Zamknij
REKLAMA

Seniorzy z pow. kartuskiego sprawdzali swoją wiedzę obywatelską

12.27, 23.09.2022 M.Dz./info: Starostwo Powiatowe w Kartuzach Aktualizacja: 12.27, 23.09.2022
Skomentuj fot. Starostwo Powiatowe w Kartuzach
REKLAMA

Po raz pierwszy w powiecie kartuskim przeprowadzono eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej "Senior-Obywatel". W teście jednokrotnego wyboru najlepiej poradził sobie Jerzy Spychalski. Laureaci reprezentować będą powiat kartuski na etapie wojewódzkim.

Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel” powstała w celu motywowania osób 60+ do poszerzania wiedzy i samokształcenia się w zakresie wiedzy o społeczeństwie. Zorganizowano ją po raz czwarty. 

Inicjatorką wydarzenia jest Barbara Średniawa, gdańska seniorka, której leży na sercu poszerzenie wiedzy seniorów na temat Konstytucji RP i innych aktów prawnych regulujących prawa obywatelskie, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony praw osób starszych.

- Organizując olimpiadę, teraz już jako Fundacja Barbary Średniawy, wraz ze współpracownikami, gdańszczanka ma nadzieję, że udział w niej zainspiruje seniorów do samokształcenia i zainteresowania się naukami społecznymi, co z kolei sprawi, że zwiększy się ich poczucie bycia pełnoprawnym obywatelem - podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia.

Każdy, kto wcześniej zgłosił chęć udziału w olimpiadzie, wziął udział w serii wykładów prowadzonych przez m.in. wykładowców Uniwersytetu Gdańskiego. Seniorzy mogli zapoznać się z tematyką obywatelską, demokratyczną itp. Wykłady odbywały się w formie online. Dla każdego uczestnika przygotowany został także pakiet materiałów edukacyjnych.

Eliminacje powiatowe w Kartuzach odbyły się po raz pierwszy. Startowało w nich 9 uczestników. Sprawdzali swoją wiedzę w formie testu jednokrotnego wyboru.

- Poziom Olimpiady był bardzo wysoki. W celu wyłonienia trójki zwycięzców konieczna okazała się dogrywka - informuje Starostwo Powiatowe w Kartuzach.

Najlepiej poradził sobie Jerzy Spychalski, który uzyskał 21 punktów na 21 możliwych. Drugie miejsce zajęła Maria Kobiela, a trzecie - Anna Laska.

Nad organizacją i przebiegiem eliminacji powiatowych czuwała komisja konkursowa w składzie: Iwona Formela - członkini Zarządu Powiatu Kartuskiego, Aleksandra Lewicz – koordynator Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Karolina Pioch - pracownik Starostwa Powiatowego w Kartuzach.

Laureaci reprezentować będą powiat kartuski w eliminacjach wojewódzkich. Finalistów etapu ogólnopolskiego czeka wyjazd do Brukseli.

(M.Dz./info: Starostwo Powiatowe w Kartuzach)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

AntoniAntoni

5 6

Gdzie jest mój hajs na węgiel, ja się pytam? 13:33, 23.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Mieszkanka Kartuz Mieszkanka Kartuz

2 1

Co ma piernik do wiatraka! 15:49, 23.09.2022


@ Antoni@ Antoni

6 2

Antoni tobie zamiast wungla do ogrzania wystarczą dwie setki na dobranoc nie tylko będziesz dobrze spał ale przestaniesz pisać głupoty 15:47, 23.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pisiorek Pisiorek

3 4

W tym wieku to wnuki bawić i czternastkę od PiS liczyć . 15:25, 24.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Basia26kBasia26k

0 0

Dziwne, Pani Iwona nie zmieniła nazwiska. 22:36, 03.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%