Zamknij

Ewidencja sprzedaży na rzecz osób fizycznych

09:39, 14.02.2019 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:05, 15.02.2019
fot.pixabay fot.pixabay

Przedsiębiorcy sprzedający produkty lub usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie są zobowiązani do wystawiania faktury do każdej transakcji, chyba że klient wyraźnie sobie tego życzy. Nie oznacza to jednak, że nie ma obowiązku ewidencjonowania tego typu transakcji.

Rejestracja sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej za pomocą kasy fiskalnej

Ewidencja sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej z zasady powinna odbywać się za pomocą kasy fiskalnej. Za pomocą tego urządzenia generowane są raporty dobowe, miesięczne i okresowe, które są podstawą zapisów w księgach rachunkowych. W raportach zawarte są zarówno transakcje opłacone gotówką, jak i kartami płatniczymi.

W tym miejscu warto nadmienić, że przedsiębiorcy umożliwiający swoim klientom dokonywanie płatności za pomocą kart płatniczych, ponoszą z tego tytułu koszty. Często instalacja terminala płatniczego wiąże się z comiesięcznymi opłatami za jego wynajem. Do tego dochodzą koszty połączenia telefonicznego oraz prowizja od wartości transakcji realizowanych za jego pośrednictwem. Poza tym pieniądze trafiają na konto przedsiębiorcy z opóźnieniem, czasami nawet kilkudniowym.

Rejestracja sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej bez kasy fiskalnej

Nie wszyscy podatnicy prowadzący sprzedaż zobowiązani są do posiadania kasy fiskalnej. Przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia przedmiotowego lub nieosiągający limitu przychodów, od którego rejestrowanie tego typu transakcji za pomocą kasy fiskalnej jest obowiązkowe, mogą ewidencjonować sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej na dwa sposoby:

Samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych firmy

Jeśli przedsiębiorca samodzielnie prowadzi swoją księgowość, powinien ujmować sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej jedną kwotą na koniec każdego dnia na podstawie sporządzonego wcześniej dowodu wewnętrznego. Tego typu zapisu powinien dokonać na koniec każdego dnia, nie później niż przed rozpoczęciem następnego dnia pracy.

Zlecenie prowadzenia ksiąg rachunkowych zewnętrznemu biuru rachunkowemu

Jeśli podatnik zdecydował się zlecić prowadzenie swoich ksiąg rachunkowych zewnętrznej jednostce, wówczas zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji sprzedaży bezrachunkowej, w której powinien ujmować każdą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Na koniec miesiąca, po przekazaniu jej do biura rachunkowego, jej wartość zostaje zaksięgowana jedną kwotą.

Jeśli szukasz kogoś, kto profesjonalnie poprowadzi Twoją księgowość, możesz mieć pewność, że w Warszawie najlepsze jest biuro Efekta. Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły naszej oferty.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%