Zamknij

Rocznica pierwszej wzmianki o Kaszubach. W sobotę wielkie świętowanie

10:16, 19.03.2019 | M.D
REKLAMA
Skomentuj
Fragment bulli papieża Grzegorza IX i Dzień Jedności Kaszubów w 2017 r. fot. ZKP/archiwum

Dokładnie 19 marca 1238 roku papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia "księciem Kaszub" - była to pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono tzw. Dzień Jedności Kaszubów. W sobotę Kaszubi z różnych stron Pomorza i nie tylko spotkają się, by świętować w Żukowie. 

781 lat temu w bulli papieża Grzegorza IX pojawiła się pierwsza pisemna adnotacja o Kaszubach - papież zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. Od kilkunastu lat Kaszubi manifestują tego dnia swoją jedność.

Pierwszy Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 r. w Gdańsku, rok później gospodarzem także był Gdańsk. Od 2006 r. święto to odbywa się co roku w innym mieście. Gospodarzami Dnia Jedności Kaszubów były m.in. Kartuzy, Sierakowice, Sulęczyno i Chmielno. W tym roku Kaszubi z różnych stron Pomorza i kraju przyjadą do Żukowa.

Dzień Jedności Kaszubów w Chmielnie w 2017 r. fot. archiwum

Świętowanie rocznicy pierwszej wzmianki o Kaszubach rozpocznie się mszą świętą o godz. 10.00 w kościele pw. WNMP w Żukowie. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerują do SP nr 2 w Żukowie. Tam odbędzie się bicie rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach, występy lokalnych artystów, pokaz filmu i wystawy. Podczas bicia rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach, uczestnicy zagrają m.in. Kaszëbe wòłają nas, Kaszëbsczi Himn. 

PROGRAM WYDARZENIA

(M.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

Zdzisek Zdzisek

3 0

Msza,marsz,akordeon,lokalni artyści, jakiś film i wystawa i do domu. Po tych atrakcjach, to ja już mam na cały rok atrakcji, a Pan Tomasz zagra, bo to by uratowało imprezę?No ewentualnie mógłby być Zenon Martynik, ale Tomaszowi on nie dorówna :) 11:29, 19.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Zdzisek od Gienek@Zdzisek od Gienek

2 0

taaaaa Tomasz ci zagra, jak posmaruja to zagra...on za darmo nic nie zrobi... 14:50, 19.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZdjecieZdjecie

3 0

z tymi prominentnymi dzialaczami to reklama Ekspresu?Nie mieliscie jakiegos zdjęcia z zeszlego roku?A moze brakowalo Wam tam zdjec PeOwcow? 22:59, 19.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone