie w projekcie rewitalizacji linii kolejowej nr 229 nowego przystanku w miejscowości Otomino. Przyległe miejscowości, jak Glincz i Przyjaźń już dziś łącznie z Otominem, zamieszkuje blisko 4 tys. mieszkańców. 

Samorząd argumentuje, że inwestycja ta będzie miała bardzo pozytywny wpływ na życie codzienne mieszkańców, jak i rozwój gminy. Władze gminy podkreślają, że zapewnią dojazd do peronu, a także miejsca parkingowe.

Ujęcie w materiałach przetargowych jedynie rezerwy pod perony i dojścia do nich w miejscowości Otomino, oceniamy niestety jako niewystarczające i znacznie oddalające taką inwestycję w bliżej nieokreśloną przyszłość. Mając na względzie te potrzeby ze strony naszej gminy dołożymy starań w celu zabezpieczenia dróg, dojścia i dojazdu do przystanku oraz miejsc parkingowych przy nim. Gmina Żukowo ze względu na swoje położenie w sąsiedztwie metropolii trójmiejskiej już teraz stała się miejscem bardzo wysokiej presji inwestycyjnej. Są to inwestycje związane zarówno z mieszkalnictwem, jak i inwestycje dla prowadzenia działalności gospodarczej: usługowej, przemysłowej i logistycznej. Mamy nadzieję, że duża skala prowadzonych inwestycji przez PKP PLK S.A. pozwoli dostrzec potrzeby lokalnej społeczności. 

(Magda Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

..

2 15

Już lepiej by było zrobić taki peron w Małkowie albo Baninie. 15:39, 27.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

z Żukowaz Żukowa

16 1

Gratulacje dla naszego samorządu 👍👍👍 Tak trzymać 👍👍👍 16:42, 27.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do BurmistrzaDo Burmistrza

2 11

No widzi, często działa podobnie, jak te kolejarze teraz. Otomino nie zginie, bo ma autobus. Nagle wszyscy okoliczni mieszkańcy zrobili się ważni? Przyjaźń? My mamy Starą Piłę. 17:11, 27.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OtominoOtomino

9 1

Super. Oby tylko z tego coś wynikło, a nie tylko szum medialny. 17:32, 27.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA