Zamknij

Podróż w przeszłość. Obrzędy żniwne na Kaszubach w XIX i XX wieku

13:01, 08.09.2018 | M.B
REKLAMA
Skomentuj

Tradycje naszych przodków odchodzą w zapomnienie i mało kto to zauważa. Aby uzmysłowić młodym ludziom, że jeszcze 60, 70 lat temu świat wyglądał zupełnie inaczej, w Kartuskim Centrum Kultury zaprezentowano film o dawnych zwyczajach i obrzędach żniwnych na terenie Kaszub.

Przed projekcją Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego, barwnie i zajmująco opowiedziała o tradycjach żniwiarzy, sprzętach i prymitywnych maszynach, jakie były przed stu laty używane na naszych ziemiach. Był to bardzo ciekawy wstęp do tego, co za chwilę miało odegrać się na ekranie.

Archiwalny film krótkometrażowy pochodził ze zbiorów Andrzeja Dudzińskiego. Twórca filmu zebrał fragmenty starych migawek filmowych i złożył je w zgrabną, czarno-białą, niemą etiudę. Aby całości stało się zadość, tło dźwiękowe stworzyła grupa instrumentalna Mai i Ignacego Wiśniewskich. Muzycy ukryci za białym ekranem stworzyli znakomite tło muzyczne do wyświetlanych obrazów. 

Żyjemy w czasach, gdy wszystko dzieje się bardzo szybko. Jesteśmy otoczeni nawałem informacji, dźwięków i  kolorów. Cywilizacja i nowe technologie zmieniły życie w miastach, jak i na wsi. Film był świetną lekcją poglądową, ciekawostką i podróżą w przeszłość. Może dzięki niemu młodzi docenią  kulturę i tradycję swoich przodków tak bardzo bogatą i, co smutne, odchodzącą w zapomnienie.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

ChłopChłop

2 0

Gdzie mogę zobaczyć ten film? 14:04, 11.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gratisygratisy

4 0

nareszcie jakaś porządna kultura promowana 14:11, 11.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone