Zamknij
REKLAMA

Somonino. Gmina dopłaci do stawek za ścieki. Co z właścicielami szamb?

11:29, 16.06.2021 | M.Dzienisz
Skomentuj fot. screen z: YouTube/Gmina Somonino
REKLAMA

Rada Gminy Somonino podjęła uchwałę o dopłatach za ścieki dla taryfowej grupy odbiorców. Stawka ta wyniesie 70 gr od 1 m3 i dotyczyć będzie tych, których gospodarstwa są skanalizowane. Podczas sesji poruszono też kwestię gospodarstw, które posiadają szamba - ich dopłaty nie obejmują. Jednak GPRU w Sławkach ma rozwiązanie, które pomoże także tym mieszkańcom.

Po zatwierdzeniu przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie nowych taryf za odprowadzanie ścieków, gmina Somonino postanowiła podjąć decyzję o dopłatach dla mieszkańców. Kwota ustalona przez Wody Polskie wynosi 7,07 zł za 1 m3 dla gospodarstw domowych. Obecnie stawka ta w gm. Somonino wynosi 5,72 zł.

- Decyzja o podwyższeniu stawek jest wydana wyłącznie przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Rada Gminy nie uczestniczyła i nie uczestniczy w tym określaniu stawek - informował sekretarz gminy Somonino Janusz Augustynowicz. 

Samorząd chce dopłacać do każdego m3 70 groszy. Dotyczy to gospodarstw domowych i mieszkańców, którzy odprowadzają ścieki za pośrednictwem kanalizacji.

- Nie chcemy w tak duży sposób obciążać mieszkańców. Wobec tego proponujemy dopłaty - tłumaczył sekretarz gminy.

Radny Stanisław Lihs zaapelował o pomoc dla tych gospodarstw, które nie posiadają kanalizacji. 

- Nie jestem przeciwny udzielaniu pomocy dla naszych mieszkańców. Chcę wstawić się za tymi, którzy nie posiadają kanalizacji. Płacą oni bardzo duże koszty za wywóz szamb. To prawie 30 proc mieszkańców gminy,  którzy nie posiadają kanalizacji. Apeluję, by pomoc była równomierna dla wszystkich mieszkańców - powiedział. - Mieszkańcy, którzy nie posiadają kanalizacji nie mają też możliwości pozyskania dofinansowania z żadnych źródeł na postawienie przydomowej oczyszczalni ścieków. Wszystko z powodu wysokiego skanalizowania naszej gminy, która wynosi ponad 70 proc. Takim gminom WFOŚiGW nie udziela dotacji. Być może gmina mogłaby pomóc jakoś tym mieszkańcom? - sugerował radny.

Janusz Augustynowicz tłumaczył, że nie ma prawnej możliwości, by dopłacać do wywozu ścieków także właścicielom szamb. 

- Stawka wywozu szamb w ich przypadku kształtowana jest przez wolny rynek. Cena jest wzajemną umową pomiędzy użytkownikiem a przedsiębiorstwem i inną spółką, która odbiera ścieki. Trudno by było prawnie dotować wozy asenizacyjne, ta dopłata mogłaby być w jakiś sposób skonsumowana przez przedsiębiorstwo - powiedział. 

Jednak jest nadzieja dla właścicieli szamb z gm. Somonino - GPRU w Sławkach chce zakupić wóz asenizacyjny o pojemności 15 m3 i świadczyć takie usługi mieszkańcom. Jak podkreślił Andrzej Sołtysek, przewodniczący Rady Gminy, wówczas stawki mogłyby być tak wykalkulowane, by były bardziej korzystne. Spółka ma zostać wyposażona w tego typu samochód jeszcze w tym roku.

(M.Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

Sierakowice 1Sierakowice 1

4 0

Pobliskie miejscowości powinny zostać skontrolowane. Mieszkańcy wylewają swoje odchody do rzeki Bukowina lub bezpośrednio na pola dodatkowo robienie nieszczelnych szamb (zamiast raz na miesiąc zamawiają wywóz fekaliów co pół roku). Czemu tego nikt nie potrafi zweryfikować? 22:57, 16.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zgadza sięZgadza się

4 0

Śmieci segregacja i tylko spróbuj się pomylić. A szambo leją po nocach i wszystko gra. Dosyć z tym. Wzywam burmistrza do wszczęcia kontroli gospodarstw w celu zweryfikowania kto wywozi systematycznie a kto raz na rok.
To się musi skończyć!!!
Na takie osoby powinny być kary od 10 tyś wzwysz. 23:10, 16.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PanPan

1 0

Dokładnie, dlaczego właściciele szamb czują się bezkarnie? Czemu nikt ich nie sprawdza? Ja muszę płacić za kanalize od licznika zużycia wody a oni sobie leją bezkarnie w pola i lasy? 170 zł raz na pół roku byle mieć kwit, żyć nie umierać!!!! 23:36, 16.06.2021


doplatadoplata

3 1

Z czego chce dopłacać wójt, przewodniczący czy radny. Z gminnych pieniędzy. Najpierw podwyższają za smieci czy wodę. Chronią biznes (swoich). Zwykłych mieszkańcy obciążają , następnie łaskawie coś im chcą zwrócić ( gra pod publiczkę). Przelewanie z 1do 2. Szkoda słów ,dalej trzeba wybierć takich orłów. 16:33, 17.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

beeeeeebeeeeee

0 0

a w GORECZYNIE podlewaja nawet pola z wodociagu a u nas wody niema w wodociagu 06:30, 19.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%