Zamknij
REKLAMA

Obstawiasz u bukmachera? Rób to bezpiecznie!

09:22, 10.06.2019 | mat.partnera
REKLAMA
fot.nadesłane

Każdy legalny bukmacher ma obowiązek zapewnić możliwość bezpiecznej gry osobom obstawiającym zakłady przez Internet. Zobacz, jakie działania muszą w tym celu poczynić bukmacherzy oraz jak chronią oni niepełnoletnich użytkowników przed hazardem. 

W jaki sposób legalny bukmacher zapewnia graczom bezpieczeństwo gry w Sieci?

Dziś chcielibyśmy poruszyć temat z pewnością bliski wielu osobom – obstawianie u bukmacherów. Nie każdy jednak zwraca uwagę na to, czy bukmacher u którego zawiera zakłady działa legalnie, a tym samym czy zapewnia graczom należyty poziom bezpieczeństwa. Postanowiliśmy poruszyć tę kwestię.

Obstawianie zakładów bukmacherskich przez Internet wydaje się być bardzo proste. Nie musimy mieć nawet dostępu do komputera, bo teraz większość z nas posiada smartfony, które świetnie zastępują poczciwe PC-ty.

Obstawianie zakładów może być formą rozrywki, jednorazowym zdarzeniem, chęcią wypróbowania czegoś nowego. Duża część osób decyduje się na grę przez Internet, choćby z takich względów jak prostota tego rozwiązania czy też promocje, jakie bukmacherzy często oferują na pierwszy zakład. Nie ma nic złego w wyborze takiej formy obstawiania, jednak warto pamiętać, że grając przez Internet zostawiamy zawsze u bukmachera swoje dane osobowe czy numer karty bankowej. W jaki sposób bukmacher chroni graczy przed wyciekiem takich wrażliwych danych? Jaką daje gwarancję, że wszystkie informacje zostaną poufne i obstawianie zakładów będzie bezpieczne?

Długa lista warunków

Ustawa o grach hazardowych oczywiście zawiera informacje na temat tego, w jaki sposób powinno wyglądać urządzanie zakładów wzajemnych w Internecie. W Art. 15d znajduje się wiele obostrzeń, jakie musi spełnić legalny bukmacher, by chronić graczy.

Przede wszystkim wszelkie urządzenia, na których są przechowywane i przetwarzane dane dotyczące zakładów i graczy powinny być przechowywane na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego EFTA.

Domena strony internetowej, na której bukmacher urządza zakłady wzajemne, powinna być przypisana do polskich stron internetowych. Można to poznać po końcówce „.pl”, która widnieje w adresie strony danego bukmachera.

Spółka zarządzająca działalnością internetową w zakresie zakładów wzajemnych jest odpowiedzialna za prowadzenie w czasie rzeczywistym archiwizacji danych związanych z grą. Wśród nich powinny znajdować się wszelkie informacje wymieniane między użytkownikiem a bukmacherem, to znaczy dane, które mają związek z przebiegiem gry. Dzięki temu w spornych sytuacjach będzie można prześledzić grę i wszelkie związane z nią transakcje. Ponadto na urządzeniach powinny być także archiwizowane dane, które pozwolą na bezproblemową identyfikację użytkownika.

Wszelkie dane zbierane przez spółkę muszą zostać udostępnione organom Krajowej Administracji Skarbowej, jeżeli zaistnieje taka potrzeba. Firma powinna także zagwarantować bezpieczeństwo tych danych. Warto zwrócić uwagę na to, że są one przechowywane przez okres 5 lat od momentu zapisania, a więc stosunkowo długo.

Graj tylko u legalnych bukmacherów

Aby maksymalnie zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas obstawiania zakładów, należy upewnić się, czy na pewno gra się u legalnego bukmachera. Obstawianie zakładów u bukmacherów, którzy nie mają na to zezwolenia Ministra Finansów może skończyć się źle nie tylko dla tego bukmachera, ale także dla gracza – wiąże się to bowiem z wysoką karą finansową.

Dlatego przed obstawieniem pierwszego zakładu warto sprawdzić, czy na pewno wybraliśmy legalnego bukmachera. Jak można to zrobić?

Istnieje wiele stron internetowych, na których znajduje się lista legalnych bukmacherów. Jedną z takich stron jest https://www.legalny-bukmacher.com. Ponadto, bezpośrednio na stronie Ministerstwa Finansów można znaleźć taką listę i z pewnością jest to najlepsze źródło do zaczerpnięcia aktualnych informacji. Niestety jednak nie możemy podać konkretnego adresu pod którym można taką listę znaleźć, gdyż dość często ulega on zmianie. Zalecamy więc osobiste wyszukanie takich informacji na stronie Ministerstwa. Niezmienny natomiast jest adres rządowej strony na której prowadzony jest spis domen, na których oferowane jest obstawianie zakładów bukmacherskich oraz innych gier hazardowych bez posiadania na to polskiego zezwolenia - https://hazard.mf.gov.pl.

Regulamin odpowiedzialnej gry

Warto pamiętać, że każdy legalny bukmacher prowadzący w Polsce działalność przez Internet ma obowiązek wdrożenia regulaminu odpowiedzialnej gry. Powinien obejmować on wiele elementów zwiększających bezpieczeństwo gracza, jak np. możliwość kontrolowania przez gracza czasu spędzanego na grze czy też brak możliwości gry na kredyt.

Bukmacher powinien także informować o spółce, która prowadzi działalność, a także oświadczenie o posiadaniu zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych.

Legalny bukmacher powinien sporządzić i udostępnić graczom regulamin gry, a także w widocznym miejscu umieścić komunikat o możliwości uzależnienia od hazardu. Wymagane jest także umieszczenie informacji o instytucjach, które pomagają osobom uzależnionym wyjść z nałogu.

Dobrze wiedzieć, że użytkownik obstawiający zakłady w Internecie ma prawo do wglądu we wszelkie dane dotyczące jego aktywności na stronie konkretnego bukmachera.

W jaki sposób chronieni są małoletni?

Osoby, które nie ukończyły 18. roku życia zgodnie z prawem nie mogą obstawiać zakładów wzajemnych. W związku z tym w ustawie o grach hazardowych znajduje się zapis, zgodnie z którym każdy bukmacher prowadzący działalność w Internecie musi wdrożyć systemy uniemożliwiające grę osobom poniżej 18. roku życia. Jak wygląda to w praktyce?

Aby móc obstawiać zakłady w Internecie należy najpierw zarejestrować konto gracza (nie ma możliwości rozpoczęcia gry bez wcześniejszej rejestracji). Bukmacherzy wymagają podania informacji na temat wieku i potwierdzenia tego skanem dokumentu tożsamości. Ma to na celu ochronę osób niepełnoletnich, które są dużo mniej odporne na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą hazard.

Obstawianie zakładów w Internecie dla wielu osób jest sposobem na spędzanie czasu, jednak zawsze należy przy tym zapewnić sobie odpowiednie bezpieczeństwo. Oprócz przepisów, których muszą przestrzegać bukmacherzy, my sami też powinniśmy zadbać o bezpieczną grę. W tym celu warto posiadać na swoim komputerze lub smartfonie zawsze aktualne oprogramowanie antywirusowe, a także uważać na to, jakie dane udostępniamy w Sieci. Szczególnie ważne jest to, by nie wysyłać nigdzie skanu czy zdjęcia swojej karty bankowej, bo to mogłoby doprowadzić do łatwej kradzieży środków z konta. Oczywiście wybierać należy wyłącznie legalnych bukmacherów, ponieważ tylko takie firmy gwarantują wymagany przez polskie prawo poziom bezpieczeństwa. Przede wszystkim pamiętajmy jednak, aby rozsądnie korzystać z tego typu rozrywki, gdyż zakłady potrafią silnie uzależniać, o czym przekonało się już wielu graczy.

REKLAMA
(mat.partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone