Zamknij

Trwa aktywny rozwój turystyki i rekreacji w Gminie Somonino

09:47, 20.09.2018 | Artykuł sponsorowany/UG Somonino
UG Somonino

Gmina Somonino postawiła na wykorzystanie potencjału przyrodniczego i kulturowego Kaszub poprzez realizacje wielu inwestycji, które mają przyczynić się do rozwoju turystyki, ale i do stworzenia możliwości aktywnego spędzania czasu.

Część przedsięwzięć zostało już zakończonych, inne są zaplanowane na kolejne lata. Wszystkie są realizowane z udziałem środków zewnętrznych. Zapraszamy do spędzania czasu w naszej gminie.

Poniżej prezentujemy poszczególne przedsięwzięcia:

W 2015 roku Gmina Somonino zakończyła realizację projektu pn. „Budowa wiejskiego parku rekreacyjno-wypoczynkowego nad Jeziorem Połęczyńskim”. Utworzono park rekreacyjno-wypoczynkowy w Połęczynie, oraz przebudowano drogę dojazdową do parku. Powstały różnego typu ścieżki oraz plaża, przyozdobiona drewnianą palisadą wzdłuż brzegu jeziora. Na to przedsięwzięcie gmina otrzymała ponad 350 000 zł dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego oraz z Budżetu Państwa.

Park rekreacyjno-wypoczynkowy nad Jeziorem Połęczyńskim.

Promocyjne elementy w parku.

W 2018 roku zakończono projekt pn. „Budowa infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej nad Jeziorem Połęczyńskim w miejscowościach Połęczyno i Kamela”. Inwestycja została zrealizowana z udziałem środków Programu Operacyjnego Rybołówstwo i Morze oraz Budżetu Państwa. W parku rekreacyjnym w Połęczynie wybudowano dwa nowe pomosty dla wędkarzy. Z kolej, w Kameli powstało całkiem nowe miejsce rekreacyjne nad jeziorem z małą architekturą, parkingiem oraz toaletą.

Miejsce rekreacji w Kameli.

Nowe pomosty dla wędkarzy.

W związku z wytyczeniem w poprzednich latach trasy rowerowej pn. „Szlak Hutniczy” w 2015 roku zaplanowano utworzenie miejsc postojowych o charakterze rekreacyjno – naukowym w Połęczynie i Piotrowie. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 79 436,71 zł, z czego 49 234 zł było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach  Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Miejsca postojowe na „Szlaku Hutniczym”.

Inwestycja polegała na budowie wiat rekreacyjnych, które przypominają wyglądem dawne huty szkła z terenu Kaszub i nawiązują do tematyki trasy rowerowej „Szlak Hutniczy”.  W miejscach postojowych zostały ustawione ławki parkowe, stojaki rowerowe, miejsce  do gry w klasy – tzw. gra w chłopka, tablice informacyjne zawierające opis krajoznawczy. Elementem wyróżniającym infrastrukturę jest drewniany mostek w Połęczynie, który stanowi punkt widokowy na rynnę terenu, gdzie przebiegała kiedyś granica Wolnego Miasta Gdańsk.

W 2015 roku zakończono budowę od lat oczekiwanej promenady nad Jeziorem Ostrzyckim na odcinku od pola biwakowego „Stolemek” do ul. Kościelnej w Ostrzycach. Na mieszkańców i turystów spacerujących wzdłuż promenady czeka wiele atrakcji, między innymi przeróżne rzeźby drewniane, makiety ryb oraz tablice informacyjne. Na inwestycję pozyskano ponad 345 000 zł dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego oraz z Budżetu Państwa.

Promenada w Ostrzycach.

Kolorowe rzeźby nad jeziorem.

Gmina Somonino zakończyła realizację projektu pn. „Budowa miejsc rekreacji w Ostrzycach i Wyczechowie”. Utworzono plac zabaw w Wyczechowie. Ponadto utworzono mini boisko do gry w koszykówkę oraz stół do gry w pinponga. Zaś dla miłośników fitness znajdują się urządzenia do poprawy kondycji fizycznej, tj. wyciąg górny, biegacz oraz rowerek. Zaś w Ostrzycach w centrum wsi dla sympatyków sportu wybudowano boisko wielofunkcyjne. Zamontowano urządzenia siłowni zewnętrznej. Na ten cel gmina pozyskała ponad 148 000 zł dofinansowania z Unii Europejskiej.

Mini boisko w Wyczechowie.

Zrealizowano także projekt pn. „Rybny świat” – budowa placów zabaw w miejscowości Ramleje, Rąty, Starkowa Huta oraz Sławki. Strefy bezpieczeństwa, wokół każdego urządzenia zabawowego na placu zabaw, są w kształcie ryby. Z lotu ptaka taki plac daje wrażenie naturalnego zarybionego akwenu, stad też nazwa projektu „rybny świat”. Całkowita wartość inwestycji 377 030,15 zł. Na całe zadanie otrzymano dofinasowanie z Unii Europejskiej w kwocie 272 496,18 zł.

Plac zabaw w Rątach.

Rozpoczęto również budowę profesjonalnej infrastruktury dla rowerzystów. Utworzono pierwszą w gminie trasę rowerową o nawierzchni asfaltowej na odcinku Somonino – Ostrzyce w ramach „Budowy węzła integracyjnego w Somoninie”. Wartość inwestycji wynosi blisko 3 000 000 zł

Trasa rowerowa Somonino – Ostrzyce.

Na początku kwietnia 2018 roku Gmina Somonino podpisała również umowę o przyznaniu pomocy na „Budowę trasy rowerowej na odcinku Ostrzyce – Kolano” o długości 1,95 km. Kwota otrzymanego dofinansowania wyniosła 364 726 zł. Przedsięwzięcie ma być realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Inwestycja zostanie zakończona w roku 2019.

Gmina Somonino jest partnerem projektu pn. „Pomorskie Szlaki Kajakowe – Szlakiem Raduni”. W ramach projektu ma powstać sieć kajakowa, która umożliwi turystom i mieszkańcom sprawne pływanie po jeziorach Kółka Raduńskiego i rzece Raduni. W ramach projektu w Ostrzycach na Jeziorze Ostrzyckim powstaną dwa nowe pomosty. Zaś w Goręczynie, Somoninie i Ostrzycach na rzece Raduni powstaną przystanie kajakowe, które będą wyposażone w pomosty służące do cumowania i wodowania kajaków oraz w infrastrukturę towarzyszącą. Na przedmiotowe zadanie gmina otrzymała dofinansowanie ze środków Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Pomosty w Ostrzycach w ramach projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe”.

Pozostałe działania w zakresie turystyki i rekreacji w latach 2014 – 2018:

- zainstalowano monitoring na promenadzie w Ostrzycach oraz w parku rekreacyjnym w Goręczynie;

- wybudowano wiatrołap przy Punkcie Informacji Turystycznej w Ostrzycach;

- zakupiono tabliczki informacyjne celem dodatkowego oznakowania Szlaku Hutniczego;

- zakupiono 10 łodzi regatowych typu OPTIMIST wraz z pontonem z silnikiem. Sprzęt umożliwił dzieciom z naszej gminy naukę żeglarstwa na Jeziorze Ostrzyckim. Co roku nowa grupa dzieci bierze udział w zajęciach z żeglarstwa;

- zamontowano nowe witacze Gminy Somonino.

Łodzie klasy Optimist do nauki żeglarstwa.

Gmina Somonino dba także o piękno swoich zabytków. W 2017 roku udzieliła łącznie 110 000 zł dotacji na prace renowacyjne elewacji kościoła w Hopowie oraz na prace konserwatorskie i malarskie na ścianach i stropie kościoła w Goręczynie.

 

(Artykuł sponsorowany/UG Somonino)
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone