Zamknij

Zarząd Powiatu Kartuskiego apeluje do parlamentarzystów ws. jęz. kaszubskiego

11:49, 17.01.2022 M.Dz. Aktualizacja: 13:23, 17.01.2022
Skomentuj fot. archiwum/M.Dz., fot. materiały pow. kartuskiego fot. archiwum/M.Dz., fot. materiały pow. kartuskiego

Zarząd Powiatu Kartuskiego wystosował apel do parlamentarzystów o przywrócenie dotychczasowego poziomu finansowania nauki języka kaszubskiego. Podkreśla, jak ważne jest dbanie o dziedzictwo kulturowe, rozwój tożsamości etnicznej itp. - Nie będzie to możliwe przy systematycznym obniżaniu dofinansowania nauki języka kaszubskiego w szkołach - pisze Zarząd Powiatu. 

Apel Zarządu Powiatu Kartuskiego jest kolejnym głosem z Kaszub o przywrócenie subwencji na naukę języków mniejszości narodowych i regionalnych. Władze powiatu podkreślają, jak ważny dla regionu jest rozwój i pozycja języka kaszubskiego.

Pozwalamy sobie przypomnieć, że zgodnie z zapisami ustawy z dnia 6 stycznia 2005 roku o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, kaszubszczyzna uznana została za język regionalny – jedyny w Polsce, dzięki czemu placówki oświatowe otrzymały dodatkowe środki finansowe na nauczanie języka kaszubskiego. Europejska karta języków regionalnych lub mniejszościowych, którą Polska podpisała w maju 2003 roku, a ratyfikowała w sierpniu 2008 roku oraz przedmiotowa ustawa dają odtąd możliwości nieograniczonego posługiwania się kaszubszczyzną w życiu publicznym, mediach oraz nauki w placówkach oświatowych - pisze Zarząd Powiatu Kartuskiego. 

Wymienia szereg przedsięwzięć służących rozwojowi kaszubskiej kultury, m.in. wydawanie podręczników do nauki kaszubszczyzny oraz literatury pięknej w tym języku, kształcenie nauczycieli i instruktorów w zakresie języka i upowszechniania kultury regionalnej, wspieranie licznych inicjatyw lokalnych i ponadlokalnych.

Bez wątpienia istnienie i dalszy rozwój języka kaszubskiego zależą przede wszystkim od jego pozycji społecznej, ekonomicznej i kulturowej, a przecież edukacja regionalna przyczynia się do podtrzymania kultury, kształtowania lokalnych społeczności, szanowania odmiennych zbiorowości, a także wskazuje na istnienie różnych kultur i odrębności, które w rezultacie składają się na wspólne dziedzictwo naszej cywilizacji. Tworzenie podglebia dla tak rozumianego programu, służącego rozwojowi społecznemu nie jest możliwe bez dobrego wsparcia z budżetu Państwa na etapie edukacji szkolnej.

W województwie pomorskim języka kaszubskiego uczy się prawie 20 tysięcy dzieci i młodzieży w ok. 50 gminach, w tym w szkołach prowadzonych przez Powiat Kartuski. W subwencji oświatowej nasz powiat otrzymuje co roku środki kierowane do szkół ponadpodstawowych, w których młodzież zadeklarowała wolę nauki języka kaszubskiego. Ponadto, co ważne, samorząd naszego powiatu, pomimo trudnej sytuacji finansowej, z dochodów własnych realizuje projekt wsparcia stypendialnego uzdolnionej młodzieży, wśród której znajduje się też grupa aktywnie działająca na rzecz języka i kultury kaszubskiej. 

Czynimy wszystko, by kaszubszczyznę podtrzymać i rozwijać, mając przekonanie o wypełnianiu ważnej lokalnie, ale i w skali makro, misji edukacyjnej i społecznej, do której samorząd i Państwo, ramię w ramię, są w naszym przekonaniu zobowiązani. Podążamy w tym zakresie za zmianami w całej UE, gdzie kładzie się nacisk na utrzymanie i zachowanie różnorodności kulturowej. Tak jak dawniej nie dostrzegano wysokiej wartości kultur grup mniejszościowych i tym samym starano się, aby wszystko, co odrębne, zostało całkowicie wyparte ze społeczeństwa, tak teraz można zaobserwować powrót i zainteresowanie tym, co odmienne kulturowo i etnicznie. Aktualne zmiany cywilizacyjne i wielość aktów prawnych w Europie gwarantują grupom etnicznym zachowanie i przede wszystkim rozwój własnej tożsamości etnicznej, a także dbanie o swoiste dziedzictwo kulturowe ze wszystkimi jego elementami, także językowymi.

Zarząd Powiatu zaznacza, że wszystko to nie będzie możliwe przy systematycznym obniżaniu dofinansowania nauki języka kaszubskiego w szkołach. Apeluje więc do Rządu oraz parlamentarzystów o zrewidowanie swojego stanowiska i przywrócenie poziomu finansowania zadania, którym jest nauka języka kaszubskiego na wszystkich szczeblach edukacji szkolnej, co najmniej do poziomu zaproponowanego przez Radę Ministrów w projekcie budżetu z września 2021 roku.

Przypomnijmy - w grudniu 2021 r. Sejm przyjął ustawę budżetową, w której subwencję tę zmniejszono blisko 40 mln zł. Wiele kaszubskich środowisk, instytucji, działaczy protestowało przeciwko takim ustaleniom. 

Na posiedzeniu Senatu w ubiegłym tygodniu przyjęto poprawkę o przywróceniu pomniejszonej wcześniej przez Sejm subwencji. Ustawa wraz z poprawkami znów wróci pod obrady Sejmu.

[ZT]38427[/ZT]

(M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

***** ******** ***

7 5

Pisiorek dajesz ... 13:46, 17.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

hihothihot

6 11

a komu chce sie teraz kaszubskiego uczyc.?! angielski niemieski, i niedlugo po rosyjsku bedziemy mowic bo tak UE nas sprzeda?! 14:10, 17.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do hihotDo hihot

3 6

No właśnie. To powinien być dobrowolny jezyk 14:29, 17.01.2022


do hihot do hihot

3 4

Ty już kwaczesz .
. 15:11, 17.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

40 mln 40 mln

5 3

a maturę pisała 1 osoba,no w sumie nie lepiej kupić 80 mieszkań dla prawdziwie potrzebujących?
Jężyk kaszubskiego powinni i mogą się uczyć chcący tego dobrowolnie w Domach Kultury na zajęciach pozalekcyjnych ,niech ludzie zakładają sobie stowarzyszenia kultywujące język,zespoły tańca i pieśni .
Szanuję tradycję,należy szanować nasz język kaszubski ale moczyć miliony ?To ma taki sens jak Gołuńskiego deptak. 20:14, 17.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tak sobie Tak sobie

4 1

Fenomenem kaszubskosci jest fakt że starostowie kartuscy nie pochodzą z Kaszub 20:51, 17.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%