Zamknij
REKLAMA

Ile kosztuje budowa przydomowej oczyszczalni ścieków?

08:31, 03.06.2019 | mat.nadesłane
REKLAMA

Rozwój budownictwa jednorodzinnego na terenach podmiejskich oraz wiejskich bez zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej, przekłada się na konieczność zagospodarowania produkowanych ścieków we własnym zakresie. Do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem była budowa szamba bezodpływowego. Jednak kosztowne i uciążliwe opróżnianie osadnika gnilnego wpływa na poszukiwanie innych rozwiązań. Alternatywą dla szamba jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Najpopularniejsze są oczyszczalnie drenażowe oraz przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków. Zasadniczą kwestią jest koszt montażu przydomowej oczyszczalni. Poniższy artykuł opisuje ile trzeba zapłacić, aby oczyszczać ścieki we własnej oczyszczalni.

Koszt budowy oczyszczalni drenażowej dla 4 osób

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - drenażowe są najtańszym rodzajem przydomowych oczyszczalni. Składają się z osadnika gnilnego oraz sytemu drenaży rozsączających. Najmniej kosztowne, jednokomorowe osadniki o pojemności 2-2,5 m3 wykonane z polietylenu można kupić już za 2 tys. złotych. Natomiast osadniki gnilne o objętości 3-4 m3 dwu lub trzykomorowe, dodatkowo wyposażone w filtr doczyszczający kosztują w granicach 3 do nawet 4,5 tys. złotych, w zależności z jakiego materiału są wykonane. Do montażu oczyszczalni drenażowej niezbędna jest studnia rozdzielająca, wykonanie drenażu, kominy wentylacyjne, geowłóknina oraz żwir. Wiąże się to z kosztem około 4-6 tys. złotych. Powyższe koszty mogą wzrosnąć jeżeli warunki terenowe nie są korzystne np. nieprzepuszczalny grunt, wysoki poziom wód gruntowy. W takich sytuacjach dodatkowo należy zamontować przepompownie, której orientacyjny koszt wynosi około 2 tys. zł. Oczyszczalnie drenażowej można montować tylko na dużych działkach. Należy pamiętać, że oczyszczalnie drenażowe nie uzyskują wysokich parametrów oczyszczonych ścieków. Dlatego jest zakaz ich montażu na terenie aglomeracji. Ponadto nie jest to trwałe rozwiązanie, ponieważ dreny ulegają kolmatacji w wyniku której po około 7-12 latach może nastąpić ich zatkanie.

Koszt budowy oczyszczalni biologicznej dla 4 osób

Na rynku jest szeroki wybór biologicznych oczyszczalni. Najtańsze są zazwyczaj oczyszczalnie działające w oparciu o technologię osadu czynnego. Tu koszt bioreaktora dla 4 osobowej rodziny wynosi około 6-10 tys. zł. Jednak wadą tych oczyszczalni jest wrażliwość na nierównomierny dopływ ścieków do oczyszczalni oraz brak prądu, który jest niezbędny do napowietrzania. Nieco droższe są oczyszczalnie wyposażone w złoże biologiczne. Ceny bioreaktorów orientacyjnie wynoszą od 7 do 16 tys. zł. Oczyszczalnie ze złożem gwarantują stabilną pracę nawet przy zmiennym dopływie ścieków. Nowoczesnym typem przydomowych oczyszczalni są urządzenia hybrydowe pracujące w połączonej technologii osadu czynnego i złoża biologicznego. Podwójna technologia pozwala uzyskać wysokie parametry oczyszczonych ścieków oraz stabilną pracę.  Ceny bioreaktorów hybrydowych są zbliżone do kosztów   oczyszczalniami ze złożem biologicznym. Koszt montażu oczyszczalni biologiczne w zależności od warunków terenowych wynosi 2,5- 5 tys. zł. Przykładem oczyszczalni hybrydowej jest biologiczna oczyszczalnia ścieków NV.  Brak sterowników, elektrozaworów, przepompowni oraz elementów ruchomych wpłynął na fakt, że na terenie Polski jest ponad 12 tys. bezawaryjnie pracujących oczyszczalni NV. Producent udziela 20-letniej gwarancji na przydomową oczyszczalnię NV.

REKLAMA
(mat.nadesłane)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone