Zamknij
REKLAMA

Odbudują klasztor żukowskich norbertanek! Jak to zrobią?

15:10, 12.05.2022 | nadesłane: OKiS Żukowo, oprac. M.Dz.
Skomentuj fot. archiwum/M.Dz.
REKLAMA

Już wkrótce będzie można zwiedzić klasztor żukowskich norbertanek, tyle że w wirtualnym świecie. Będzie można poruszać się po obiekcie, dotykać i oglądać przedmioty w trójwymiarowej przestrzeni. Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie otrzymał na ten cel dofinansowanie w kwocie 62 tys. zł

Projekt „Podróż do przeszłości – odbudowujemy klasztor żukowskich norbertanek!” zgłoszony przez Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie otrzymał dofinansowanie z programu „Patriotyzm Jutra” realizowanego przez Muzeum Historii Polski. Do projektu nadesłano 641 zgłoszeń. Żukowskie przedsięwzięcie jest jednym ze 106 projektów wybranych do realizacji w ramach programu dotacyjnego.

Żukowski zespół poklasztorny jest perełką architektoniczną Kaszub, a sam klasztor zakonu sióstr norbertanek istniał do połowy XIX w. Dzięki nowemu rozwiązaniu technologicznemu VR (wirtualna rzeczywistość) będzie można zwiedzić nieistniejący już klasztor.

- Wygenerowanie trójwymiarowej przestrzeni pozwoli doświadczyć efektu świata wirtualnego w sposób rzeczywisty (imersja) - informuje OKiS Żukowo. - Forma ta pozwoli na poruszanie się po klasztorze, zwiedzanie jego pomieszczeń, dotykanie i oglądanie wirtualnych przedmiotów, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Zwiedzanie VR będzie połączone ze zwiedzaniem zachowanego kościoła, Muzeum Norbertanek Żukowskich oraz warsztatami inspirowanymi rzemiosłem sióstr.

To przedsięwzięcie ma na celu przede wszystkim odkrywanie, utrwalanie i upowszechnianie wiedzy o lokalnym dziedzictwie historycznym i kulturowym oraz tworzenie atrakcyjnych warunków uczestnictwa w kulturze. Wirtualne zwiedzanie dostępne będzie dla mieszkańców gminy Żukowo i turystów.

- Takie zastosowanie technologii VR w upowszechnianiu lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego jest swoistym ewenementem w działalności pomorskich instytucji kultury - podkreśla OKiS w Żukowie.

(nadesłane: OKiS Żukowo, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

Brawo!Brawo!

6 11

Ogromny sukces! Niesamowita perła architektury watykańskiego kolonizatora. Normalnie to jest kaszubskie, jak nie wiem co?!
15:37, 12.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Bravo girlBravo girl

8 2

Błysnąłeś intelektem... dopij jabola i idź spać 20:53, 12.05.2022


@Brawo!@Brawo!

9 6

Ciesz się, że to pozostałości, ciesz się że obecnie katolicy są wyrozumiali dla takich jak Ty, bo gdyby zamiast nich udało się islamistom podbić ten region (co robią teraz w krajach zachodnich, ale nieco inną metodą) To Twoja głowa już dawno by była ścięta. 16:04, 12.05.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ale radoscale radosc

3 2

przeciez mogli by podpalic stos,poddac badaniom inkwizycji,zgwalcic,zywcem konmi rozwluczyc,rzucic na pozarcie psom,rozszarpac kolem,obedrzec ze skory,zrobic niewolnikiem,byc gwalconym przez zboczonego kleche,zaglodzic...........................................................................itp. itd.tak jak to bywalo!a teraz juz nie,moze po cichutku gdzies...Jaki dobry kosciolek watykanski z ludzka twarza,no prosze! 18:19, 12.05.2022


PrawdaPrawda

3 2

Islam i jego bogata kultura i nauka były też niszczone przez KK i jego barbarzyńców. Patrz, ile wspaniałej architektury świata arabskiego - świeckiej i sakralnej na obszarze dzisiejszej Hiszpanii zostało zamienionej na kościoły i w ten sposób zniszczonej. Także słusznie ma islam swoje pretensje. 22:27, 12.05.2022


@ale radosc@ale radosc

1 3

To o czym piszesz miało miejsce w historii ludzkości kilkaset lat temu, ale nie bój się, jak pojawią się islamiści, to masz spore szanse tego doświadczyć, oni są na tym etapie barbarzyństwa, który przypisałem chrześcijanom cały czas. 19:30, 12.05.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

boj sieboj sie

4 3

swoich i pilnuj dzieci,wnuczat!Wierzacy w Islam juz sa a w Polsce od kilku setek lat!!!!!Bardziej zbrodniczej organizacji niz watykanska swiat nie doswiadczyl!!!!!Na lapskach maja krew milionow ofiar,do czasow obecnych dopuszczaja sie przestepstw!!!!!!!!!!!!!
19:43, 12.05.2022


ty ty

5 3

masz obsesje nt."islamistow" i nieudolnie bronisz pedofilow w kiecach! 19:45, 12.05.2022


DalejDalej

0 1

"swoich i pilnuj dzieci,wnuczat!Wierzacy w Islam juz sa a w Polsce od kilku setek lat"
A i owszem, że są, tak samo jak Tatrzy, Hindusi i inni.
Pisząc, że tylko, jak to określiłaś watykańska organizacja, dopuściła się na przestrzeni wieków zbrodniczych czynów, fałszujesz historię nie tylko kościoła katolickiego, ale też innych religii, wskazując jakoby tylko ta pierwsza była zła.
Czy ja mam fobię na punkcie islamistów, raczej nieszczególnie, zwracam jednak uwagę, że na zachodzie, gdzie pierwotnie chrześcijaństwo było religia dominującą, obecnie islam ma solidne fundamenty, nawet w szeregach ekip rządzących. Francja, Szwecja, GB, ma problem z opanowaniem sytuacji, ponieważ, islamiści tworzą enklawy, w których prawo świeckie jest na drugim miejscu, tam prawa kobiet i dzieci nie są na poziomie europejskim, tam nadal sa zawierane małżeństwa dziewczynek 12, 13 letnich z mężczyznami 40-50-60 letnimi, często w jednym celu- i to się nie dzieje na jakimś innym kontynencie, ale te sytuacje mają w europie. Kobiety są zabierane przez swoich krewnych pod przykrywką odwiedzin w kraju przodków i są poddawane obrzezaniu. To dzieje się cały czas.
Islam szerzy sie dość skutecznie na terenach historycznie związanych z chrześcijaństwem, w tym tempie już niedługo będzie religją dominującą, a wówczas Twoje wypowiedzi nie pozostaną bez echa i masz szanse być skróconym o głowę.
Wspominasz, że tylko katolicy dopuszczają się przestępstw - pewnie masz na myśli głównie księży i ich pedofilskich zachowań. Masz zapewne taki skrót myślowy ksiądz= pedofil.
Problem pedofili występuje nie tylko w szeregach księży, księża to niewielki procent tego poważnego problemu.
Nie mam zamiaru bronić pedofili - czy to jest ksiądz, czy nauczyciel, czy trener, czy Twój sąsiad, czy muzułmanin, który płaci za 12 letnią dziewczynkę jej rodzicom za małżeństwo z nią- bo religia mu na to pozwala, po "uroczystości ślubnej" gwałci to dziecko, a potem często się go pozbywa unieważniając zawarty "akt małżeński. Takie dziecko nie wróci do rodziców, bo oni uważają, że przyniosło im hańbę i prędzej je ukamieniują niz przyjmą z powrotem pod swój dach.
Islam tkwi mentalnie i ideologicznie w miejscu w którym chrześcijanie byli 700-800 lat temu.
W TV na jakimś tam kanale polsatu, codziennie leci program łowca pedofili, ten program leci już od 2 lat, przez ten czas ten łowca, dostarczył policji blisko 500 osób, które umawiały doprowadzając do spotkania się na seks z 13 latkami.
Ile było w tym księży? ja trafiłem na jeden odcinek, w którym prawdopodobnie był ksiądz.
A skoro mamy jednego księdza na 500, to sobie wyobraź jak poważny jest problem pedofili w tym kraju, bo księża to tylko wierzchołek. Piętnujemy określoną grupę, skupiając się na niej, a nie na problemie, bo łatwiej uderzać w określoną i zwartą grupę, niż w wielu anonimowych.
Problem pedofili to nie tylko problem księży, to jest o wiele bardziej poważny problem.
Bo znacznie lepiej przemawia fakt, że na ponad 30 tys księży mamy zapewne wśród nich kilkuset pedofili, niz powiedzieć, że na 40 mln obywateli polski mamy nie wiadomo ilu anonimowych pedofili.
11:58, 14.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

maslomaslo

1 0

maslane!!!!!!!!!!!!!aby ukryc brudy kosciola watykanskiego wrzuciles bez sensu wszystko do jednego kotla,zalosna to obrona 🤣POMODL SIE LEPIEJ ZA DZIECI BESTIALSKO ZGWALCONE PRZEZ ZBOCZONYCH KSIEZY !!!!!! 15:57, 16.05.2022


REKLAMA
REKLAMA
0%