Zamknij

Hopowo. 17 i 18 listopada rusza Walkuszowa Kuźnia Pamięci

08:59, 05.11.2018 | Artykuł sponsorowany/mat.KUL

W listopadzie przypada pierwsza rocznica śmierci Jerzego Walkusza z Hopowa (gm. Somonino) twórcy wiejskiego, dobrego i mądrego człowieka.

Jerzy Walkusz tworzył instrumenty ludowe i rekwizyty obrzędowe. Od wczesnej młodości przewodził grupom kolędniczym. Przez wiele lat kierował Regionalnym Zespołem Kaszubskim „Hopowianie”. Prowadził warsztaty i pokazy z rzeźby w drewnie i kowalstwa. Jest autorem płaskorzeźb: „Droga Krzyżowa” w Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie i „Ukrzyżowanie” w sopockim ołtarzu wzniesionym podczas pielgrzymki papieża, w 1999 r. Przez ponad trzydzieści lat prowadził warsztaty etnograficzno-folklorystyczne na temat obrzędowości dorocznej w KUL w Wieżycy. Współpracował z GOK w Somoninie oraz z Oddziałem Gdańskim Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W zabytkowej chacie, wybudowanej przez swego dziada z serdecznością podejmował wszystkich gości zainteresowanych kaszubską kulturą.

Za swoją działalność otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, jak również nagrodę im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" w 2014.

Do ùzdrzeni!

 

(Artykuł sponsorowany/mat.KUL)
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone