Zamknij
REKLAMA

Informator dla PIT-38 w 2019 roku

09:28, 25.02.2019 | mat.partnera
REKLAMA

Już teraz, od 15 lutego 2019 roku do 30 kwietnia 2019 roku, można złożyć zeznanie PIT-38 za 2018 rok. W przypadku podatników, który w poprzednim roku uzyskali przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających, udziałów w spółkach albo udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach , czy też wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci, niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, odpowiednim formularzem podatkowym będzie właśnie druk PIT-38.

 

PIT-38, a formularz PIT-8C

PIT-38 jest potocznie nazywany deklaracją PIT 2019 dla kapitałów lub PIT 2019 dla papierów wartościowych. Podstawą prawną zeznania PIT-38, o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w 2018 roku, jest ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Obowiązek przygotowania druku na odpowiednim wzorze (obecnie obowiązuje formularz PIT-38 z numerem 13), ciąży na wielu osobach fizycznych osiągających konkretne rodzaje dochodów lub ponoszących straty z określonej działalności. Jest to deklaracja często trudniejsza do wypełnienia niż np. PIT-37, ponieważ w wielu przypadkach podatnicy są zmuszeni do samodzielnej pracy nad danymi. Jednym z dokumentów źródłowych umożliwiających przygotowanie PIT za 2018 w formie PIT-38 jest PIT-8c, który stanowi informację o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych. Formularz PIT-8c przygotowują płatnicy, na przykład biura maklerskie. Między innymi na jego podstawie podatnik będzie mógł przygotować własne, indywidualne zeznanie podatkowe PIT-38.


PIT-38, a automatyczne rozliczenie przez fiskusa

W ramach reformy e-administracji od 2019 roku, ustawodawca postanowił umożliwić podatnikom PIT-37 i PIT-38 skorzystanie z nowej usługi „Twój e-PIT”. Jest to rozwiązanie, które docelowo ma zwolnić podatników z konieczności samodzielnego rozliczenia PIT. Jeżeli do dnia 30 kwietnia 2019 podatnik nie zaakceptuje zeznania udostępnionego przez organy podatkowe albo go nie odrzuci, nastąpi automatyczna akceptacji tego zeznania, równoznaczna z jego złożeniem w terminie 30 kwietnia 2019 roku. Koniecznie należy jednak pamiętać, że organy podatkowe pracują tylko na przekazanych im danych. Automatyczna akceptacja może mieć więc miejsce tylko i wyłącznie w przypadku podatników, którzy uzyskali przychody wskazywane tylko w PIT-8C.

 

Podsumowanie i rekomendacje

PIT-38 jako zeznanie podatkowe PIT za 2018, należy złożyć do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego, w większości przypadków zgodnego z miejscem zamieszkania podatnika na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Można to jednak zrobić nie tylko osobiście, ale również w sposób tradycyjny, przesyłając formularz PIT 2019 listem poleconym lub w wersji elektronicznej, przygotowując druk księgowy elektronicznie i wysyłając go za pomocą sieci internet. Od 15 lutego 2019 uruchomiono również nową opcję automatycznego rozliczenia pod nazwą „Twój e-PIT”.

(mat.partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone