Zamknij

Odkryj pełną różnorodnych smaków i kolorów kuchnię libańską

12:24, 19.12.2018 mat.partnera Aktualizacja: 12:37, 08.01.2019

Meze, tabbouleh, hummus, falafel, kofta, zahtar i kibbeh nayi to podstawowe pojęcia w kuchni libańskiej, a kryjące się pod tymi terminami specjały robią obecnie w Polsce prawdziwą furorę. Liban to mały kraj z wielką kuchnią. Dowód? Libańskie restauracje znajdziemy w niemalże każdym dużym mieście na świecie. Oryginalna mieszanka różnych kulturowych wpływów i wymagających odmiennych warunków klimatycznych produktów tworzy wyjątkowo aromatyczną kuchnię, która potrafi oczarować najwybredniejszych smakoszy.

Niesłychane bogactwo współczesnej kuchni libańskiej to przede wszystkim zasługa połączenia liczącej kilka tysięcy lat libańskiej tradycji z kulinarnymi zwyczajami Turków, Persów, Ormian, a także Francuzów, którzy „otrzymali” Liban jako tzw. terytorium mandatowe po I wojnie światowej. Na tę szczególną mieszankę kulturową nakłada się czynnik czysto geograficzny, bowiem chociaż Liban jest krajem niewielkim, dysponuje zróżnicowanymi klimatycznie obszarami: inne owoce i warzywa uprawia się na wybrzeżu Morza Śródziemnego, inne na zboczach gór, a jeszcze inne w żyznej dolinie Bekaa, długim i wąskim (150 km długości, 8-14 km szerokości) rowie tektonicznym między górami Liban i pasmem górskim Antylibanu.

Meze jada się także w Grecji, Chorwacji czy Egipcie, ale pojęcie to bez wątpienia najsilniej kojarzy się z ucztą libańską. Meze to tradycyjnie rozpoczynające główny posiłek przystawki, podawane na małych, płaskich miseczkach: pasty, dipy, sałatki, kawałki słonego sera, ćwiartki pomidorów czy grubo pokrojone ogórki.

Meze, wpierw zimne, a następnie gorące, serwuje się w określonej kolejności. Najlepiej znanym meze jest oczywiście hummus, gęsty dip z ciecierzycy, pasty sezamowej, jogurtu i czosnku. Tylko odrobinę mniejszą sławą cieszy się na świecie tabbouleh, warzywna sałatka z pomidorów i kaszy bulgur, wzbogacona smakiem mięty, cytryny i natki pietruszki. Za narodową potrawę Libanu uważane jest zaś kibbeh nayi – tatar z mięsa jagnięcego lub koziego, kaszy bulgur i orzechów piniowych, ostrych przypraw i oliwy.


Libańskie meze mogłyby wystarczyć ze kompletny posiłek, ale libańska kuchnia oferuje o wiele więcej. Popularne są gęste zupy jarzynowe, potrawy z ryb i warzyw, ale do najbardziej charakterystycznych dań tego regionu należą potrawy mięsne, a w szczególności przyrządzana na wszystkie możliwe sposoby jagnięcina (chociaż może być ona zastąpiona wołowiną). Kofta, czyli szaszłyki z grillowanego mięsa, i kebbe, rodzaj mielonych kotletów, to klasyczne pozycje na libańskich stołach.

Autentycznych libańskich potraw można od niedawna skosztować dzięki popularnej sieci restauracji Sphinx, obecnej m.in. w Trójmieście, Rumii i Jastarni.  Możliwość zamówienia do domu zestawów libańskiego meze zapowiada prawdziwą gratkę dla wszystkich wielbicieli bliskowschodniej kuchni.

(mat.partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%