Zamknij
REKLAMA

Somonino. Wójt Marian Kowalewski otrzymał absolutorium i wotum zaufania

10:45, 01.07.2020 | M.D
Skomentuj fot. archiwum/Magda Dzienisz
REKLAMA

Wójt gminy Somonino Marian Kowalewski otrzymał drugie wotum zaufania i absolutorium. Radni chwalili pracę urzędników, zwrócili uwagę na lepsze relacje pomiędzy wójtem, radą i urzędnikami.

Głosowanie nad wotum zaufania i udzieleniem absolutorium poprzedziła debata o stanie gminy. Radni chwalili wykonanie raportu, a także pracę urzędników. Zwrócono uwagę na różnice m.in. w pracy urzędu między obecną a poprzednią kadencją, gdy u sterów gminy był Marian Kryszewski.

- W raporcie nic nie ma o relacjach i stosunkach międzyludzkich, ale uważam, że to ważna sprawa. Chodzi o różnicę jaka jest pomiędzy rokiem 2018 a rokiem 2019, jeśli chodzi o relacje pomiędzy radą a wójtem i jego podwładnymi, a także pomiędzy poszczególnymi urzędnikami - powiedział przewodniczący rady Andrzej Sołtysek. - Ten stopień zaufania i większego otwarcia jest bardziej zauważalny. To przekłada się na lepsze wyniki, buduje społeczność i pozwala na to, że praca wykonywana jest lepiej i z większym zadowoleniem. Byle tak dalej. 

Przedstawiono także wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Dochody gminy w 2019 r. ostatecznie wyniosły 68 mln 528 tys. zł (98 proc. planu), zaś wydatki 72 mln 114 tys. zł (90,85 proc. planu). Ze środków UE pozyskano ok 4 mln zł. W ubiegłym roku najważniejszymi zadaniami były m.in. rozbudowa i modernizacja systemu wodno-kanalizacyjnego na terenie gminy, budowa węzła integracyjnego, budowa przystani kajakowych czy infrastruktury nad jeziorami w Połęczynie i Kameli. Ponad 4 mln zł pozyskano ze środków zewnętrznych m.in. z Funduszu Dróg Samorządowych czy Urzędu Marszałkowskiego. Zrealizowano dzięki temu budowę ul. Długiej w Hopowie wraz z kanalizacją deszczową, dokończono budowę ul. Kasztelańskiej. Ogółem na inwestycje przeznaczono ponad 17 mln zł. Zadłużenie na koniec 2019 r. wyniosło 16 mln 912 tys. zł.

Przewodniczący komisji rewizyjnej Zbigniew Nadolski zwrócił uwagę na zaległości mieszkańców w płaceniu podatków do urzędu gminy. To ponad 2 mln zł na koniec 2019 r. Zaznaczył też, że warto bardziej zadbać o stan placów zabaw na terenie gminy. 

Zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium zostało udzielone wójtowi Marianowi Kowalewskiemu jednogłośnie. Wójt i skarbnik Celina Kitowska otrzymali kwiaty i gratulacje.

Marian Kowalewski podziękował radzie, urzędnikom, kierownikom jednostek oraz sołtysom.

- To nie jest tak, że całą gminę ciągnie wójt. Wszystko realizujemy razem, czasem w lepszym, czasem w gorszym klimacie. Tworzymy wspólnotę dla dobra gminy Somonino. Bardzo cieszę się z konstruktywnej współpracy z przewodniczącym i radą gminy Somonino. Mimo że mamy różne spojrzenia, spieramy się, to zawsze wybieramy najlepsze rozwiązanie. Zależy mi na tym, abyśmy wypracowywali rozwiązania w konstruktywnej dyskusji. Jesteśmy z różnych środowisk, każdy ma swój okręg wyborczy i wiadomo, że chciałby dla tych miejscowości jak najwięcej zrealizować. Mam nadzieję, że uda się to na miarę naszych sił i możliwości finansowych - powiedział Marian Kowalewski - Będę starał się pozyskiwać jak najwięcej środków zewnętrznych na wspólne inwestycje. 

Zaapelował do mieszkańców o regularne płacenie podatków. 

- Cokolwiek budujemy i tworzymy na terenie gminy pochodzi ze wspólnych wpłat do budżetu. Im jest ich więcej, tym więcej możemy zrealizować inwestycji w sołectwach - powiedział. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

PopisPopis

1 0

W Kartuzach będzie inaczej. Nie bo NIE.... 14:46, 01.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pipippipip

3 2

Super, że dogadujecie się na tej gminie :) ale lepiej dla gminy gdybyście się nie dogadywali i zaczęli robić coś na swoje konto. wazeliniarze... 15:21, 01.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ten od kozyTen od kozy

1 7

Wczoraj Kartuz był Trzaskowski myślał że coś zrobi na Kaszubach wydawało mu się że jest z kaszubskiej piosenki "Mój tata kupił kozę. trze dytczi zo nie dył" Kaszubi są mądrz nie tylko nie postawią na zdechłą warszawską kozę ale i podziękują pomorskim ba ... 16:03, 01.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KkggghhhKkggghhh

4 1

Oglądałem sesje i tyle rzeczy było nie wykonano i wszyscy chwalili nie rozumiem 20:14, 01.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A ja uwazam ze A ja uwazam ze

10 6

Za kadencji Mariana Kryszewskiego urząd był bardziej dostępny dla mieszkańców. Teraz to jest bardziej czarowanie niż dbanie o dobro mieszkańców 00:13, 02.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PoloPolo

0 0

Kiedyś było dla wszystkich teraz jest dla swoich 08:59, 03.07.2020


REKLAMA
REKLAMA