Zamknij
REKLAMA

Kilka powodów, dla których powinieneś spać co najmniej 7 godzin

09:26, 13.11.2020 | mat.partnera
fot.nadesłane

Odpowiednia ilość snu jest niezbędna do prawidłowego i efektywnego funkcjonowania każdego dnia. Nawet analizując swoje samopoczucie, można łatwo dojść do wniosku, że kiedy się nie wysypiamy, czujemy się rozdrażnieni, mamy problemy z koncentracją i gorzej wyglądamy. Chcielibyśmy przypomnieć o tym, że odpoczynek jest niezwykle ważny i wskazać, jakie korzyści można zaobserwować, kiedy śpi się co najmniej 7 godzin dziennie.

Lepsza praca mózgu

Przede wszystkim osoby, które się wysypiają, mają lepszą koncentrację. Spanie poniżej 7 godzin dziennie wpływa negatywnie na funkcjonowanie mózgu, prowadzi do rozkojarzenia, a nawet zaników pamięci. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili eksperyment wśród studentów, którzy obejrzeli zdjęcia z kradzieży i zapoznali się z tekstem przedstawiającym niezgodne z fotografiami informacje. Następnie część studentów miała spać mniej niż 5 godzin, jakaś grupa czuwała całą noc, a niektórzy mieli zapewnioną odpowiednią dawkę snu. Doświadczenie to pokazało, że osoby, które spały krótko lub wcale miały znaczne problemy z przytoczeniem poznanych wcześniej informacji.

Mniejsze ryzyko pojawienia się chorób

Badacze doszli do wniosku, że osoby, które śpią mniej niż 7 godzin dziennie, są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia nowotworów. Tą sprawą zajęli się m.in. badacze z Uniwersytetu w Cleveland, którzy wskazali powiązania z zachorowaniem na raka jelita grubego i brakiem odpowiedniej ilości snu. Inna grupa naukowców przeanalizowała dane pacjentów z kilkudziesięciu lat i na tej podstawie wskazała, że mężczyźni, którzy spali krócej niż 5 godzin na dobę, są narażeni na zachorowanie na raka prostaty nawet o ponad 50% bardziej niż inni. Ryzyko wystąpienia choroby spada już wtedy, kiedy przeznaczymy chociaż dodatkową godzinę dziennie na sen.

Pozytywny wpływ na metabolizm

Jeśli przytoczone wyżej dwa argumenty na temat zdrowia nie do końca Cię przekonują, możliwe, że informacje na temat pracy metabolizmu zmienią Twoje postrzeganie. Według badaczy z Uniwersytetu w Uppsali nawet jedna nieprzespana noc jest w stanie spowolnić proces przemiany materii nawet o 20%. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że mówimy o jednym dniu z życia.

Dobre samopoczucie

Do dbania o odpowiednią ilość snu przekonuje to, że osoby, które się wysypiają, mają zdecydowanie lepsze samopoczucie. Nie trzeba na to dowodów, wystarczy przyjrzeć się sobie i zaobserwować, jak zachowujemy się po spokojnej nocy, a jakie mamy nastawienie, kiedy nie spaliśmy za dobrze. Zachętą do dobrego wysypiania się będzie z pewnością wygodne łóżko i zaprojektowana z pomysłem sypialnia. Jeśli szukasz pomysłów i wskazówek, wejdź na stronę wspolczesnaalkowa.com. Znajdziesz tam ciekawe artykuły i rankingi różnych produktów.

Zdrowszy wygląd

Wiele osób zwraca uwagę na swój wygląd i dba o to, aby prezentować się jak najlepiej. Spanie co najmniej 7 godzin dziennie jest gwarancją, że nasza skóra będzie miała odpowiednio dużo czasu na odpoczynek. Osoby, które się wysypiają, nie mają problemu z podkrążonymi oczami. Z uwagi na to, że są bardziej efektywne i pełne energii w ciągu dnia, są w stanie wygospodarować czas np. na zabiegi pielęgnacyjne i ćwiczenia, które nie pozostają bez wpływu na wygląd.

Jak widać, jest naprawdę wiele korzyści, jakie można zaobserwować, kiedy zadba się o większą ilość snu. Są one na wyciągnięcie ręki. Warto zastanowić się nad tym, jak spędzamy czas wieczorem i czy przed snem nie robimy rzeczy, które nam się służą.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop