Zamknij

Dzień Jedności Kaszubów w Żukowie: manifestowali swoją wspólnotę

17:19, 23.03.2019 | M.D
REKLAMA
Skomentuj
fot. Magda Dzienisz

Kaszubi z różnych stron Pomorza i nie tylko przyjechali dziś do Żukowa na Dzień Jedności Kaszubów. W obchodach wzięło udział kilka tysięcy osób: była msza święta, uroczysty pochód z flagami, koncerty, próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach, pokaz filmu Przygody Remusa oraz Turniej Gry w Baśkę.

Mszą w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Żukowie i uroczystym przemarszem rozpoczęły się obchody Dnia Jedności Kaszubów w Żukowie. Święto to przypada 19 marca, a upamiętnia pisemną wzmiankę o Kaszubach w bulli Grzegorza IX z 1238 r. Od kilkunastu lat na pamiątkę tego wydarzenia, co roku w innym mieście, spotykają się Kaszubi z całego Pomorza, by manifestować swoją jedność.

Na żukowskich obchodach gościł m.in. wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, posłowie Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Stanisław Lamczyk, a także lokalni samorządowcy. Uroczystego otwarcia Dnia Jedności Kaszubów dokonali Jarosław Sellin, marszałek województwa Mieczysław Struk, Łukasz Grzędzicki - wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Starosta Kartuski Bogdan Łapa, burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski i Józef Belgrau - prezes oddziału ZKP w Żukowie.

fot. Magda Dzienisz

- Żukowo to takie magiczne miejsce, gdzie spotyka się duże miasto z małym miastem. Trójmiasto jedzie przez Żukowo na Kaszuby, a mieszkańcy Kaszub jadą tędy do Trójmiasta - mówił Wojciech Kankowski. - Chciałbym, aby ten dzień był dniem jedności. Kaszuby są otwarte na wszystkich, którzy tu przybywają, szczególnie w naszej gminie, gdzie w zeszłym roku przybyło 1700 nowych osób. Ale nowi mieszkańcy też muszą uszanować to, że tu są ludzie, co tu się wychowali, chcą żyć tak jak żyją, śpiewać jak śpiewają i mówić tak, jak się nauczyli.

Jarosław Sellin podziękował Kaszubom za włączenie się w obchody 100-lecia Niepodległości Polski. Przypomniał o ważnych rocznicach, które wkrótce przypadają.

- Przed nami piętnastolecie formalnego wejścia Polski do Unii Europejskiej. Polska jest w centrum Europy, ma swoje należne miejsce w Unii Europejskiej i dobrze to miejsce wykorzystuje, Kaszuby również korzystają z obecności w tej wspólnocie narodów i suwerennych państw - mówił.

Wspomniał też o 40. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz o przyszłorocznej 100. rocznicy włączenia Kaszub do Polski.

Swoje pozdrowienia przekazał również prezes ZKP Edmund Wittbrodt, który nie mógł przybyć na dzisiejszy dzień z powodu choroby. List odczytał Józef Belgrau.

 - Dzień Jedności Kaszubów jest symbolem naszej wielopokoleniowej tu bytności, naszego zakorzenienia i trwania. Łączą nas sprawy dziedzictwa, kultury, wartości, wiary, dbałości o Pomorze i Polskę. Jesteśmy na Pomorzu, w Warszawie, Brukseli, a nawet w Kanadzie. Łączą nas idee naszych wielkich poprzedników dotyczące regionalizmu, samorządności, społeczeństwa i demokracji obywatelskiej - napisał Edmund Wittbrodt.

fot. Magda Dzienisz

Uczestnicy Dnia Jedności Kaszubów mogli obejrzeć występy lokalnych zespołów, m.in. Tetatru Jantark, chóru Strzelenka z Tuchomia, zaśpiewała też Damroka Kwidzińska. Wyświetlono film animowany Przygody Remusa wyprodukowanego przez Fundację Aby Chciało się Chcieć z Sulęczyna. Były też stoiska twórców ludowych.

Na koniec obchodów próbowano pobić rekord w jednoczesnej grze na akordeonach. O tym w osobnym materiale.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (12)

ŻercaŻerca

4 2

Panie Burmistrzu, nie widzę niestety tej magii, o której Pan mówi. Ani jej nie słyszę. Wystarczy, jedno słowo "ALE" , które wszystko przekreśla i wszystko tłumaczy. Ludzie nspływowi nie są tępi i nie przeszkadza im kultura kaszubska. 19:56, 23.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Działki sprzedam. Działki sprzedam.

5 2

Chcę żyć inaczej, a nie "żyć jak żyć". Pozdrawiam Trójmiasto! 20:03, 23.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tomasz Dorniak MASSUANATomasz Dorniak MASSUANA

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


@ Tomasz Dorniak MAS@ Tomasz Dorniak MAS

5 3

a z Dorniaka to taki Kaszyb jak z Beaty Szydlo premier... 09:23, 24.03.2019


do Administratorado Administratora

1 0

Komentarz niedozwolony zgodnie z § 4. Zasad ogólnych Regulaminu Portalu: ''Użytkownikowi niedozwolone jest: (...)promowania innych stron internetowych'' Prosze o natychmiastowe usuniecie! 22:24, 27.03.2019


WMGWMG

4 10

Wolne Kaszuby i Wolne Miasto Gdańsk, najwyższa pora *%#)!& z PISSowskiego kraju. 11:38, 24.03.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

anty nazistaanty nazista

5 3

spadaj na szczaw reżimowcu, za propagowanie totalitaryzmu typu wolne coś tam istnieje paragraf i prokuratura 12:16, 24.03.2019


# WMG# WMG

7 9

No proszę, odezwał się typowy Volksdeutsch, typowy fanatyk Tfu-ska tego od dziadka z Wehrmachtu co to Polaków mają za untermenschen! Precz z tą peowską sitwą raz na zawsze!!!! 12:55, 24.03.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AhaAha

5 6

Nie jeden dziwne z Kaszub był w Wermathcie. Tak daj se spokój. 13:35, 24.03.2019


@aha@aha

7 6

tu nie chodzi o przynależność, tylko niektórzy już w 45 zaprzestali być na żołdzie niemieckim, ale zdarzyły się wyjątki, że nawet do dnia dzisiejszego służą niemcom jak herr Tfusk 14:07, 24.03.2019


AhaAha

5 1

Miało być dziadek. 13:36, 24.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jedność? Jedność?

6 9

Nie ma czegoś takiego w żadnym narodzie. Jedność jest wtedy, gdy jest totalitaryzm. Nawet czasie walk o niepodległość nie bylo jedności. Jedność to zaklamanie. Także warto zmienić nazwę Dnia Kaszubów. Ta jedność trąci myszką, bo jest to słowo przestarzałe. Może być także odbierane jako jedność przeciw czemuś lub komuś. Generalnie zniechęca patrzących z boku.
13:42, 24.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone