Zamknij

Stężyca. Benefis Wandy Lew-Kiedrowskiej

14:59, 03.06.2019 | ZKiW w Stężycy/oprac.W.D.
REKLAMA
Skomentuj
fot.nadesłane/ZKiW w Stężycy

Wanda Lew-Kiedrowska, kaszubska regionalistka i autorka świętuje 50-lecie działalności pedagogicznej i społecznej. W Stężycy prezentowała swój poezji "Z zymku na jesień".  

Benefis  Wandy Lew-Kiedrowskiej z okazji 50-lecia pracy pedagogicznej, działalności społecznej oraz  70 rocznicy urodzin odbył się w szkole w Stężycy. Na spotkanie przybyli bliscy, przyjaciele, współpracownicy kubilatki oraz mieszkańcy gminy Stężyca. Jej najważniejsze osiągnięcia, sukcesy, wyjątkowe chwile życia utrwalone na fotografiach zostały wyeksponowane w scenografii przygotowanej przez Emilię Sikorę – Ellwart.

Refleksje  Wandy Lew-Kiedrowskiej, często bardzo wzruszające, przeplatane były wierszami z jej najnowszego tomiku oraz kaszubskimi szlagierami. Pani Wanda, opowiadając o swoich dokonaniach, wyróżniła różą w  kaszubskich barwach osoby, które wywarły wpływ na jej życie: Alfonsa Karcza – wieloletniego dyrektora szkoły w Stężycy, Lucynę Kerlin – obecną dyrektor ZKiW w Stężycy, Irenę Formelę i Jadwigę Stawską – zasłużone członkinie pocztu sztandarowego oddziału ZK-P w Stężycy, Brunona Cirockiego – organizatora Konkursu Rodnej Mowy, a także wnuczkę Martę Zagozdon.

Był też czas na podziękowania i życzenia. Składali je m.in.: Alfons Karcz, Kazimierz Walkusz – prezes oddziału ZK-P w Stężycy, Gabriela Formela – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Stężycy, Lucyna Kerlin wraz z nauczycielami, ks. Bogdan Lipski – proboszcz parafii w Stężycy, dr Elżbieta Bugajna – członek Rady Języka Kaszubskiego.

Na zakończenie tego wyjątkowego wieczoru pani Wanda podpisywała swój tomik poetycki, który spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem uczestników spotkania, a w kuluarach wciąż rozbrzmiewały jeszcze znane kaszubskie melodie.

(ZKiW w Stężycy/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (7)

KaszubikKaszubik

34 0

A kto w czasach komuny krzyczał na dzieci w szkole w Stęžycy za to że rozmawiały po kaszubsku? 15:12, 03.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zosia i JadziaZosia i Jadzia

31 0

dokladnie, przez jakis czas uczyła w ZSP Somonino. Ciagle sie wydzierała, unosiła pychą a tak naprawde nie mała nic do zaoferowania uczniom ktorzy dzieki takim nauczycielom jak prof Maciborska czy Polejowska naprawde mieli duzo wspolnego z kultura i kaszubszczyzna. tak naprawde nie jestem w stanie powiedziec ani jednego dobreglo slowa o tej osobie z punktu widzenia pedagogii czy krzewienia kaszubszczyzny ktorej wcale nie krzewiła... 17:17, 03.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lustrolustro

26 0

Pani Wando proszę popatrzeć w lustro i niech sama sobie Pani odpowie jak to było w dawnych czasach z j.kaszubskim ?
Jak Pani traktowała tych którzy mówili po kaszubsku? 20:39, 03.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UczeńUczeń

5 10

A ja dziękuję Pani za to, że nauczyła mnie Pani poprawnej polszczyzny 21:39, 03.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WstydWstyd

19 0

Za komuny ta wielka "regionalistka" wyżywała się na dzieciach mówiących po kaszubsku. Dziś powinna chować się ze wstydu i strachu, a nie benefisy obchodzić! Hańba organizatorom i wszystkim uczestnikom. 22:41, 03.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Były uczeńByły uczeń

17 0

Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd. 22:54, 03.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

to je prowdato je prowda

11 0

wiedno z wiatrem, wiedno z wiatrem 07:13, 04.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone