Nie każda zbiórka pieniędzy ma status zbiórki publicznej, z kolei pozyskiwanie środków od przyjaciół i znajomych jest dopuszczalne, ale obarczone koniecznością rozliczenia się z fiskusem. O tym jak legalnie organizować zbiórki przypomniała przedstawicielom lokalnych organizacji pozarządowych radca prawny Anna Filipska.
Choroba, zdarzenie losowe, ale i chęć realizacji jakiegoś przedsięwzięcia to często motywacja do organizacji zbiórki funduszy. Ale z prawidłowym sposobem przeprowadzenia zbiórki borykają się często zarówno organizacje pozarządowe jak i osoby prywatne. Najprostszym sposobem jest oczywiście korzystanie z dostępnych w sieci portali zbiórkowych lub platform crowdfundingowych.
Ale jeśli chcemy skorzystać z innego rozwiązania, warto znać zasady, które dotyczą organizacji zbiórek. Z tego względu Fundacja Edukacji i Działań Społecznych w Kartuzach zorganizowała szkolenie dla przedstawicieli organizacji pozarządowych poświęcone właśnie zbiórkom publicznym.
Wszelkie wątpliwości związane z tą dziedziną wyjaśniała radca prawny Anna Filipska. Wyjaśniła przede wszystkim zasady prawne, które odróżniają zbiórkę publiczną np. od darowizny. I tak - zgodnie z przepisami - zbiórką publiczną jest zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze w miejscu publicznym i na określony cel pozostający w sferze zadań publicznych.
To bardzo ważne. Jeśli zbiórkę prowadzi organizacja pozarządowa, cel musi być zgody z jej statutem. Jeśli zaś zbiórka prowadzona jest przez osoby indywidualne, powinien zostać powołany komitet społeczny (co najmniej trzy osoby pełnoletnie) i wówczas cel zbiórki musi zostać określony w akcje założycielskim komitetu. Zarówno skład komitetu może ulegać zmianie, tak samo jak cel zbiórki, ale wszystko to powinno zostać udokumentowane.
Zbiórkę publiczną zgłasza się elektronicznie na portalu zbiorki.gov.pl lub w formie papierowej wysyłając zgłoszenie na adres Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jeżeli urząd nie wniesie zastrzeżeń i informacja o zbiórce zostanie opublikowana na portalu zbiórek publicznych, można rozpocząć zbieranie funduszy. Po zakończeniu akcji w ciągu 30 dni należy przedstawić sprawozdanie z ilości zebranych środków oraz sposobu ich rozdysponowania.
Mecenas Anna Filipska zwróciła także uwagę na zbiórki, które nie mają statusu zbiórek publicznych. Jest to taki rodzaj zbierania środków lub darów, po których pozostaje ślad, np. w postaci przelewu na konto bankowe. Przelewy na konto bankowe nie są traktowane jako zbiórka publiczna, ale jako darowizna.
Dlaczego to takie istotne? Co prawda w tym przypadku nie trzeba dopełniać formalności i dokonywać zgłoszenia zbiórki, ale należy pamiętać o rozliczeniu z Urzędem Skarbowym podatku od darowizny.
Organizacje pozarządowe mogą również zbierać środki na przykład poprzez sprzedać przedmiotów na aukcjach - tego rodzaju zbiórka także nie będzie podlegała zgłoszeniu. To samo dotyczy sprzedaży tzw. cegiełek, ale warto upewnić się, czy cegiełki mają charakter symboliczny, czy też są przedstawiają jakąś wartość, ponieważ może to mieć wpływ na charakter prowadzonej zbiórki.
Zagadnienie dotyczące zbiórek funduszy jest obszerne, dlatego Fundacja Edukacji i Działań Społecznych w Kartuzach zachęca do udziału w szkoleniach lub konsultowania planowanych przedsięwzięć.
3 1
W końcu jakiś wartościowy artykuł na tym portalu z którego można się czegoś dowiedxieć fajna inicjatywa tej organizacji szkoda tylko że się na tej stronie nie informuje o takich szkoleniach bo warto by było
0 3
Załóż człowieku własny portal i pisz w nim o czym chcesz, a nie wieczne pretensje i przytyki.