Zamknij

Darmowe badania dzieci w ramach Akcji Ryzyka Wad Postawy Oktamed Clinic

09:32, 14.03.2019 | mat.nadesłane/Oktamed Clinic

Z aktualnych danych Instytut Matki i Dziecka wynika, że 90% polskich dzieci ma większą lub mniejszą wadę postawy. Za główną przyczynę upatruje się siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Działająca na terenie Kaszub - w Borowie, klinika Oktamed w swojej działalności skupiła się na profilaktyce tych wad u dzieci wprowadzając program Akcja Ryzyka Wad Postawy.

Pilotażowe badanie odbyło się w lutym w Somoninie podczas zajęć Akademii Małego Sportowca. Przebadano wówczas ponad 50 dzieci w wieku 4-13 lat na podoskopie, na którym to wykwalifikowana fizjoterapeutka z Oktamed Clinic mogła obejrzeć: kształt stóp, wszelkiego rodzaju zgrubienia na skórze, sposób obciążania i wykryć nieprawidłowości.

Podoskop jest urządzeniem, na którym widoczne są miejsca styku stopy z podłożem, a tym samym wysklepienie łuków stopy, ustawienie pięt. Pozwala to na ocenę wad stopy takich jak: płaskostopie, stopa płasko-koślawa, stopa wydrążona czy koślawość palucha. Badanie dynamiczne na podoskopie to naprzemienne stawanie na jednej nodze, dzięki czemu można określić stabilność stawu skokowego, zmianę kształtu stopy pod wpływem obciążenia oraz pracę miednicy i kręgosłupa. Badanie na podoskopie pozwala na jednoczesną ocenę części podeszwowej z jej częścią grzbietową, stawami skokowymi i kolanowymi oraz kręgosłupem w trakcie badania wpływu ustawienia stóp na postawę.

Kolejne badanie odbyło się w Kartuzach na początku marca, na zbliżonej grupie dzieci z Akademii Małego Sportowca, a kolejne odbędzie się w Sierakowicach.

Oktamed Clinic swoją Akcję Ryzyka Wad Postawy kieruje do wszystkich placówek i instytucji, pod opieką których pozostają dzieci i młodzież. Zarówno do szkół, przedszkoli, tych państwowych, jak i prywatnych, szkółek piłkarskich, drużyn sportowych czy klubów gminnych. Akcja jest całkowicie bezpłatna - jako klinika specjalizująca się z fizjoterapii upatrują jako swoją misję działania na rzecz profilaktyki wśród dzieci ze społeczności lokalnej.

Planowane badania będą odbywały się lokalnie w powiecie gdańskim, kartuskim i kościerskim - w wielu miejscach na przestrzeni najbliższego roku.

- Chcemy, aby rodzice mieli pełną świadomość, skąd biorą się wady postawy u ich dzieci aby móc zareagować na jak najwcześniejszym etapie - o wiele łatwiej i lepiej jest edukować niż leczyć. Ta Akcja ma też spełniać funkcje badania przesiewowego i tam gdzie niezbędna jest już rehabilitacja, móc ją wdrożyć i zapobiegać dalszemu pogłębianiu się wady u dziecka. W klinice pomagamy naszym Pacjentom odzyskać pełną sprawność, jednak naszą misją i ideą jest propagowanie zdrowego trybu życia. Podczas tej akcji skupiamy się na przyszłym pokoleniu dzieci, którym poprzez siedzący tryb życia i brak aktywności sportowej często grożą niepełnosprawności ruchowe w dorosłym życiu - mówi Weronika Dułak z Oktamed Clinic.

Wszelkie podmioty zainteresowane współpracą w zakresie Akcji Ryzyka Wad Postawy, serdecznie zapraszamy do kontaktu: [email protected]

(mat.nadesłane/Oktamed Clinic)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone