Zamknij
REKLAMA

Pedodoncja – wszystko o stomatologii dziecięcej?

09:13, 28.09.2018 | mat.nadesłane
REKLAMA
fot.nadesłane

Kto z nas nie pamięta, jak bardzo bał się chodzić do dentysty w dzieciństwie. Nawet kiedy jesteśmy już dorośli odwlekamy te wizyty, a jeżeli już nie ma wyjścia, to traktujemy je jako bardzo przykrą konieczność. Co zatem zrobić, żeby złe doświadczenia z dzieciństwa nie przerodziły się później w prawdziwą dentofobię?

Przede wszystkim należy poszukać odpowiedniego dentysty. Nie każdy stomatolog nadaje się do leczenia dzieci. Stomatologia dziecięca różni się od leczenia uzębienia dorosłego człowieka. Jest to spowodowane głównie tym, że aparat zębowy małolata jest jeszcze w trakcie rozwoju, a budowa zębów dziecka różni się od budowy układu stomatologicznego dorosłego człowieka.

Pedodonta zajmuje się między innymi problemami z ząbkowaniem (a także niwelowaniem bólu przy ząbkowaniu), leczeniem zębów mlecznych i stałych niedojrzałych, profilaktyką próchnicy i leczeniem problemów z błoną śluzową. Są to bardzo istotne kwestie o które warto jest zadbać już od najmłodszych lat życia naszej pociechy. Miejscem, gdzie nasze dziecko z pewnością otrzyma najlepszą opiekę jest krakowskie centrum stomatologiczne CDC. Jest to miejsce, gdzie dzieci będą mogły nauczyć się jak dbać o zęby i dowiedzą się, jak ważne jest regularne szczotkowanie. Przyjazna atmosfera i specjalne podejście do dzieci sprawią, że dziecko z mniejszym strachem usiądzie na fotel dentystyczny. Po odbytej wizycie dzieci dostaną dyplom za odwagę, a w trakcie czekania na wizytę będą mogły kolorować, zagrać z innymi dziećmi w gry, co pozwoli im nie koncentrować się na czekających ich zabiegach. Dowiedz się więcej na temat pedodoncji w Krakowie.

Rodzice maluchów powinni pamiętać, że regularne wizyty u dentysty są bardzo ważne. W przypadku próchnicy należy ją wykryć w jak najwcześniejszym stadium, co może zapobiec bardzo bolesnym, szczególnie dla dziecka, problemom miazgi. Daleko rozwinięta próchnica może też prowadzić do przedwczesnej utraty zębów mlecznych, co może prowadzić do wad zgryzu. Ważne jest także, aby rodzice nie nastawiali dzieci negatywnie do wizyt u dentysty. Jeżeli od samego początku będą słyszeć jak bardzo bolesne i nieprzyjemne są zabiegi stomatologiczne nie tylko zestresujemy dziecko, ale także utrudnimy pracę stomatologowi. Można za to opowiedzieć o magicznych lusterkach, czy kamerach, które sprawią, że zobaczymy co dziecko ma w buzi. Sprawmy, aby wyprawa do dentysty była ciekawą przygodą.

Pedodoncja

Co zatem zrobić, aby wizyty u dentysty przebiegały bezboleśnie dla malucha, rodziców i dentysty? Według American Academy of Pediatric Dentistry pierwsza wizyta u stomatologa powinna mieć miejsce kiedy dziecko nie ma jeszcze roku, czyli jeszcze przed ząbkowaniem. W przypadku wizyty dzieci u dentysty potrzebne jest specjalne traktowanie małego pacjenta. Rekomenduje się też tak zwane wizyty adaptacyjne najlepiej w wieku 2-3 lat. Podczas takiej wizyty dziecko może nauczyć się, jak używać szczoteczki do zębów aby poprawnie wyczyścić zęby, będzie mogło pobawić się podstawowymi przyrządami stomatologicznymi. Należy też pamiętać, że taka pierwsza wizyta powinna być bezstresowa i nie może się wiązać z bolesnymi zabiegami.

 

(mat.nadesłane)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone