Zamknij
REKLAMA

Pompa ciepła i ogrzewanie gazowe - praca w niskiej temperaturze i dotacja z UE.

10:51, 25.05.2022 | mat.partnera
REKLAMA

Pompa ciepła nie jest już tylko alternatywą dla konwencjonalnego ogrzewania gazowego lub olejowego - jest coraz częściej wybierana przez wielu konsumentów. Ponieważ dla wielu właścicieli domów jest to wciąż stosunkowo nowy system grzewczy, nadal padają pytania, na które ciężko znaleźć odpowiedź. Wielokrotnie powtarza się twierdzenie, że pompy ciepła działają tylko w ograniczonym zakresie w temperaturach poniżej zera. Czy to jest poprawne?

  • Czy pompy rzeczywiście działają w temperaturze poniżej zera?
  • Co z ogrzewaniem gazowym - czy to lepsze rozwiązanie?
  • Otrzymaj dotację, pozyskując energię z odnawialnych źródeł ciepła!

Pompy ciepła działają bardzo dobrze, nawet gdy temperatura jest poniżej zera

Pompy ciepła nie mają problemu z prawidłowym ogrzaniem domu, nawet przy dwucyfrowych temperaturach ujemnych. Awaria jest niemożliwa nawet w temperaturach arktycznych. Nie ma znaczenia, czy pompa ciepła jest zamontowana w domu, czy na zewnątrz domu. Jedyny problem to zużycie energii, które może wzrosnąć w ekstremalnie niskich temperaturach. Ale nawet w tym przypadku możesz podjąć środki zaradcze w postaci zastosowania odpowiedniej taryfy za energię elektryczną lub poprzez dobrą izolację. Nawet po szczególnie mroźnych okresach zimowych, nie musisz obawiać się żadnych niespodzianek. A co z ogrzewaniem gazowym?

Ogrzewanie gazowe i solarne z dotacją 45%

Jeśli jako przyszły właściciel domu masz możliwość podpięcia się do istniejącego już przyłącza gazu ziemnego, ogrzewanie gazowe wydaje się być chyba najlepszym rozwiązaniem. Zaletą takiego systemu jest z jednej strony wypróbowana przez dziesięciolecia technologia, dzięki czemu w sklepach znajdziemy tylko wysokiej sprawności urządzenia grzewcze (np. sprawdź poszczególne produkty na https://euroterm24.pl/k/produkty-marki-wlasnej-100a).

Z drugiej strony koszty inwestycyjne kotła gazowego są tańsze w porównaniu z pompami ciepła lub innymi rodzajami ogrzewania. Ogrzewanie gazowe podczas eksploatacji charakteryzuje się również niższymi kosztami niż ogrzewanie pelletem. Pod względem powierzchni najlepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie gazowe. Ogrzewanie gazowe nie wymaga osobnego pomieszczenia na paliwo. Uzupełniając kocioł gazowy energią słoneczną, można nie tylko zaoszczędzić na kosztach, ale także wpłynąć na zdrowie naszej planty. W porównaniu z olejem opałowym jest to i tak znacznie lepsze rozwiązanie ze względu na niższą emisję CO2.

Od początku 2020 r. nowa dotacja do systemów grzewczych stworzyła zachętę do połączenia systemów. UE płaci do 40 procent dofinansowania na taki hybrydowy system grzewczy z gazem i energią słoneczną. Istnieje również premia w wysokości pięciu procent, jeśli modernizacja ogrzewania jest przeprowadzana w ramach indywidualnego harmonogramu remontów.

Prawie 45-procentowe dotacje na ogrzewanie gazowe energią słoneczną jest ogromne, a przez to naprawdę atrakcyjne. Ponadto oszczędzasz do 50 procent na kosztach ogrzewania, ponieważ energia słoneczna jest dostępna za darmo. W ten sposób uzyskujesz długoterminową pewność co do ponoszonych kosztów, a poza tym jesteś mniej uzależniony od nieprzewidywalnych skoków cen gazu ziemnego.

(mat.partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%