Zamknij

Powiat kartuski. Pielęgniarki i pracownicy socjalni szybciej znajdą pracę niż kucharze

13:11, 21.01.2021 M.Dzienisz, oprac. na podst. Barometr Zawodów 2021 Aktualizacja: 13:56, 21.01.2021
Skomentuj fot. archiwum/W. D. fot. archiwum/W. D.

Pandemia koronawirusa wpłynęła na zapotrzebowanie na poszczególne zawody. W powiecie kartuskim trudności ze znalezieniem pracy w 2021 r. mogą mieć kucharze i pracownicy biur podróży. Kłopotu z zatrudnieniem nie powinni mieć nauczyciele jęz. obcych, pielęgniarki, ratownicy medyczni, pracownicy socjalni, pracownicy robót wykończeniowych czy kierowcy samochodów ciężarowych.

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, przy ścisłej współpracy z powiatowymi urzędami pracy, już po raz szósty zrealizował badanie dotyczące prognoz zapotrzebowania na zawody w województwie pomorskim pn. Barometr Zawodów.

Badanie przeprowadzono w szczególnie trudnym i ciężkim czasie – czasie wielkich przemian i jeszcze większych niepewności, dlatego też przedstawione prognozy w sposób najbardziej precyzyjny starają się zarysować to, co nas czeka w bieżącym roku. Nadchodzący czas stawia dużo znaków zapytania, stąd niesłychanie ważna i potrzebna jest wiedza na temat tego, co nas może spotkać w sferze zawodowej w niedalekiej przyszłości - czytamy na stronie Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy. 

Jedni odczuli pandemię mocno, inni wcale

Ostatnie lata były dla województwa pomorskiego okresem poprawiającej się sytuacji na rynku pracy. Niestety pandemia COVID-19 przyniosła zmiany, których nikt nie mógł się spodziewać. Coraz silniej uwidacznia się podział rynku pracy na dwie części, to znaczy na branże, które nie odczuły negatywnych skutków pandemii lub zyskały na niej oraz takie, które kryzys dotyka szczególnie mocno.

- Wprowadzone ograniczenia szczególnie uderzą w te branże, które już na początku pandemii okazały się wrażliwe na restrykcje zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa - podkreślają.

Jak wskazują autorzy badania, pomimo wielu niestandardowych i często niekorzystnych zjawisk występujących w ostatnich miesiącach na rynku pracy, sytuacja w regionie należy do jednych z lepszych w kraju.

- Pandemia pokazała, że powinniśmy być przygotowani na niespodziewane i nagłe zmiany na rynku pracy, które wymagają szybkiej adaptacji do nowych warunków. Obecnie jesteśmy świadkami możliwości jakie daje nam postępujący rozwój technologii, kiedy wśród pożądanych przez pracodawców kompetencji pojawiły się te związane z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych, a w wielu firmach pojawiła się konieczność wprowadzenia zmian w organizacji pracy - pisze w przedmowie do raportu marszałek województwa Mieczysław Struk. 

Wciąż niskie bezrobocie w pow. kartuskim

We wrześniu 2020 roku, w porównaniu do września 2019 roku, liczba bezrobotnych w Pomorskiem wzrosła o 12,7 tys. osób, tj. 30,8%, a stopa bezrobocia o 1,3 p. proc. Najniższy poziom bezrobocia występuje w Trójmieście (we wrześniu 2020 roku Sopot – 2,3%, Gdynia – 3,2%, Gdańsk – 3,3%) i w powiecie kartuskim (3,9%), najwyższy – w powiatach wschodnich: nowodworskim (13,5%) i malborskim (11,1%). Przypomnijmy, że w we wrześniu 2019 r. stopa bezrobocia wyniosła w powiecie kartuskim 2,3%. 

Mimo że prognozy dotyczące dwucyfrowego bezrobocia stawiane na początku pandemii na razie się nie sprawdziły, to należy się spodziewać, że wraz
z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną w kraju i regionie oraz wprowadzanymi w odpowiedzi na nią kolejnymi restrykcjami będziemy się mierzyć z dalszym jego wzrostem
- przewidują autorzy raportu. 

Trudna sytuacja przedsiębiorstw spowodowana pandemią COVID-19 nie zmniejszyła jednak skali zatrudniania w województwie cudzoziemców zza wschodniej granicy, zwłaszcza z Ukrainy.

Pracownicy socjalni, mechanicy, masarze poszukiwani

Powiat kartuski zakwalifikowano do tzw. podregionu gdańskiego obejmującego także powiaty: gdański, pucki, wejherowski, oraz nowodworski. Wyraźny deficyt nie tylko w podregionie gdańskim, ale także w innych regionach województwa widoczny jest wśród pracowników socjalnych.

- Przyczyny braku chętnych do pracy to przede wszystkim trudne warunki pracy. Praca jest niebezpieczna, odpowiedzialna, obciążająca psychicznie. Pracodawcy oczekują wykształcenia wyższego (pełnych kwalifikacji) oraz predyspozycji niezbędnych do wykonywania tej profesji - wskazują autorzy badania.

Kłopotu ze znalezieniem pracy w pow. kartuskim nie będą też miały pielęgniarki, a także inne zawody związane z branżą medyczno-opiekuńczą. Duży deficyt tych zawodów jest odzwierciedleniem pandemii koronawirusa. 

Oprócz pielęgniarek i położnych, których brak będzie najbardziej odczuwalny, równie istotny niedobór kadry dotyczyć będzie lekarzy. Pozostałe zawody dla których może wystąpić deficyt poszukujących pracy to ratownicy medyczni, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, ale także fizjoterapeuci i masażyści, psycholodzy i psychoterapeuci - wymieniają autorzy zestawienia.

fot. źródło: Barometr Zawodów 2021

W powiecie kartuskim deficyt widoczny jest też wśród krawców i pracowników produkcji odzieży, masarzy i przetwórców ryb czy mechaników pojazdów samochodowych.

Jest to obecnie zawód, w którym pracodawcy wskazują na duże zapotrzebowanie, a zbyt małą podaż na rynku pracy - piszą o mechanikach autorzy raportu. - Przyczynia się do tego system kształcenia, który jest niedostosowany do potrzeb rynku. Chętnym do pracy w zawodzie brakuje doświadczenia, umiejętności i znajomości nowych technologii.

Dużą grupę zawodów deficytowych w powiecie kartuskim stanowią również nauczyciele, m.in. języków obcych, nauczania początkowego, przedszkoli, przedmiotów zawodowych, przedmiotów ogólnokształcących. 

Trudny czas dla kucharzy i biur podróży?

W powiecie kartuskim stwierdzono nadwyżkę kucharzy oraz pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej. Wprowadzane ograniczenia
i spadek zainteresowania podróżowaniem spowodowało, że pracodawcy nie poszukują pracowników w tym zawodzie, a nawet ograniczają zatrudnienie.

- Przyczynia się do tego zbyt duża liczba osób kształcących się w zawodzie oraz brak niezbędnej znajomości języków obcych - piszą o pracownikach biur podróży autorzy badania. - Obecnie zmniejsza się również zapotrzebowanie na pracowników w tym zawodzie, gdyż biura podróży ograniczają w dużym stopniu swoją działalność, a prognozy nie przewidują poprawy sytuacji dla tej grupy pracodawców.

Co ciekawe, w dziesięciu powiatach województwa stwierdzono deficyt wśród szefów kuchni, a w powiecie malborskim - największe zapotrzebowanie na tego typu zawody.

Pełen raport Barometr Zawodów 2021 dostępny jest na stronie internetowej barometrzawodow.pl

(M.Dzienisz, oprac. na podst. Barometr Zawodów 2021)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


reo

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Pielęgniarka Pielęgniarka

4 0

Urząd pracy przekwalifikuje kucharza na pielęgniarki czy pielęgniarstwo oni są w tym profesjonalni 14:33, 21.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

vbnvbn

0 0

Chcecie więcej pracowników socjalnych to płaćcie sensowne pieniądze za tak wymagającą pracę. 19:00, 21.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%